ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Головуючий у 1 інстанції - Кулешова Л.В.
Суддя-доповідач - Малашкевич С.А.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
10 березня 2011 року справа №2а-117/11/1215
|
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Малашкевича С.А.
суддів Юрченко В.П., Чебанова О.О.
розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області на постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 01 лютого 2011 року у справі № 2а-117/11/1215 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії у відповідності із положеннями ст. 40, ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Постановою Лутугинського районного суду Луганської області від 01 лютого 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково, внаслідок чого: визнані неправомірними дії відповідача по перерахунку пенсії позивачу за 2009 рік із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, що складає 1197 грн. 91 коп.; зобов’язано відповідача провести позивачу перерахунок належної йому пенсії в 2010 році з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, що складає 1650 грн. 43 коп., з 01 січня 2011 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку та просив апеляційний суд скасувати це рішення, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
В обґрунтування заявлених в апеляційній скарзі вимог апелянт зазначив, що суд не звернув уваги на те, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008р." (107-17)
до Закону були внесені зміни, які хоча і визнані рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. (v010p710-08)
неконституційними, але рішення про відновлення попередньої редакції ч. 4 ст. 42 Закону не приймалося. У зв’язку з цим перерахунок пенсій проводились відповідно до підпункту 3 пункту ІІ постанови КМУ від 28.05.2008р. № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (530-2008-п)
.
Представники сторін в судове засідання не з’явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.
Відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає за можливе розглядати апеляційну скаргу відповідача у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Лутугинському районі Луганської області, як отримувач пенсії за віком.
23 грудня 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника зарплати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15)
враховується для обчислення пенсії за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн. Згідно листа відповідача (а.с. 8) позивачу перерахунок пенсії був здійснений із застосовуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15)
враховується для обчислення пенсії за 2007рік (1197,91 грн.)
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідачем неправомірно було застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007рік (1197,91 грн.) виходячи з наступного. Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно пункту 16 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом (1058-15)
закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону (1058-15)
. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12)
застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( з урахуванням змін, внесених Законом України N 107-VI від 28.12.2007р. (107-17)
), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону (1058-15)
враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Проте, рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 (v010p710-08)
наведену зміну було визнано неконституційною. Отже, з 22.05.2008р. частина 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діє в редакції станом на 09.07.2007 р., згідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Зазначеною нормою встановлена можливість вибору при здійсненні перерахунку пенсії: або із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частиною першою статті 40 наведеного Закону встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Таким чином, за правилами ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії може бути здійснений за вибором пенсіонера за період - будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Враховуючи, що окремого порядку обчислення пенсії при її перерахунку Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
не встановлено, колегія суддів вважає, що застосовуванню підлягають загальні положення цього закону (1058-15)
, зокрема, при її призначенні.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано ст.40 наведеного Закону, за приписами ч.2 якої заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз ); 1 2 3 n К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Таким чином, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього ж Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 даного Закону повинна обчислюватись із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто в даній справі за 2009 рік.
Застосування до спірних правовідносин показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону (1058-15)
враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, не передбачено жодною нормою діючого законодавства.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача на лист Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.09 № 20/0/18-09/039 (v_039203-09)
та Пенсійного фонду України від 11.03.09 № 4096/02/01 з огляду на положення ст. 9 КАС України.
Колегія суддів також зазначає, що після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. N 10-рп/2008 (v010p710-08)
, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 28 травня 2008 р. N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (530-2008-п)
у п.11 якої встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15)
( 1058-15 ) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону ( 1058-15 ), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15)
( 1058-15 ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону ( 1058-15 ). Зазначені положення є чинними та не суперечать відповідним положенням Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
(їх загальному змісту і сутності).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області на постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 01 лютого 2011 року у справі № 2а-117/11/1215 – залишити без задоволення.
Постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 01 лютого 2011 року у справі № 2а-117/11/1215 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
|
Головуючий суддя
Судді
|
С. А. Малашкевич
В. П. Юрченко
О. О. Чебанов
|