ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" березня 2011 р. м. Київ К-30985/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого –Смоковича М.І.,
суддів: Горбатюка С.А., Мироненка О.В., Мороз Л.Л., Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у місті Донецьку ради про зобов’язання сплатити недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у місті Донецьку ради на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У листопаді 2008 року ОСОБА_1. звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у місті Донецьку ради про зобов’язання сплатити недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною.
Вимоги обґрунтовувала тим, що має малолітню дитину, на утримання якої одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у місті Донецьку ради була недоплачена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому законодавством розмірі.
Просила визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у місті Донецьку ради щодо нарахування та сплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому ніж передбачено чинним законодавством розмірі та стягнути недоплачену суму державної допомоги в розмірі 3280,47 гривень.
Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 9 лютого 2009 року позов задоволено частково. Судом зобов’язано стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у місті Донецьку ради за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_1. заборгованість за недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період липень-грудень 2007 року в розмірі 1984,41 гривень. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2009 року постанову суду першої інстанції змінено в частині визначенні періоду визнання дій неправомірними, здійснення перерахунку та сплати грошової допомоги, яка виплачується згідно статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", визначено період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1896,42 гривень. В іншій частині постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 9 лютого 2009 року залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення та постановити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач перебуває на обліку у відповідача та, відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) , отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з квітня 2007 року.
При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) .
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом (489-16) , було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07) пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним).
Отже, змінивши постанову суду першої інстанції в частині визначення періоду задоволення позовних вимог за 2007 рік суд апеляційної інстанції прийшов до вірного висновку, що задоволенню підлягають вимоги позивачки про перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку лише за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Що стосується стягнення допомоги по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років за 2008 рік, то, оскільки, пунктом 23 частини Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"були внесені зміни, які вступили в силу з 1 січня 2008 року і у відповідності до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Отже, виплачуючи в 2008 році допомогу у розмірах, встановлених новою редакцією статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної адміністрації міста Запоріжжя діяло відповідно до норм чинного законодавства.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суд апеляційної інстанції дав правильну правову оцінку обставинам у справі та перевірив обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством.
Оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування чи зміни відсутні.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у місті Донецьку ради залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2009 року в цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Смокович Судді С.А. Горбатюк О.В. Мироненко Л.Л. Мороз Т.А. Чумаченко