Головуючий у 1 інстанції - Широка К.Ю.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
22 квітня 2011 року справа №2а-501/11/1270
|
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Радіонової О.О., Жаботинської С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року по справі № 2а-501/11/1270 за позовом Прокурора м. Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Лисичанської міської ради до Приватного підприємства "Дельталара", третя особа Державна податкова інспекція в м. Лисичанську Луганської області про припинення юридичної особи у зв’язку з визнанням недійсним запиту про проведення державної реєстрації,-
В С Т А Н О В И Л А :
У січні 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду до Приватного підприємства "Дельталара", третя особа Державна податкова інспекція в м. Лисичанську Луганської області про припинення юридичної особи у зв’язку з визнанням недійсним запиту про проведення державної реєстрації.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року по справі № 2а-501/11/1270 у задоволенні позовних вимог Прокурора м. Лисичанська Луганській області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Лисичанської міської ради до Приватного підприємства "Дельталара", третя особа - Державна податкова інспекція в м. Лисичанську Луганської області про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням недійсним запису про проведення державної реєстрації відмовлено у повному обсязі.
З постановою суду першої інстанції не погодилася третя особа та звернулася з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Позивач - виконавчий комітет Лисичанської міської ради є органом місцевого самоврядування, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру зареєстрований в якості юридичної особи 16.10.2007 №1 381 120 0000 001150 (а.с.5).
Згідно ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування", виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України (254к/96-ВР)
та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідач - приватне підприємство "Дельталара" зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Лисичанської міської ради 16.10.2010 №1 381 102 0000 001150, адреса місцезнаходження: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Свердлова, буд. 354 (а.с.17).
Статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" N 755-ІУ (далі Закон України № 755) визначено поняття державний реєстратор – посадова особа, яка відповідно до цього Закону (755-15)
від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно ст. 5 Закону України № 755, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця. Тобто виходячи із змісту вказаної статті, місцем державної реєстрації юридичних осіб державним реєстратором є виконавчий комітет.
Державна реєстрація юридичних та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені законом.
Відповідно до статей 1, 5, 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" №755 від 15.05.2003 (далі Закон №755) державний реєстратор є посадовою особою у відповідному міськвиконкомі міста обласного значення чи районній державній адміністрації і здійснює проведення реєстраційних дій згідно із вимогами цього Закону (755-15)
та від імені держави.
Статтями 2-3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються конституцією України, цим Законом (755-15)
та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону (755-15)
. Дія цього Закону (755-15)
поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконкому Лисичанської міської ради 16.10.2007 за № 1381 102 0000 001150 здійснена державна реєстрація юридичної особи -приватного підприємства "Дельталара", що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.17).
Реєстрація юридичної особи проводилась згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (755-15)
, що знайшло своє підтвердження в заяві позивача (а.с. 35). В судовому засіданні було встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Позивач посилається на те, що порушення, які були здійснені директором ПП "Дельталара" та які знайшли своє відображення в позовної заяві стосуються процесу створення юридичної особи, які відбулись до проведення державної реєстрації. Також цей факт підтверджується поясненням директора підприємства (а.с.16), яке було надане начальнику ОПМ Алчевської ОДПІ.
Згідно довідки з єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 15.12.2010 (а.с.17), 12 грудня 2008 року до ЄДР була внесена інформація щодо відсутності юридичної особи за зазначеною юридичною адресою.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України № 755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, у тому числі реєстрація на втрачені, викрадені чи підроблені документи або передання юридичної особи у володіння та/або управління померлим, безвісно відсутнім, недієздатним особам або особам з обмеженою цивільною дієздатністю; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Відповідно до статті 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом. Вимоги про ліквідацію юридичної особи на вказаних підставах, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснив державну реєстрацію, а також учасником юридичної особи.
Частиною 1 статті 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Згідно ст. 239 ГК України, одним із видів адміністративно - господарських санкцій є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Згідно ч.1 ст. 247 ГК України, у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Згідно із ч.2 ст.4 Закону №755 порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
У разі встановлення невідповідності установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону державний реєстратор відповідно до ст.27 Закону №755 має право відмовити у проведенні державної реєстрації юридичної особи або з інших підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, встановлених цією статтею, перелік яких є вичерпним.
Невідповідність установчих документів на час реєстрації державним реєстратором не встановлена. Відмови органу реєстрації у проведенні державної реєстрації юридичної особи - ПП "Дельталара" не було, що визнається сторонами. Крім того у своєї заяві сам позивач посилається на те, що реєстрація підприємства була проведена із дотриманням порядку визначеного Законом України № 755 (755-15)
.
Згідно ст. 217 ГК України, до правопорушника у сфері господарювання можуть бути застосовані заходи впливу з несприятливими економічними та\або правовими наслідками, такі як адміністративно - господарські санкції. Адміністративно господарські санкції - це заходи організаційно -правового або майнового характеру, які застосовуються за порушення законодавства в сфері господарської діяльності і водночас спрямовані на припинення правопорушення і ліквідацію його наслідків.
Вид санкцій як скасування державної реєстрації передбачений правовою нормою статті 247 Господарського Кодексу України, застосовується лише щодо випадків здійснення підприємством діяльності, що суперечить закону чи установчим документам. В судовому засіданні сторонами по справі не були надані жодні докази, якій містили відомості щодо здійснення відповідачем діяльності, яка суперечить закону чи його установчим документам.
Відповідно до ст.38 Закону №755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Зазначена норма прямо вказує на те, що визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації можливо у разі порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Дослідивши матеріали справи, виходячи з аналізу діючого законодавства, суд вважає, що тільки істотні порушення закону при реєстрації, які не можливо усунути може привести до визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації.
В силу ч. 1 ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Відповідно до ч. З ст. 5 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Крім того, згідно ст.33 Закону України № 755, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам -правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Тобто суд правильно вважав, що засновник ПП "Дельталара" мала можливість самостійно ліквідувати вказану юридичну особу, згідно з діючим законодавством.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року по справі № 2а-501/11/1270 – залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року по справі № 2а-501/11/1270 – залишити без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через 5 днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням
|
Головуючий
Судді
|
О.А.Нікулін
О.О.Радіонова
С.В.Жаботинська
|