ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
12 квітня 2011 року м. Київ К-13066/09
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Голубєвої Г.К.
Суддів Карася О.В.
Маринчак Н.Є.
Федорова М.О.
Шипуліної Т. М.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Фізичної особи–підприємця ОСОБА_1 на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2009 року та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.11.2008 року по справі № 2-а-2546/08 за позовом Фізичної особи–підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова та Державної податкової адміністрації в Харківській області про визнання дій незаконними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м Харкова, Державної податкової адміністрації в Харківській області, в якому просив визнати незаконною перевірку від 03.10.2007 року, визнати незаконними дії посадових осіб, що проводили перевірку, скасувати штрафні санкції за результатами перевірки від 03.10.2007 року у сумі 7600,80грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.11.2008 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2009 року в задоволенні зазначеного адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 02.10.2007 року працівниками ДПА у Харківській області проведена перевірка ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
, "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (98/96-ВР)
, "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
, а саме кіоску, який належав позивачу.
В ході проведення перевірки встановлені наступні порушення:
- непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму 499,00 грн., чим порушено п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР. За вказане порушення застосована фінансова санкція згідно п.1 ст.17 зазначеного Закону на суму 2495,00 грн.;
- роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії, чим порушено вимоги ч.10 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР. За вказане порушення застосована фінансова санкція згідно аб.5 ч.2 ст.17 зазначеного Закону на суму 3400,00;
- реалізація тютюнових виробів поштучно, чим порушено вимоги ст. 15-3 Закону України № 481/95-ВР. За вказане порушення застосована фінансова санкція згідно аб.8 ч.2 ст.17 зазначеного Закону в сумі 1700,00 грн.;
- здійснення торгівельної діяльності без наявності відповідного торгового патенту, чим порушено вимоги ст.ст. 2, 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності". За вказане порушення до позивача застосована фінансова санкція в сумі 05,80 грн., відповідно до положень абз.4 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
За результатами перевірки ДПІ у Ленінському районі м. Харкова 18.10.2007 року були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000892310, № 0000952310, № 0000932310 і до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовані фінансові санкції в загальній сумі 7600,80грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що дії співробітників Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова, Державної податкової адміністрації в Харківській області щодо перевірки ФОП ОСОБА_1 та винесення рішень про застосування фінансових санкцій вчиненні на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законами України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12)
, "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
, "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (98/96-ВР)
, "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
.
Відповідно до ч.10 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Статтею 15-3 зазначеного Закону встановлена заборона на продаж тютюнових виробів поштучно.
Положеннями ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Як вбачається із матеріалів справи, первинними документами та поясненнями продавця підтверджується порушення позивачем ч. 10 ст. 15 та ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без отримання ліцензії та продаж тютюнових виробів поштучно.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо обґрунтованого прийняття Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Харкова рішення про застосування до позивача фінансових санкцій за порушення вказаних норм законодавства. Закон України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" (329/95-ВР)
встановлює, що тютюнові вироби та алкогольні напої є підакцизними товарами.
За змістом Закону № 265/95-ВР (265/95-ВР)
у разі реалізації підакцизних товарів особи повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій або розрахункові книжки.
Згідно п.1 ст.3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом (265/95-ВР)
, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до ст. 17 Закону № 265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що саме продавець здійснювала розрахункові операції та власноручно зробила опис наявних купюр та монет на місці проведення розрахунків. Її поясненнями також підтверджується і продаж товару без використання розрахункової книжки.
За таких обставин, суди, керуючись нормами законодавства України, дійшли вірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Фізичної особи–підприємця ОСОБА_1 відхилити.
Ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2009 року та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.11.2008 року по справі № 2-а-2546/08 залишити без змін.
Справу повернути до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Головуючий
|
підпис
|
Голубєва Г.К.
|