ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" квітня 2011 р. м. Київ К-16156/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді
Головчук С.В.
(суддя-доповідач),
суддів
Веденяпіна О.А.,
Зайця В.С.,
Розваляєвої Т.С.,
Цвіркуна Ю.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_6
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2009 року
у справі за позовом ОСОБА_6 до Головного управління Пенсійного фонду України (далі –ГУ ПФУ) в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а :
У березні 2008 року ОСОБА_6 звернувся з позовом до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання дій неправомірними щодо нарахування і призначення пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та виплатити різницю перерахованої пенсії з часу звільнення з військової пенсії. В обґрунтування позовних вимог зазначав, що з 01 жовтня 1984 року по 31 грудня 2007 року проходив службу в органах державної безпеки. Вказував, що після звільнення зі служби йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) (далі – Закон № 2262-ХІІ (2262-12) ). При обчисленні пенсії відповідачем враховані положення статті 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Зокрема, пенсію обчислено з розміру грошового забезпечення усереднено за останні 24 місяці служби. Вважаючи такі дії протиправними, просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням та здійснити доплату грошових сум, які не були виплачені позивачу у зв’язку з неправильним нарахуванням розміру пенсії, з моменту набуття права на пенсію –з 31 грудня 2007 року.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Сум від 24 листопада 2008 року позов задоволено. Визнано дії ГУ ПФУ в Сумській області неправомірними та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6 у відповідності до вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, здійснити виплату перерахованої пенсії з моменту звільнення з військової служби, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2009 року скасовано постанову Ковпаківського районного суду м. Сум від 24 листопада 2008 року та ухвалено нове судове рішення, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог.
У касаційній скарзі ОСОБА_6 порушує питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на те, що рішення апеляційного суду постановлене без врахування положень ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
В запереченнях на касаційну скаргу ГУ ПФУ в Сумській області просить відмовити у її задоволенні та залишити рішення апеляційного суду без змін.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_6 проходив службу в органах державної безпеки з період з 01 жовтня 1984 року. Наказом Управління Служби безпеки України в Сумській області від 30 грудня 2007 року № 320-ОС його звільнено з військової служби у відставку. З 01 січня 2008 року позивач є пенсіонером і одержує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) , яка йому призначена ГУ ПФУ в Сумській області з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою, що визначене за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України №2262-ХII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон №2262-ХII (2262-12) ) в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислювалися з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Порядок і розмір обчислення пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п) .
У частині 1 статті 37 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік"(далі – Закон № 489-V (489-16) ) встановлено, що звільненим у 2006 - 2007 роках особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , та членам їх сімей до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 25 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"дію частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зупинено на 2007 рік.
Встановлений у статті 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, та вимоги пункту 25 статті 71 цього ж Закону щодо зупинення на 2007 рік дії частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII не були скасовані або визнані неконституційними, а тому виходячи з засад пріоритету законів над підзаконними актами, яким є постанова Кабінету Міністрів України, підлягали застосуванню положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) .
На думку колегії суддів, суб’єкт владних повноважень, вирішуючи з травня 2007 року питання про призначення й обчислення пенсії позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) , правильно застосував чинне законодавство з урахуванням вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) положення якого не визнавались неконституційними, а тому протягом 2007 року були діючими.
Доводи касаційної скарги щодо пропуску ГУ ПФУ в Сумській області строку апеляційного оскарження не дають підстав для висновку про неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального чи процесуального законодавства при вирішенні спору, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.
З огляду на вкладене, апеляційний суд правильно ухвалив рішення про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_6 залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2009 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Головуючий суддя
С.В. Головчук
Судді
О.А. Веденяпін
В.С. Заяць
Т.С. Розваляєва
Ю.І. Цвіркун