Головуючий у 1 інстанції - Захарова О.В.
Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
01 березня 2011 року справа №2а-5998/10/1270
|
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Горбенко К.П.
суддів Лях О.П., Попова В.В.
при секретарі – Турко І.Б.,
за участю представника позивача – Осадчевої Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Станично-Луганського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2010 р. у справі № 2а-5998/10/1270 за позовом Станично-Луганського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Луганській області до Контрольно-ревізійного управління в Луганській області про визнання протиправним та скасування пункту вимоги,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Луганській області про визнання протиправним та скасування пункту вимоги.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що за результатами ревізії використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту за період
з 01.01.2008 по 01.02.2010 відповідачем винесено вимогу від 22.04.2010 № 320-14/363, відповідно до п.3 якої позивача було зобов'язано відобразити дебіторську заборгованість за юридичною особою, щодо якої здійснено безпідставні витрати у сумі 19 551,85 грн. (видатки на утримання приміщення складу №8, який за даними бухгалтерського обліку на балансі Станично-Луганського РВ ГУ МНС не обліковується та проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування коштів). Позивач вважає положення п. 3 вимоги незаконними, так як функцію фінансування видатків на утримання складу встановлено наказом Головного управління МНС України в Луганській області № 24 від 20.01.2006. Видатки на утримання працівників охорони складу здійснювались на підставі затверджених кошторисів. Обов'язок щодо утримання працівників складу II групи накопичення передбачено наказом МНС України № 73 від 16.02.2004, до якого наказом № 856 від 11.12.2007 внесено зміни, згідно яких з 01.01.2008 припинено фінансування видатків на утримання складу майна II групи накопичення. На підставі зазначеного наказу позивач видав наказ № 468 від 28.12.2007 про скорочення працівників складських приміщень за п. 1 ст. 40 КЗпП України з 28.02.2010. При цьому, позивач зазначив, що звільнення працівників складу № 8 у смт. Ольхова з 01.01.2008 є порушенням законодавства про працю та могло призвести до значних збитків для держави.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 у позовні вимоги задоволені у повному обсязі: визнано протиправним та скасовано п.3 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Луганській області від 22.04.2010р. №320-14/363.
Не погодившись з винесеною постановою відповідачем подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду. Доводи апеляційної скарги обґрунтовують невірним застосуванням судом при винесенні рішення норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами І та апеляційної інстанції встановлено, що Станично-Луганський районний відділ Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області зареєстрований як юридична особа Станично-Луганською районною державною адміністрацією Луганської області 04.02.2005р.
Контрольно-ревізійним відділом у Станично-Луганському районі Контрольно-ревізійного управління в Луганській області у період з 22.02.2010 р. по 26.03.2010 р. проведено ревізію використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Станично-Луганському відділі Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Луганській області за період з 01.01.2008 по 01.02.2010, про що було складено акт № 320-21/006 від 26.03.2010 р. (а.с.7-19).
Проведеною ревізією встановлено витрачання Станично-Луганським районним відділом Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області коштів, а саме:
- в 2008 році районним відділом здійснювались видатки на опалення приміщення складу №8 смт.Ольхова, та послуги зв'язку, який за даними бухгалтерського обліку на балансі Станично-Луганського РВ ГУ МНСУ не обліковується, тобто проведено покриття витрат, спожитих сторонньою установою в загальній сумі 1801,13 грн., що є порушенням п.п.1 абз.2, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 №228 (228-2002-п)
, п.1 ст. 3 Закону України "про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та п.2 ст. 51 Бюджетного кодексу України.
- проведення Станично-Луганським районним відділом Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області видатків (сплачено заробітну плату працівникам, що забезпечували охорону складу №8) на цілі, не пов'язані з виконанням основних функцій установи в загальній сумі 13998,87 грн., чим не було дотримано вимоги п.2 ст. 51 Бюджетного кодексу України в частині спрямування коштів не для виконання бюджетною установою своїх функцій.
На підставі вищезазначеного акту, за результатами проведеної ревізії 22.04.2010 р. відповідачем прийнято вимогу № 320-14/363, згідно п. 3 якої позивача зобов'язано відобразити дебіторську заборгованість за юридичною особою, щодо якої здійснено безпідставні витрати у сумі 19 551,85 грн. (видатки на утримання приміщення складу №8, який за даними бухгалтерського обліку на балансі Станично-Луганського РВ ГУ МНС не обліковується), провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування коштів.
Колегія суддів погоджується з висновком суду про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Станично-Луганський районний відділ Головного Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області діє на підставі Положення, є підпорядкованим, підрозділом Головного управління МНС України в Луганській області. Штат міського відділу затверджується та вводиться в дію наказом МНС України. Розроблення кошторисів витрат, їх затвердження та фінансування здійснює Головне управління МНС України в Луганській області. Згідно п. 8 вказаного Положення начальник районного відділу розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису витрат на утримання районного відділу та підпорядкованих підрозділів.
Згідно п. 32 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002 (228-2002-п)
, кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, плани використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячні плани використання бюджетних коштів і штатні розписи затверджуються керівником відповідної вищестоящої установи, за винятком кошторисів, зазначених у пункті 33 цього Порядку.
Пунктом 20 вказаного Порядку, передбачено, що від час визначення обсягів видатків та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ, обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді. Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.
Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 73 від 16.02.2004, начальників територіальних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи відповідних обласних державних адміністрацій зобов'язано до 25.03.2004р. передати, а начальників головних управлінь МНС України в областях прийняти матеріальні цінності хіміко-радіометричних лабораторій та ремонтно-градуювальних пунктів, згідно з переліком підрозділів, які підлягають прийому-передачі.
Начальникам головних управлінь МНС України в областях наказано зарахувати на фінансове забезпечення з 01.03.2004 склади II групи, хіміко-радіометричні лабораторії та ремонтно-градуювальні пункти (в складі фактичної чисельності працівників згідно зі штатами та штатними розписами, затвердженими МНС, без звільнення з посад) та до 01.03.2004 р. затвердити встановленим порядком штатні розписи складів II-ї групи та ремонтно-градуювальних пунктів, зарахованих на фінансове забезпечення.
Позивач також входить до переліку підрозділів, які підлягають прийому-передачі відповідно до наказу № 73 від 16.02.2004 р.
20.01.2006р. Головним управлінням Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області видано наказ № 24 "Про порядок фінансування складів другої групи накопичення та ремонтно-градуювальних пунктів", яким зобов'язано фінансово-економічне управління Головного управління до 25.01.2006 передати, а начальникам міських (районних) управлінь Головного управління та аварійно-рятувального загону спеціального призначення прийняти на фінансування склади другої групи накопичення та ремонтно-градуювальних пункт, згідно з переліком підрозділів.
Відповідно до вказаного переліку підрозділів, які підлягають прийму-передачі склад № 8 с. Ольхова у кількості 5 робітників передано до Станично-Луганського районного відділу.
Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 856 від 11.12.2008 р. внесено зміни до наказу МНС № 73 від 16.02.2004, а саме, виключено з 01.01.2008 р. з абзацу третього пункту 2 слова "зарахувати на фінансове забезпечення з 01.03.2004 склади II групи" (а.с.41).
Таким чином, з 01.01.2008 припинено фінансування складів другої групи.
Крім того, наказом МНС України № 856 від 11.12.2008 р. Головним
управлінням Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області скорочено чисельність працівників складів II групи накопичення Головного управління на 43 особи з 28.02.2008 р. за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України. З числа вказаних 43 осіб під скорочення попали й 5 осіб складу № 8 смт. Ольхова (завідувач складу та 4 сторожи).
Колегією суддів досліджено кошторис на 2008 рік Станично-Луганського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області, затвердженого начальником Головного управлінням Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області 04.03.2008 за КЕКВ 1111 "Заробітна плата" та за КЕКВ 1120 "Нарахування на заробітну плату", та у свою чергу, до кошторису Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області на 2008 рік, затвердженого заступником Міністра 29.02.2008р., згідно якого включено витрати на виплату заробітної плати працівникам складів II групи накопичення по всій Луганській області за 2 місяці (а.с.71-72, 75).
Факт затвердження кошторису на 2008 рік з урахуванням витрат на виплату заробітної плати працівникам складу №8 смт.Ольхова сторонами не заперечувався та не спростований відповідачем.
Колегія суддів вважає, що позивач виплатив заробітну плату працівникам складу II групи накопичення за період з 01.01.2008р. по 01.02.2008р. на законних підставах, здійснив видатки в межах затвердженого керівником вищої установи кошторису.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вивільнивши працівників складу II групи накопичення лише після попередження про попереднє звільнення за два місяці, позивач уникнув додаткових витрат, оскільки згідно ст. 40 Кодексу законів про працю України (322-08)
та ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" (5067-17)
особу при скороченні чисельності або штату працівників власник повинен повідомити не пізніше ніж за два місяці та направити списки таких працівників в письмовій формі до державної служби зайнятості.
Також колегія погоджується з висновком про те, що питання про передачу та постановлення складів на баланс, повинно перш за все бути вирішене між Головним управлінням МНС України в Луганській області та Луганською обласною державною адміністрацією, а не з позивачем у справі.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195- 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Станично-Луганського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2010 р. у справі № 2а-5998/10/1270– залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2010 р. у справі № 2а-5998/10/1270 за позовом Станично-Луганського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Луганській області до Контрольно-ревізійного управління в Луганській області про визнання протиправним та скасування пункту вимоги - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 01.03.2011р. Повний текст ухвали складено 09.03.2011р.
ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.