ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"02" березня 2011 р. м. Київ К-12715/08
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Бившевої Л.І.
Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2007
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2008
у справі № 2-а-1950/07
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зигзаг удачі - Україна"
до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
про визнання недійсним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2007, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2008, позов задоволено повністю. Визнано нечинним та скасовано рішення Дергачівської МДПІ у Харківській області № 0002772311/0 від 10.08.2007 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 950,00 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати державного мита в сумі 3,40 грн.
Дергачівська МДПІ Харківської області подала касаційну скаргу, якою просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нову ухвалу про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлені такі обставини.
Актом перевірки від 31.07.2007 № 181101312340 зафіксовано порушення позивачем вимог п. 1, п. 5 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яке полягало у здійсненні операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу без використання РРО, без роздрукування розрахункового документа на суму 186,00 грн. та без використання книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки
Позивач надає послуги у сфері грального бізнесу, в своїй діяльності використовує гральні автомати "KIS GAME WALL", які вводяться в дію шляхом приймання грошей через купюроприймач.
Гральні автомати, що використовує в своїй діяльності позивач, вводяться в дію самостійно гравцем, при цьому участь працівника позивача необов’язкова.
Виходячи зі специфіки роботи грального автомату, надання права на гру відбувається без участі людини, гральний автомат не може самостійно видавати розрахунковий чек, а оператор (обслуговуючий персонал) не може впливати на процес надання послуги і виключений з нього.
Пункт 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"зобов’язує суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом (265/95-ВР)
, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
На виконання вимог ст. 11 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 121 (121-2001-п)
.
Відповідно до пункту 6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 (121-2001-п)
для діяльності з використанням гральних автоматів термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій визначений до 31.12.2006.
Пунктом 2 вказаної постанови було зобов’язано Міністерство економіки забезпечити розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), а Міністерство промислової політики –забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Технічні вимоги до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій для казино та залів гральних автоматів затверджені Рішенням Голови Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом при Кабінеті Міністрів України від 22.06.2004. Цим документом розширено функції фіскального блока спеціалізованого РРО для грального бізнесу. Фіскальний блок не лише реєструє торговельний оборот, а й розраховує дохід гравця за результатами гри, для чого зберігає дані про ставки, про кількість і вартість проданих фішок (жетонів). Розширено склад виконуваних апаратом Х- і Z-звітів.
Як встановлено судом першої інстанції, станом на час вирішення справи не розроблені автомати з продажу товарів (послуг), які відповідають розробленим технічним вимогам до автоматів з продажу товарів (послуг), а також не розроблені запам'ятовуючі пристрої (фіскальна пам'ять) для оснащення автоматів, що вже діють.
Стаття 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"забороняє застосовувати у сферах, визначених цим Законом (265/95-ВР)
, реєстратори розрахункових операцій, які не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Абзацом другим п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 (121-2001-п)
передбачено, що до настання зазначених термінів суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють розрахункові операції із застосуванням книг обліку розрахункових операцій, крім тих суб'єктів, форми та умови провадження діяльності яких наведені у пунктах 4, 5 і 7 додатка, що здійснюють розрахункові операції із застосуванням електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, внесених до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем станом на 31 грудня 2000 р., а також із застосуванням торговельних терміналів, призначених для роботи з платіжними картками.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Порядком реєстрації й ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженим наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 (z0105-01)
та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 106/5297 (z0106-01)
, не визначений порядок реєстрації розрахункових операцій гральних автоматів, які приймають оплату за участь у грі –платіжні засоби у валюті України –монети.
Оскільки позивач на час здійснення перевірки був позбавлений можливості застосовувати РРО з фіскальною пам’яттю гральних автоматів, а також здійснювати розрахункові операції гральних автоматів із застосуванням книг обліку розрахункових операцій з незалежних від нього об’єктивних причин, а саме тому, що автомати з продажу товарів (послуг), які відповідають розробленим технічним вимогам до автоматів з продажу товарів (послуг), а також запам'ятовуючі пристрої (фіскальна пам'ять) для оснащення автоматів, що вже діють, не були розроблені у встановленому законодавством порядку, а порядок здійснення розрахункових операцій гральних автоматів, які вводяться в дію шляхом приймання грошей через купюроприймач, був відсутнім, підстави для покладення на нього відповідальності за здійсненні операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу без використання РРО, невидачу розрахункового документа, а також без застосування книг обліку розрахункових операцій, відсутні.
Враховуючи наведене, підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржених судових рішень не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2007 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2008 –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою про перегляд даної ухвали, поданої через Вищий адміністративний суд України у порядку, передбаченому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
|
Головуючий суддя
Судді
|
Н.Г. Пилипчук
Л.І. Бившева
Л.В. Ланченко
О.М. Нечитайло
М.О. Федоров
|