ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
21 квітня 2011 року м. Київ К-24069/10
|
Вищий адміністративний суд України у складі:
|
головуючого судді
|
Островича С.Е. (доповідач у справі),
|
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2010 року у справі за позовом Одеської залізниці до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про скасування рішення, -
в с т а н о в и л а :
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2010 року, адміністративний позов Одеської залізниці задоволено. Скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області від 23 жовтня 2008 року №627 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в повному обсязі.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2010 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання наказу від 06 жовтня 2008 року № 468 була проведена перевірка дотримання діючого порядку формування та застосування тарифів на охорону та супроводження вантажів, що здійснюється воєнізованою охороною на залізничному транспорті на станції "Котовськ"Одеської залізниці за період з 01 вересня 2007 року по 01 жовтня 2008 року.
Станція "Котовськ"Одеської залізниці є відокремленим структурним підрозділом Одеської залізниці без права юридичної особи, що діє на підставі Положення про залізничну станцію "Котовськ".
Вибірковою перевіркою встановлено, що в порушення наказу Міністерства транспорту України від 20 січня 1997 року №18 (z0036-97)
(із змінами від 07 березня 2006 року №45) "Про затвердження Переліку вантажів, які повинні супроводжуватися особовим складом відомчої воєнізованої охорони на залізничному транспорті на всьому шляху прямування залізницями України"станція "Котовськ"необґрунтовано стягувала плату за охорон) і супроводження вантажу - металобрухту, який не був внесений до Переліку вантажів, що підлягають обов'язковій охороні. Внаслідок встановленого порушення сума необґрунтовано отриманої виручки склала 1419,30 грн., що зазначено у розрахунку суми додаткової виручки, складеного як додаток до акту перевірки.
За результатами перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області був складений акт № 000826 від 20 жовтня 2008року, на підставі якого 23 жовтня 2008 року прийнято рішення № 627 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у вигляді вилучення у Одеської залізниці суми необґрунтовано отриманої виручки - 1419,30грн. та стягнення штрафу - 2838.60 грн. до Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст.14 вказаного Закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації.
Відповідно до п.1.4. "Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519 (z1047-01)
, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є зокрема, застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг.
Крім того, положеннями пункту 3.1 та пункту 3.2. "Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами" (z1047-01)
встановлено, що підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами; в актах перевірок, зокрема, визначається сума необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми, з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються: копії документів первинного бухгалтерського обліку, які можуть додаватись до акта, завіряються підписом посадової особи суб'єкта господарювання та його печаткою.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджує висновок судів попередніх інстанцій, про те, що висновок акту перевірки щодо необґрунтованого одержання Залізницею виручки у сумі 1419,30 грн. був зроблений з порушенням п.3.2. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами (z1047-01)
, оскільки не містить детального відображення механізму скоєного порушення, розрахунку необґрунтовано одержаної виручки з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими він був здійснений, які б відповідали ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та вимогам вищенаведених нормативних актів, що регулюють відповідні правовідносини.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів попередніх інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Керуючись ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області відхилити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2010 року залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.