ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"10" лютого 2011 р. м. Київ К-56696/09
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.
суддів: Костенка М.І., Ланченко Л.В., Островича С.Е., Степашка О.І.
розглянувши у попередньому судовому
засіданні
касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2009
у справі № 2-а-103\2009 Дергачівського районного суду Харківської області
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області
про призначення та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, в розмірах, встановлених законом та про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області про призначення та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірах, встановлених законом, та про стягнення недоплаченої пенсії.
Постановою Дергачівського районного суду Харківської області від 01.04.2009 позов задоволено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2009 скасовано постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 01.04.2009, прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково: визнані протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 пенсії всупереч ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"в період з 01.10.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008; зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"щодо розміру державної (основної) пенсії не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"за період з 01.10.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 з виплатою недоотриманих сум; в решті позовних вимог відмовити.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та постановити нове рішення про відмову в задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом ІІ групи захворювання, пов’язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, що підтверджується посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та довідкою МСЕК.
Згідно статі 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини 4 статті 54 зазначеного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсі здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 (v010p710-08)
зміни до законодавчих актів, які були внесені Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
, а саме до статей Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
визнані не конституційними.
Відповідач, обґрунтовує свою позицію тим, що пенсія позивачу повинна розраховуватися лише відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 (530-2008-п)
та № 654 від 16.07.2008 (654-2008-п)
.
Суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що приписи зазначених постанов визначають найнижчий розмір державних пенсій, для даної категорії осіб.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, та відповідно до приписів частини четвертої статті 9 КАС України при вирішенні даного спору підлягають застосуванню статі 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
, а не постанови № 530 від 28.05.2008 (530-2008-п)
та № 654 від 16.07.2008 (654-2008-п)
.
З огляду на викладене висновок судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог та зобов’язанням відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
.
Відповідно до частини 1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2009 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
|
Головуючий
|
підпис
|
Є.А.Усенко
|
|
Судді
|
підпис
|
М.І.Костенко
|