ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" жовтня 2011 р. м. Київ К-43605/09
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs4616191) )
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Маринчак Н.Є., Острович С.Е., Степашко О.І., Усенко Є.А.,
розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя (далі –Жовтнева МДПІ)
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.09.2009
у справі № 2а-9421/09/0570
за позовом приватного підприємства "Баядєра"(далі – Підприємство)
до Жовтневої МДПІ
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Позов подано про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 29.04.2009 № 0001671840/0.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2009 у позові відмовлено. У прийнятті цього рішення суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на факт здійснення структурним підрозділом позивача торговельної діяльності на території м. Маріуполя Підприємство має сплачувати комунальний податок до міського бюджету м. Маріуполя, як це передбачено пунктом 1 Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.09.2009 назване рішення суду першої інстанції скасовано; позов задоволено; оспорюваний акт індивідуальної дії визнано недійсним з тих мотивів, що суб’єктами сплати комунального податку відповідно до статті 15 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори'є виключно юридичні особи, тоді як до повноважень органів місцевого самоврядування належить лише встановлення порядку та механізму справляння комунального податку без розширення кола суб’єктів його сплати. Наведене, за висновком апеляційного суду, є свідченням незаконності накладення на позивача оспорюваної суми штрафних санкцій за неподання розрахунку комунального податку до податкового органу за місцем знаходження структурного підрозділу Підприємства.
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України Маріупольська МДПІ просить скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення Донецького окружного адміністративного суду зі спору, посилаючись на безпідставне скасування апеляційним судом правильної та вмотивованої постанови місцевого окружного адміністративного суду у справі.
Справу розглянуто в письмовому провадженні відповідно до статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги Маріупольської ОДПІ з урахуванням такого.
Судовими інстанціями у розгляді справи було встановлено, що Підприємство зареєстровано виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 07.09.2000 по вул. Озерянівській, 2, у Центрально-Міському районі м. Горлівки у Донецькій області та перебуває на податковому обліку у Горлівській об’єднаній державній податковій інспекції. Однак на території м. Маріуполя здійснює торговельну діяльність структурний підрозділ позивача без статусу юридичної особи, який, в свою чергу, зареєстрований у Жовтневій МДПІ як платник окремих видів податків та зборів. Підставою для застосування Маріупольською ОДПІ до Підприємства 850 грн. штрафних санкцій за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням слугував факт неподання позивачем податкового розрахунку комунального податку до Жовтневої МДПІ за 4 квартал 2007, а також у 2008 році, як це зафіксовано в акті про результати невиїзної документальної перевірки Підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 15.11.2007 по 31.12.2008.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про місцеве самоврядування"органи місцевого самоврядування відповідно до закону можуть встановлювати місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 15 Закону України "Про систему оподаткування"комунальний податок віднесено до місцевих податків.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (1251-12) передбачено, що місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому податки і збори (обов'язкові платежі), зазначені у пункті 2 частини першої і пунктах 2 - 4, 13 та 14 частини другої цієї статті, є обов'язковими для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цих податків і зборів.
На виконання наведених законодавчих приписів рішенням Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400 було затверджено Положення про комунальний податок, згідно з яким до платників цього податку віднесено, зокрема, іногородні підприємства, які мають на території м. Маріуполя свої філії, відділення, представництва та структурні підрозділи.
А відтак суд першої інстанції з огляду на установлені судами обставини справи (зокрема, здійснення структурним підрозділом Підприємства торговельної діяльності на території м. Маріуполя) дійшов цілком обґрунтованого висновку про наявність у позивача обов’язку сплачувати комунальний податок до міського бюджету м. Маріуполя.
Вищий адміністративний суд України не погоджується з наданою апеляційним судом правовою оцінкою обставин справи відносно того, що наведений припис Положення не відповідає вимогам чинного законодавства - зокрема, статті 15 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори". Так, за змістом цієї статті Декрету (56-93) комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств.
Однак зазначеним пунктом Положення (яким фактично і керувався податковий орган при застосуванні оспорюваних штрафних санкцій) платниками комунального податку визначено саме іногородні підприємства (тобто юридичних осіб), а не їх структурні підрозділи.
А відтак у апеляційного суду були відсутні передбачені законом підстави для скасування правильного по суті та вмотивованого рішення Донецького окружного адміністративного суду зі спору.
З урахуванням викладеного оскаржувана постанова Донецького апеляційного адміністративного суду підлягає скасуванню, а постанова суду першої інстанції –залишенню в силі як скасована помилково.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя задовольнити.
2. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.09.2009 у справі № 2а-9421/09/0570 скасувати.
3. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2009 у справі № 2а-9421/09/0570 залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:
М.І. Костенко
судді:
Н.Є. Маринчак
С.Е. Острович
О.І. Степашко
Є.А. Усенко