ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" червня 2011 р. м. Київ К-649/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Харченка В.В.
Суддів: Бим М.Є.
Гордійчук М.П.
Конюшка К.В.
Сіроша М.В.
Секретар судового
засідання Ніколенко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2008 року у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації до Контрольно-ревізійного управління у Тростянецькому районі Вінницької області про визнання нечинним акту,-
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2008 року Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації звернулося до суду з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного управління у Тростянецькому районі Вінницької області про визнання нечинним акту.
Постановою Тростянецького районного суду Вінницької області від 07 листопада 2007 року позовні вимоги задоволено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2008 року рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області просить судове рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, Контрольно-ревізійним управлінням у Тростянецькому районі Вінницької області з 09.07.2007 року по 24.09.2007 р. було проведено ревізію Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану.
В акті ревізії, який управління праці отримало 24.09.2007 року та підписало із запереченнями 27.09.2007 року, в розділі ревізії використання субвенції на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу послуг тепловодопостачання і водовідведення; квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, вказано на завдання матеріальної шкоди в сумі 35267,17 грн., безпідставно нарахованих по оплаті пільг використання субвенції на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу послуг тепловодопостачання і водовідведення; квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.
Забезпечення працівників бюджетних установ (закладів) безплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням здійснювалось Управлінням праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації відповідно до п. "Г"ч. 1 ст. 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, ч.4 ст. 29 Основ законодавства України про культуру, абзацу 1 ч.4 ст. 57 Закону України "Про освіту", якими передбачалось забезпечення безплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням працівникам бюджетних установ (закладів), в тому числі й пенсіонерів.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про держану контрольно-ревізійну службу в Україні" завданням Контрольно-ревізійного управління є здійснення державного контролю за виконанням місцевого бюджету.
Згідно пункту 7 статті 10 Закону Контрольно-ревізійному управлінню надане право пред’являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності і фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" даний Закон направлений на захист ветеранів війни шляхом утворення належних умов шляхом підтримки здоров’я, активності та довголіття організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створення для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров’я.
Статтею 17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. Постановою Верховної Ради України від 22 жовтня 1993 року "Про введення в дію Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3552-12) Кабінету Міністрів України доручено прийняти необхідні нормативні акти відносно застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) .
Кабінет Міністрів України постановою від 16 лютого 1994 року № 94 (94-94-п) "Про порядок надання пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" доручив Державному комітету України по житлово-комунальному господарству та Міністерству соціального захисту населення, Міністерству оборони України та Міністерству фінансів України визначити порядок проведення безоплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військо службовців та прирівняних до них осіб.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що оскаржуваний акт ревізії в даному випадку не є нормативно –правовим актом чи актом індивідуальної дії, з огляду на те, що предметом позову в цій справі був оскаржуваний акт ревізії, який фактично є кінцевим рішенням та зачіпає права позивача, а тому може бути предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства.
Судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції було ухвалено відповідно до закону та скасоване судом апеляційної інстанції помилково, що, відповідно до вимог статті 226 КАС України, є підставою для скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 210, 221, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації задовольнити. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2008 року – скасувати, залишити в силі постанову Тростянецького районного суду Київської області від 07 листопада 2007 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15) .