ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2012 року м. Київ К-22751/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська управляюча компанія" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська управляюча компанія" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови про накладення санкцій, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2010 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
На рішення судів першої та апеляційної інстанцій надійшла касаційна скарга, у якій Товариство з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська управляюча компанія" просить рішення судів скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 33340559, має ліцензію на професійну діяльність на ринку цінних паперів - діяльність з управління активами: діяльність з управління активами інститутів спільного інвестування, діяльність з управління активами пенсійного фонду, дата видачі 16 вересня 2005 року, строк дії ліцензії з 28 січня 2005 року по 28 січня 2010 року.
19 квітня 2005 року між позивачем та Відкритим Недержавним Пенсійним фондом "Причетність" був укладений договір № 01/КУА про управління активами недержавного пенсійного фонду.
31 грудня 2008 року розпорядженням відповідача № 1333-ДМ про усунення порушення законодавства про цінні папери встановлено, що за результатами моніторингу діяльності професійних учасників фондового ринку станом на 30 листопада 2008 року позивачем порушено норми діючого законодавства, що передбачають державне регулювання ринку цінних паперів в Україні.
31 березня 2009 року відповідачем за клопотання позивача від 26 березня 2009 року прийняте розпорядження № 258-ДМ про усунення порушень законодавства про цінні папери, відповідно до якого позивачу продовжений термін виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 31 грудня 2008 року № 1333-ДМ до 30 червня 2009 року. У термін до 1 липня 2009 року зобов'язано позивача письмово проінформувати відповідача про виконання цього розпорядження шляхом надання розрахунку чистої вартості активів недержавного пенсійного фонду ВНПФ "Причетність". Зобов’язання виконані не були.
Судами попередніх інстанцій вірно визначено повноваження комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до пункту 10 статті 8, пункту 14 статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР) (Далі Закон). Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 (z0120-08) затверджені Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій ( зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811 (z0120-08) ), відповідно до пункту 6 розділу XIV яких уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, у відношенні якої його винесено.
Згідно з пунктом 8 статті 11 Закону державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 20.10.2009, № 1196 (z0021-10) затверджені "Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", що діяли на момент прийняття спірної постанови № 801-ДМ, відповідно до 1.8. розділу XVІІ невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовується санкція у вигляді штрафу у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Що підтверджує правомірність застосування до позивача штрафу у мінімальному розмірі 17000 грн.
Організаційно-правова діяльність Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулюється комплексом нормативних документів, основними з яких є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"від 30.10.1996 року (448/96-ВР) зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про державне регулювання в Україні", Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань, встановлює порядок та видає ліцензії на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, на депозитарну діяльність, розрахунково-клірингову діяльність з цінними паперами, діяльність з управління активами та інші передбачені законодавством ліцензії на здійснення окремих видів діяльності на ринку цінних паперів.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем першочергово виявлено порушення відповідачем вимог законодавства на ринку цінних паперів, а саме 31.03.2009 року, тому розпорядження про усунення порушень законодавства про ціни папери підлягає першочерговому виконанню. Діючим законодавством не передбачено вибір між двома існуючими розпоряджання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ та Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з підстав надання більшого терміну для усуненні порушень.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська управляюча компанія" відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2010 року –залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Суддя
В.В. Харченко