ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
"05" жовтня 2011 р. м. Київ К-6318/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого: Бившевої Л.І.,
суддів: Ланченко Л.В., Нечитайла О.М., Пилипчук Н.Г., Шипуліної Т.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя
на постанову господарського суду міста Севастополя від 11 лютого 2008 року
та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 03 квітня 2008 року
у справі № 20-4/470-12/034-4/022
за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово–будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"
до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя
про спонукання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"(далі –позивач) звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя (далі –відповідач) про спонукання ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя зареєструвати Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"як неприбуткову організацію шляхом включення юридичної особи до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Постановою Господарського суду міста Севастополя від 11 лютого 2008 року позов задоволено. Забов’язано ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя зареєструвати Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"як неприбуткову організацію шляхом включення до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Стягнуто з Державного бюджету України на користь обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"судовий збір у сумі 3,40 грн.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2008 року постанову Господарського суду міста Севастополя від 11 лютого 2008 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Господарського суду міста Севастополя від 11 лютого 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2008 року і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
31 серпня 2007 року Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"був зареєстрований державним реєстратором Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя, як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом серії А01 № 411210.
15 жовтня 2007 року позивач звернувся до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя у встановленому порядку з реєстраційною заявою по формі № 1-РН з метою стати на облік як неприбуткова організація, надавши копії статутних документів.
Листом від 25 жовтня 2007 року за вих. №5067/10/15-132 податковим органом у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ) було відмовлено з підстав того, що пункти 3.1, 3.2, 10.6 Статуту позивача не відповідають нормам пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого поголився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що статус позивача як неприбуткової організації визначено підпунктом "є"підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", Законом України "Про кооперацію" (1087-15) та пунктом 1.6 статті 1 статуту Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея", який не визнано недійсним, а тому підстави для відмови податковим органом у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій були відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що статут Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея", затверджений протоколом № 1 від 20 серпня 2007 року зборів засновників кооперативу, був зареєстрований 31 серпня 2007 державним реєстратором Гагарінської районної державної адміністрації міста Севастополя за № 10761020000002506. Установчі документи кооперативу недійсними в судовому порядку не визнавались.
Згідно з пунктом 1.6 Статуту Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"(товариство), позивач є неприбутковою організацією, обслуговуючим кооперативом, що здійснює надання послуг своїм членам, не ставить за мету отримання прибутку, та є неприбутковою організацією.
Пунктами 3.1, 3.2 статті 3 статуту визначені права та обов’язки товариства.
Пунктом 10.6 статті 10 статуту позивача визначено, що майно товариства, що залишилося після задоволення вимог кредиторів товариства, здійснення оплати праці, розрахунків з бюджетом та інших виплат, передбачених законодавством, розподіляється згідно з чинним законодавством та цим статутом.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про кооперацію"(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) обслуговуючий кооператив –кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Абзацом 5 статті 23 Закону України "Про кооперацію"(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що тільки виробничі кооперативи провадять господарську діяльність з метою одержання прибутку. Інші кооперативи надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.
Згідно з підпунктом "є"підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є, житлово-будівельними кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, створеними у порядку, визначеному законом.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, позивач є неприбутковою організацією відповідно до положень Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР) та Закону України "Про кооперацію" (1087-15) .
Відповідно до підпункту 7.11.7 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених в абзаці "є" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді внесків, коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності, та у вигляді пасивних доходів.
Аналіз вищенаведеної норми дає підстави для висновку, що, по-перше, від оподаткування звільняються не будь-які доходи неприбуткових організацій, а лише визначені в цій нормі, по-друге, Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР) передбачає можливість отримання неприбутковою організацією доходу, який є базою оподаткування.
Зазначене підтверджується положеннями абзацу 2 підпункту 7.11.9 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) згідно якого, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Тобто Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР) передбачений відповідний порядок оподаткування операцій неприбуткової установи у залежності від джерел надходження коштів, але наявність таких операцій не позбавляє неприбуткову установу її статусу.
Відповідно до підпункту 7.11.10 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Згідно абзацу 1 підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
У відповідності з пунктом 5.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій і установ, затвердженого наказом ДПА України від 11 липня 1997 року № 232 (z0291-97) (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), у разі порушення неприбутковою організацією або установою Закону та (або) інших законодавчих актів про неприбуткові організації відбувається виключення неприбуткової організації або установи з Реєстру.
Таким чином, порушення встановленого порядку оподаткування може бути підставою для застосування санкцій, донарахування податкового зобов'язання, та при наявності таких підстав - виключення з реєстру неприбуткових організацій, як передбачено Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ (z0291-97) .
Крім того, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідно до пункту 2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 року № 232 (z0291-97) , відмова у внесенні неприбуткової організації (установи) до Реєстру оформлюється рішенням за формою згідно з додатком 2 названого Положення (z0291-97) . Надісланий відповідачем лист за вих. № 5067/10/15-132 від 25 жовтня 2007 року про відмову внесення позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ) не відповідає вказаним вимогам.
Також, підставою для відмови у реєстрації Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"як зазначено податковим органом у за вих. № 5067/10/15-132 від 25 жовтня 2007 року стала також відсутність пункту 10.6 статті 10 статуту чинному законодавству.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації обслуговуючих кооперативів визначені нормами Закону України "Про кооперацію" (1087-15) .
Статут Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"відповідає положенням вказаного закону, які є спеціальними, зокрема, і щодо визначення процедури ліквідації об'єднання, та саме в силу положень статті 29 Закону України "Про кооперацію".
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обгрунтованого висновку, що податковий орган зобов’язаний був внести обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Західна Гераклея"до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя підлягає залишенню без задоволення, а постанова Господарського суду міста Севастополя від 11 лютого 2008 року та ухвала Севастопольського апеляційного господарського суду від 03 квітня 2008 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія –
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя залишити без задоволення, а постанову господарського суду міста Севастополя від 11 лютого 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 03 квітня 2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Л.І. Бившева Судді: Л.В. Ланченко О.М. Нечитайло Н.Г. Пилипчук Т.М. Шипуліна