СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-6005/09/2/0170
18.04.11
м. Севастополь
( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (rs12184675) ) ( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs24579131) )
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Єланської О.Е.,
суддів Горошко Н.П.,
Санакоєвої М.А.
секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.
за участю сторін:
представник позивача - Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;
представник відповідача - Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз" - ОСОБА_2, довіреність № 8/318 від 18.04.11 року;
розглянувши апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 01.11.10 року у справі № 2а-6005/09/2/0170
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим (вул. Павленко, 20, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95006)
до Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз" (вул. Чкалова, 151, м. Керч, Автономна Республіка Крим, 98300)
про стягнення 1035802,00 грн. економічних санкцій та 2071604,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим звернулась до суду із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз" та просить стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз"1035802,00 грн., економічних санкцій та 2071604,00 грн. штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 01.11.2010 року у справі № 2а-6005/09/2/0170 в задоволені адміністративного позову Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим до Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз" про стягнення 1035802,00 грн. економічних санкцій та 2071604,00 грн., було відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник позивача надав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.11.2010 року та прийняти нову постанову.
У судове засідання 18.04.2011 року представник позивача не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши заперечення на апеляційну скаргу представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З матеріалів справи вбачається, що державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим в період з 18.09.2008 року по 29.09.2008 року було проведено позапланову перевірку Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз" з питань дотримання порядку формування та застосування цін на скраплений газ, який реалізується населенню для побутових потреб. Перевіркою було встановлено, що в розрахунках відповідача на скраплений газ включена ціна закупівлі, яка перевищує фактичну ціну закупівлі, що підтверджується первинними документами. Перевіркою застосування ціни на скраплений газ встановлено порушення п.22, п.24, п.25 Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з поставки скрапленого вуглекислого газу для потреб населення та інших споживачів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1790 (1790-2003-п) . В результаті порушення державної дисципліни цін загальна сума необґрунтовано отриманої виручки ВАТ "Керчгаз"в період з 01.01.2005 року по 01.07.2008 року становить 6256168,37 грн. З урахуванням вимог ст. 250 Господарського кодексу України, в період з 01.10.2007 року по 01.07.2008 року, сума необґрунтовано отриманої виручки ВАТ "Керчгаз"становить 1035802,46 грн.
За результатами перевірки складено акт № 0361 від 29.09.2008 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" (а.с.4-6).
На підставі акту перевірки № 0361 від 29.09.2008 року позивачем 10.03.2009 року прийнято рішення № 022 про застосування адміністративно –господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, в якому вирішено вилучити у Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз"в дохід Державного бюджету 1035802,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 2071604,00 грн. штрафу. Рішення підлягає виконанню в десятиденний термін з дня отримання (а.с.3).
Отже, відповідно до ст. 13 Закону України "Про ціни та ціноутворення", Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідальність за порушення державної дисципліни цін передбачена ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Порядок притягнення до відповідальності за порушення державної дисципліни цін, передбачений Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519 (z1047-01) .
Дія цієї Інструкції (z1047-01) поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а також підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - суб'єкти господарювання).
Згідно з п. 1.5. Інструкції (z1047-01) підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства (п. 1.6 Інструкції (z1047-01) ).
Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Відповідно до п. 3.1. Інструкції (z1047-01) Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення"підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем до Окружного адміністративного суду АР Крим було оскаржено рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 022 від 10.03.2009 року. Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.11.2009 року по справі № 2а-8010/09/6/0170 було визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 022 від 10.03.2009 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін до ВАТ "Керчгаз". Таким чином, вказаним рішенням встановлено факт протиправності застосування до ВАТ "Керчгаз"адміністративно-господарських санкцій у вигляді необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 1035802,00 грн., та штрафу у розмірі 2071604,00 грн.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим від 07.07.2010 року по справі № 2а-8010/09/6/0170 постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.11.2009 року по справі № 2а-8010/09/6/0170 залишено без змін.
Згідно з ч. 2 ст. 255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку про необґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з ВАТ "Керчгаз"1035802,00 грн., економічних санкцій та 2071604,00 грн., штрафу, у зв’язку з відсутністю з боку відповідача порушень державної дисципліни цін, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 01.11.10 року у справі № 2а-6005/09/2/0170, залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 01.11.10 року у справі № 2а-6005/09/2/0170, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п’ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом (2747-15) , а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 26 квітня 2011 р.
Головуючий суддя
Судді
підпис О.Е.Єланська
підпис Н.П.Горошко
підпис М.А.Санакоєва
З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська