ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" квітня 2011 р. м. Київ К-9596/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів: Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.,
та секретаря Гераймовича Д.Я.,
за участю представника Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області Дороганя Ю.В., представника управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області Бишовець В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, треті особи –голова Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області Пашинський Микола Васильович, управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій незаконними, скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,
в с т а н о в и л а:
У червні 2007 року ОСОБА_1. звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа –голова Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області Пашинський М.В., управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій незаконними, скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 06.11.2007 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. було відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2009 апеляційну скаргу ОСОБА_1. було задоволено частково. Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 06.11.2007 скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1. задоволено частково. Скасовано розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 09.01.2007 № 5, від 12.01.2007 № 3аг, від 29.01.2007 № 57, від 15.05.2009 № 32 ос. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2009 та залишити в силі постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 06.11.2007.
Перевіривши доводи касаційної скарги, заперечення на неї, рішення судів щодо правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів не вбачає порушення судом норм матеріального і процесуального права при прийнятті рішення, і тому вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судами першої та апеляціної інстканцій встановлено, що ОСОБА_1. з 22.05.98 працювала на посаді директора територіального центру по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян –заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області.
Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 01.09.2005 № 237-к ОСОБА_1. було звільнено з займаної посади на підставі пункту 1 статті 41 Кодексу законів про працю України.
Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 20.12.2006 № 27/п ОСОБА_1. було поновлено на раніше займаній посаді.
Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 09.01.2007 № 5 було призначено службове розслідування стосовно виконання службових обов’язків ОСОБА_1.
Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 11.01.2007 № 11 ОСОБА_1. було відсторонено від виконання службових обов’язків на період проведення службового розслідування з 11.01.2007 по 09.03.2007.
Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 12.01.2007 № 3аг на ОСОБА_1. було накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за невиконання розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 11.01.2007 № 11, яким ОСОБА_1. було відсторонено від виконання службових обов’язків. Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 29.01.2007 № 57 було внесено зміни до штатного розпису працівників управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, яким скорочено штатну одиницю "заступник начальника управління –директора територіального центру обслуговування одиноких непрацездатних громадян та інвалідів"та введено до штатного розпису посаду "головного спеціаліста" у відділ з питань соціальних гарантій, компенсацій та призначення допомог управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області.
Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 15.05.2007 № 32 ос ОСОБА_1. було звільнено з посади заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області –директора територіального центру по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України, у зв’язку зі скороченням.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення службового розслідування стосовно державних службовців затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 (950-2000-п)
стосовно державних службовців може бути проведено службове розслідування: у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян; у разі недодержання ними законодавства про державну службу, про боротьбу з корупцією, порушення етики поведінки; на вимогу державного службовця з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.
Враховуючи, що Порядком проведення службового розслідування стосовно державних службовців затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 (950-2000-п)
визначений вичерпний перелік підстав при настанні яких може бути призначене службове розслідування і жодна з них не міститься в розпорядженні голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 09.01.2007 № 5, яким було призначено службове розслідування стосовно виконання службових обов’язків ОСОБА_1., то суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку скасувавши дане розпорядження.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення службового розслідування стосовно державних службовців затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 (950-2000-п)
службове розслідування проводиться з відстороненням державного службовця від виконання повноважень за посадою або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймається за поданням голови комісії з проведення службового розслідування керівником державного органу, в якому працює службовець.
Оскільки відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що рішення про відсторонення ОСОБА_1. від виконання службових обов’язків було прийнято на підставі подання голови комісії з проведення службового розслідування, а тому суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку визнавши розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 11.01.2007 № 11 ОСОБА_1. "Про відсторонення ОСОБА_1. від виконання службових обов’язків на період проведення службового розслідування"неправомірним.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції щодо скасування розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 12.01.2007 № 3аг, яким на ОСОБА_1. було накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за невиконання розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 11.01.2007 № 11, яким ОСОБА_1. було відсторонено від виконання службових обов’язків, оскільки розпорядження про відсторонення від виконання службових обов’язків не було доведено до відома ОСОБА_1., а отже про його існування вона не знала, а тому і не могла його виконати.
Згідно пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідно до пункту 19 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів"від 06.11.92 № 9 (v0009700-92)
розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за 2 місяці про наступне вивільнення.
Листом Головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 29.07.2007 № 01/2969 було рекомендовано вивести зі штатного розпису управлінь посаду "заступник начальника управління –директор територіального центру"і ввести в штатний розпис територіальних центрів посаду "директор територіального центру".
Враховуючи, що розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 29.01.2007 № 57 про внесення змін до штатного розпису працівників управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, яким скорочено штатну одиницю "заступник начальника управління –директора територіального центру обслуговування одиноких непрацездатних громадян та інвалідів"було винесено до отримання листа Головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 29.07.2007 № 01/2969, яким було рекомендовано вивести зі штатного розпису управлінь посаду "заступник начальника управління –директор територіального центру"і ввести в штатний розпис територіальних центрів посаду "директор територіального центру"та те, що в результаті виведення зі штатного розпису управлінь посаду "заступник начальника управління –директор територіального центру"і введення в штатний розпис територіальних центрів посаду "директор територіального центру", яку також займала ОСОБА_1., фактично не відбулося скорочення чисельності штату, а лише було виведено зі штатного розпису управлінь посаду заступник начальника управління праці та соціального захисту населення, а тому суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку скасувавши розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 29.01.2007 № 57 про внесення змін до штатного розпису працівників управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області та розпорядження від 15.05.2007 № 32 ос ОСОБА_1. "Про звільнення ОСОБА_1.".
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що порушень судом апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, при вирішенні цієї справи, не допущено, правова оцінка обставин по справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення –без змін.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа –Голова Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області Пашинський Микола Васильович, управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій незаконними, скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак
судді: С.В. Білуга
О.І. Гаманко
М.М. Заїка
А.Ф. Загородній