ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" червня 2011 р. м. Київ К-3667/10
( Додатково див. постанову Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області (rs2475118) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді
Головчук С.В.
(суддя-доповідач),
суддів
Веденяпіна О.А.,
Кочана В.М.,
Розваляєвої Т.С.,
Цвіркуна Ю.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області
на постанову Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 12 серпня 2008 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2009 року
у справі за позовом ОСОБА_6 до Управління праці та соціального захисту населення (далі - УПСЗН) Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області про стягнення недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
в с т а н о в и л а :
У липні 2008 року ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності УПСЗН Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позивач зазначила, що вона є матір’ю ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (2811-12) має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом мінімуму для дітей віком до 6 років. Посилаючись на те, що розмір виплачуваної їй допомоги з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року не відповідає розміру, встановленому вказаним законом, просила суд визнати бездіяльність відповідача неправомірною, зобов’язати відповідача здійснити відповідні перерахунки та виплату вказаної допомоги за період з квітня по грудень 2007 року в розмірі 1982,60 грн.
Постановою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 12 серпня 2008 року позов задоволено частково. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області щодо нарахування ОСОБА_6 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку –неправомірними Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області на користь ОСОБА_6 заборгованість з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1853 (одна тисяча вісімсот п’ятдесят три) гривні 37 копійок. Стягнуто з Державного бюджету на користь ОСОБА_6 судові витрати по справі в сумі 19 гривень 85 копійок.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2009 року змінено постанову Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 12 серпня 2008 року, резолютивну частину якої викладено в наступній редакції: "Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_6 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік"з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. В іншій частині постанову Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 12 серпня 2008 року залишено без змін.
У касаційній скарзі УПСЗН Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області порушує питання про скасування судових рішень та ухвалення нового рішення про відмову у позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального права. Зазначає, що судами не враховано вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) .
Від позивача заперечень не надійшло.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7, позивач відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався положеннями Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , якими зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07) пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним).
Згідно із ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України (254к/96-ВР) і дає офіційне тлумачення Конституції України (254к/96-ВР) та законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи викладене, суди дійшли правильного висновку, щодо неправомірності дій відповідача по відмові у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом (в редакції статті на момент виникнення спірних правовідносин).
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування чи зміни відсутні.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2009 року та змінену нею постанову Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 12 серпня 2008 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Головуючий суддя
С.В. Головчук
Судді
О.А. Веденяпін
В.М. Кочан
Т.С. Розваляєва
Ю.І. Цвіркун