ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" лютого 2011 р. м. Київ К-18642/09
( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs3735881) )
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І.,
Лиски Т.О.,
Ситникова О.Ф.,
Мойсюка М.І.,
Штульман І.В. (доповідач), -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду (далі –УПФ) України у місті Білій Церкві Київської області про зобов’язання провести перерахунок доплати до пенсії, за касаційною скаргою УПФ України у місті Білій Церкві Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07 грудня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2009 року, -
встановив:
У жовтні 2007 року ОСОБА_1. звернулася в суд із позовом до УПФ України у місті Білій Церкві Київської області про зобов’язання провести перерахунок доплати до пенсії. Свої вимоги мотивувала тим, що вона проживає на території посиленого радіоекологічного контролю і тому, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 28.02.1991р. №796-ХІІ має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Оскільки така доплата їй провадиться у розмірі значно нижчому від встановленого вказаним Законом (796-12) , просила зобов’язати УПФ України у місті Білій Церкві Київської області здійснити їй перерахунок доплати до пенсії, виходячи із встановленого ст. 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"розміру мінімальної заробітної плати з 01.07.2007р., яка складає 440грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1. уточнила позовні вимоги та просила провести перерахунок вказаної доплати до її пенсії з 09.07.2007р.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07.12.2007р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2009р., позов задоволено. Зобов’язано УПФ України у місті Білій Церкві Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1. згідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"за проживання на території радіоактивного забруднення, за період з 09.07.2007р., встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати з розрахунку 440грн. щомісячно.
У касаційній скарзі УПФ України у місті Білій Церкві Київської області просить скасувати зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій з мотивів порушення норм матеріального і процесуального права та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.07.2009р. касаційна скарга прийнята до провадження суду, по ній відкрито касаційне провадження.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) України (2747-15) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Судами попередніх інстанцій встановлено, позивач ОСОБА_1. перебуває на обліку в УПФ України у місті Білій Церкві Київської області, як непрацюючий пенсіонер. Позивач зареєстрований та постійно проживає у місті Білій Церкві Київської області, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991р. (106а-91-п) віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях у зоні посиленого радіоекологічного контролю, до пенсії провадиться доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Пунктом 30 ст. 71 Закону України від 19.12.2006р. №489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік"з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом (489-16) зупинено на 2007 рік дію абзаців другого, третього, четвертого ч.1 та ч.2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати. Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007р. (v0a6p710-07) визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним) п.30 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"щодо зупинення дії абзаців другого, третього, четвертого ч.1 та ч.2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зазначене рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене, крім того, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 09 липня 2007 року відповідач зобов’язаний був нараховувати та виплачувати ОСОБА_1. доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Судами встановлено, що на виконання ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"позивачу УПФ України у місті Білій Церкві Київської області щомісяця виплачувалася передбачена цією статтею виплата в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) .
Вирішуючи цей спір, суди попередніх інстанції з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами обґрунтовано визнали, що при визначенні розміру згаданої виплати застосуванню підлягає саме
ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) , яка істотно звужує обсяг установлених законом прав позивача.
Стаття 76 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік"не встановлює будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції помилково визначив, що перерахунок доплати до пенсії позивачу згідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"за проживання на території радіоактивного забруднення з 09.07.2007р. слід проводити на рівні мінімальної заробітної плати з розрахунку 440грн. щомісячно.
Розмір мінімальної заробітної плати у 2007 році визначався Законом України від 19.12.2006р. №489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) (зі змінами внесеними Законом України №749-V від 15.03.2007р. (749-16) ) та, відповідно, становив з 01.07.2007р. –440грн., а з 01.10.2007р. –460грн.
Водночас, з огляду на положення статтей 21, 105, 162 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності відповідача, зобов’язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю.
Таким чином, встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд першої інстанції повинен був визнати таку бездіяльність відповідача протиправною.
На зазначені порушення суд апеляційної інстанції уваги не звернув та не виправив їх.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право змінити судове рішення суду першої інстанції, скасувавши судове рішення суду апеляційної інстанції.
Згідно ст. 225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 225, 230, 232 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області – задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2009 року – скасувати.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07 грудня 2007 року – змінити. Резолютивну частину постанови викласти у наступній редакції: "Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області про зобов’язання провести перерахунок доплати до пенсії задовольнити. Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області щодо неперерахунку та невиплати ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, доплати до пенсії у відповідності до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з 09 липня 2007 року, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) . Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області провести ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, перерахунок доплати до пенсії та її виплату у відповідності до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з 09 липня 2007 року, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , з урахуванням здійснених виплат".
постанова оскарженню не підлягає.
С у д д і : (підписи)