ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2011 року м. Київ К-24171/08
( Додатково див. ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду (rs3023167) )
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів :
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Костенка М.І.
Маринчак Н.Є.
Островича С.Е.
Усенко Є.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства "Селидіввугілля"
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24.06.2008
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008
у справі № 2-а-8719/08
за позовом Державного підприємства "Селидіввугілля"
до Державної податкової інспекції у Мар’їнському районі Донецької області
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Селидіввугілля"(далі по тексту –позивач, ДП "Селидіввугілля") звернулось до суду з позовом про визнання неправомірною відмови Державної податкової інспекції у Мар’їнському районі Донецької області (далі по тексту –відповідач, ДПІ у Мар’їнському районі Донецької області) в списанні безнадійного податкового боргу з податку на землю в сумі 55 201,17 грн.; зобов’язання ДПІ у Мар’їнському районі Донецької області здійснити списання безнадійного податкового боргу з податку на землю в сумі 55 201,17 грн., а саме: податку на землю по коду 13050116 –38 117,11 грн., податку на землю по коду 13050110 –17 084,06 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24.06.2008, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008, у позові відмовлено повністю, з огляду на безпідставність позовних вимог.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач зареєстрований виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06.06.2005 та включений до Реєстру паливно-енергетичного комплексу відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування паливно-енергетичного комплексу" (2711-15) .
Станом на 01.01.2005 у ДП "Селидіввугілля" наявна заборгованість по податку на землю в розмірі 55 201,17 грн., а саме: податок на землю по коду 13050116 –38 117,11 грн., податок на землю по коду 13050110 –17 084,06 грн.
Між ДП "Селидіввугілля"та ДПІ у Мар’їнському районі Донецької області на підставі Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування паливно-енергетичного комплексу" (2711-15) був укладений договір про реструктуризацію (розстрочення) податкового боргу від 30.05.2006 № 67, за умовами якого останнє надає першому розстрочення сплати податкового боргу, що обліковується за даними карток особових рахунків на підставі довідок від 15.05.2006 про суми податкового боргу на загальну суму 55 201,17 грн., терміном з 30.05.2006 по 15.06.2016.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що спірний податковий борг не має ознак безнадійного, а тому списанню згідно п. 18.2 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) не підлягає.
Суд касаційної інстанції погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.
Відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) цей Закон (2181-14) визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу; метою цього Закону (2181-14) є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Положеннями п. 10.2, п 10.3 ст. 10 цього Закону встановлені заходи для стабілізації діяльності підприємств вугільної промисловості, відповідно до яких передбачене списання сум пені, штрафних і фінансових санкцій, нарахованих, але не сплачених на суми податкових зобов’язань, які входили в склад податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату та передбачено реструктуризацію податкового боргу шляхом укладення відповідного договору.
Згідно пп. 19.3.7 п. 19.3 ст. 19 вказаного Закону встановлено, що на період дії процедури погашення заборгованості згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15) для платників податків - учасників розрахунків, визначених цим Законом (2711-15) , порядок погашення зобов'язань юридичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) визначається з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15) .
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно пп. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 цього Закону підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції; під терміном "безнадійний"слід розуміти: а) податковий борг платника податків, визнаного у встановленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю активів банкрута;
б) податковий борг фізичної особи, яка: визнана у судовому порядку безвісно відсутньою або померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути направлено стягнення згідно із законодавством; померла, у разі недостатності майна, на яке може бути направлено стягнення згідно із законодавством; понад 720 днів перебуває у розшуку;
в) податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом (2181-14) ;
г) податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);
д) податковий борг юридичних осіб, визнаних фіктивними відповідно до закону.
Оскільки судами попередніх інстанцій встановлено, що податковий борг ДП "Селидіввугілля"на суму 55 201,17 грн. не має ознак безнадійного, тому висновок судів про неможливість списання такого боргу є вірним.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з’ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державного підприємства "Селидіввугілля"відхилити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24.06.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий (підпис)
Судді (підпис)
(підпис)
(підпис)
(підпис)
О.І. Степашко
М.І. Костенко
Н.Є. Маринчак
С.Е. Острович
Є.А. Усенко
З оригіналом згідно
Секретар І.Ю. Гончарук