СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
|
24.01.11
|
м. Севастополь Справа № 2а-15024/10/8/0170
|
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Омельченка В. А.,
суддів Іщенко Г.М.,
Курапової З.І.
секретар судового засідання Саматова М.А.
за участю сторін:
представник позивача, Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН"- Єсіпова Ольга Петрівна, довіреність № 01-02-14/225 від 10.01.11
представник відповідача, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України - не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник третьої особи, Державна геологічна служба України- не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
прокуратура АРК, не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив-,
розглянувши апеляційні скарги Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Прокуратури АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О. ) від 07.04.10 у справі № 2а-15024/10/8/0170
за позовом Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" (Північна промзона, м. Армянськ, Красноперекопський район, Автономна Республіка Крим, 96012)
до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (вул. Урицького, 35, м.Київ, 03035)
третя особа:
Державна геологічна служба України (вул. Ежена Потье, 16, м. Київ 57, 03057)
за участю: Прокуратури АР Крим ( вул. Севастопольська, 21 м. Сімферополь, 95015)
про визнання протиправним та скасування наказу
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.04.10 у справі № 2а-15024/10/8/0170 позов Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України третя особа: Державна геологічна служба України за участю: Прокуратури АР Крим про визнання протиправним та скасування наказу задоволений.
Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 11.12.2009 року № 668 " Про анулювання спеціального дозволу на користування надрами".
Також, судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що згідно спірного наказу підставами для анулювання спеціальних дозволів на користування надрами № 3640 від 31 грудня 2004 року, на видобування циркон – рутил - ільменітових руд Малишевського родовища у Дніпропетровській області; № 3643 від 31 грудня 2004 року на видобування титанових руд на Північно-Західній, Задорожній і Південно-Східній ділянках Лемненського родовища у Житомирській області; № 3645 від 31 грудня 2004 року на видобування ільменіту на ділянках: Середня, Емілівська, Юрська, Осинова, Буківська Межирічного родовища у Житомирської області є постанова Кабінету Міністрів України від 29.10.2009р. № 1277 "Деякі питання забезпечення діяльності державних підприємств "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат" (1277-2009-п)
і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"та пункт 8 протоколу Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування від 09.12.2009р. № 12. Однак, такі підстави анулювання спеціального дозволу у статті 26 Кодексу про надра відсутні та не містяться у пункті 20 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009р. № 608 (608-2009-п)
.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача та прокурор подали на адресу суду апеляційні скарги, в якій просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.04.10, прийняти нове рішення по справі, яким в задоволені позовних вимог позивачу відмовити.
Апеляційні скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. А саме, апелянти посилаються на те, що наказ Мінприроди від 11.12.2009р. № 668 "Про анулювання спеціального дозволу на користування надрами"було прийнято за результатами розгляду Міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування у виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2009р. № 1277 "Деякі питання забезпечення діяльності державних підприємств "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат" (1277-2009-п)
і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат", відповідно до якої Міністерству охорони навколишнього природного середовища і Державному комітетові з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду було постановлено забезпечити видачу ліцензій та документів дозвільного характеру державним підприємствам "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат"і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат", необхідних для провадження ними статутної діяльності з одночасним анулюванням ліцензій та документів дозвільного характеру, виданих ЗАТ "Кримський титан"чи його Філіям у зв'язку з користуванням надрами Іршанського та Вільногірського родовищ. Крім того, у порушення вимог п. 2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з пошуку (розвідки) корисних копалин, затверджених наказом Держкомпідприємництва та Мінекоресурсів від 13.02.2001р. № 31/51, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.03.2001р. за № 185/5376 (z0185-01)
, позивач на момент анулювання спеціальних дозволів не мав виробничих потужностей для видобування корисних копалин, оскільки строк дії оренди цілісного майнового комплексу ДП "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"та ДП "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат"закінчився 05.09.2009р.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.
Закрите акціонерне товариство "Кримський ТИТАН"(далі –ЗАТ "Кримський ТИТАН") зареєстроване виконавчим комітетом Армянської міської ради АР Крим у якості юридичної особи 31.08.2004р., про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 439803 (а.с.11).
Основними видами діяльності за КВЕД відповідно до довідки №46-62-36/385 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та статуту Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН"є :
- виробництво барвників та пігментів;
- виробництво іншої основної неорганічної хімічної продукції;
- добування мінеральної сировини для хімічної промисловості та виробництва добрив;
- оптова торгівля хімічними продуктами;
- діяльність у сфері геології та геологорозвідування;
- неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами (а.с.7-10, 12).
31.12.2004р. ЗАТ "Кримський ТИТАН"отримало спеціальні дозволи на користування надрами № 3640 на видобування циркон-рутил-ільменітових руд Малишевського родовища у Дніпропетровській області (термін дії –12 років); № 3643 на видобування титанових руд на Північно-Західній, Задорожній і Південно-Східних ділянках Лемненського родовища у Житомирській області (термін дії –10 років); № 3645 на видобування ільменіту на ділянках: Середня, Емілівська, Юрська, Лосинова, Буківська Межирічного родовища у Житомирській області (термін дії –11 років) (а.с.48-50).
09.12.2009р. на засіданні Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування було розглянуто ряд питань, що зафіксовано протоколом № 12, зокрема, відповідно до п. 6.1 протоколу на засіданні була заслухана інформація заступника начальника Управління державного геологічного контролю стосовно виконання постанови КМУ від 29.10.2009р. № 1277 "Деякі питання забезпечення діяльності державних підприємств "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат" (1277-2009-п)
і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"та доручення Кабінету Міністрів України від 25.11.2009р. № 66013/1/1-09 щодо незадовільної роботи з виконання п. 8.2 протоколу засідання КМУ від 21.10.2009р. № 68 щодо вжиття невідкладних заходів, спрямованих на припинення протиправних дій стосовно майна Вільногірського гірничо - металургійного та Іршанського гірничо-збагачувального комбінатів та анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, наданих ЗАТ "Кримський ТИТАН"(а.с.130-167).
Згідно доручення Кабінету Міністрів України № 66013/1/1-09 від 25.11.2009р., доданого до спільного листа Фонду державного майна, Мінпромполітики та Мін’юсту України від 16.11.2009р. № 9/5-3-1618 звернено увагу на незадовільну роботу з виконання п. 8.2 протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 21.10.2009р. № 68 щодо вжиття невідкладних заходів, спрямованих на припинення протиправних дій стосовно майна Вільногірського гірничо - металургійного та Іршанського гірничо-збагачувального комбінатів, Кабінет Міністрів України просить Фонд державного майна невідкладно забезпечити виконання рішення Уряду (п. 8.7. протоколу № 68 засідання Кабінету Міністрів України від 21.10.2009р.) стосовно завершення договірних відносин щодо оренди майна Вільногірського гірничо - металургійного та Іршанського гірничо-збагачувального комбінатів. МВС - забезпечити охорону майна Вільногірського гірничо - металургійного та Іршанського гірничо-збагачувального комбінатів при здійсненні Державною виконавчою службою його передачі на відповідальне зберігання. Мінприроди –опрацювати п. 3 пропозицій та вжити заходи (а.с.194).
Пунктом 8.2 протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 21.10.2009р. № 68 Про захист інтересів держави у судових справах стосовно дирекції Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд та щодо завершення дії договорів оренди Вільногірського гірничо - металургійного та Іршанського гірничо-збагачувального комбінатів Мін’юсту доручено терміново провести нараду за участю представників заінтересованих центральних органів виконавчої влади, Генеральної прокуратури та учасників судових процесів з метою вжиття невідкладних заходів, спрямованих на припинення протиправних дій щодо майна Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд, Вільногірського гірничо - металургійного та Іршанського гірничо-збагачувального комбінатів (а.с.195-197).
На підставі протоколу № 12 від 09.12.2009р. засідання Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування, наказом Міністерства навколишнього природного середовища України від 11.12.2009р. № 668 "Про анулювання спеціального дозволу на користування надрами"у виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1277 від 29.10.2009р. "Деякі питання забезпечення діяльності державних підприємств "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат" (1277-2009-п)
і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"та з урахуванням пункту 8 Протоколу Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування від 09.12.2009р. № 12 було анульовано спеціальні дозволи на користування надрами, надані ЗАТ "Кримський ТИТАН":
- № 3640 від 31 грудня 2004 року, наданий на видобування циркон-рутил-ільменітових руд Малишевського родовища у Дніпропетровській області;
- № 3643 від 31 грудня 2004 року, наданий на видобування титанових руд на Північно-Західній, Задорожній і Південно-Східній ділянках Лемненського родовища у Житомирській області;
- № 3645 від 31 грудня 2004 року, наданий на видобування ільменіту на ділянках: Середня, Емілівська, Юрська, Осинова, Буківська Межирічного родовища у Житомирської області.
Добування, користування та ліцензування діяльності щодо користування надрами, регулюється Кодексом України про надра (132/94-ВР)
від 27.07.1994р. № 132/94-ВР зі змінами та доповненнями.
Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям та громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Статтею 16 Кодексу України про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами в межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами. Ці дозволи надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством, як правило, на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Підстави припинення права користування надрами передбачені статтею 26 Кодексу України про надра, згідно з якою право користування надрами припиняється у разі:
- якщо відпала потреба у користуванні надрами;
- закінчення встановленого строку користування надрами;
- припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
- користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
- використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених дозволом (ліцензією) на користування ділянкою надр;
- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
- вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у
користування ділянки надр.
Згідно спірного наказу підставами для анулювання вищезазначених спеціальних дозволів на користування надрами є постанова Кабінету Міністрів України від 29.10.2009р. № 1277 "Деякі питання забезпечення діяльності державних підприємств "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат" (1277-2009-п)
і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"та пункт 8 протоколу Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування від 09.12.2009р. № 12.
Відповідно до постанови № 1277 від 29.10.2009р. (1277-2009-п)
"Деякі питання забезпечення діяльності державних підприємств "Іршанський державний гірничо-збагачувльний комбінат"і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"було постановлено Міністерству охорони навколишнього природного середовища і Державному комітетові з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду забезпечити видачу ліцензій та документів дозвільного характеру державним підприємствам "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат"і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"(далі - державні підприємства), необхідних для провадження ними статутної діяльності (зокрема ліцензій на пошук (розвідку) корисних копалин, видобування корисних копалин із родовищ, що мають загальнодержавне значення і включені до Державного фонду родовищ корисних копалин, спеціальних дозволів на користування надрами, актів про надання гірничих відводів, дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, дозволів на право проведення вибухових робіт і виготовлення засобів їх механізації), з одночасним анулюванням ліцензій та документів дозвільного характеру, виданих закритому акціонерному товариству "Кримський титан"чи його філіям у зв'язку з користуванням надрами Іршанського та Вільногірського родовищ.
Виконання постанови КМУ № 1277 від 29.10.2009р. "Деякі питання забезпечення діяльності державних підприємств "Іршанський державний гірничо-збагачувльний комбінат" (1277-2009-п)
і "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат", на думку судової колегії, не може бути підставою для прийняття рішення відповідачем про анулювання дозволів позивача, оскільки надання родовищ у користування іншим підприємствам не передбачено в якості підстав припинення користування надрами та анулювання діючих дозволів на користування надрами.
Пунктом 20 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009р. № 608 (608-2009-п)
передбачено, що Мінприроди анулює дозвіл у разі:
1) коли відпала потреба у подальшому користуванні надрами;
2) відмови надрокористувача від права користування;
3) припинення діяльності юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, якому наданий дозвіл;
4) подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей;
5) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
6) використання надр не за призначенням;
7) визнання недійсним аукціону, за результатами якого був наданий дозвіл;
8) неодноразового порушення надрокористувачем умов дозволу або угоди про умови користування ділянкою надр;
9) визнання дозволу недійсним у судовому порядку;
10) невжиття надрокористувачем заходів для усунення в установлені строки причин зупинення дії дозволу;
11) вилучення в установленому законодавством порядку ділянки надр;
12) установлення факту видачі дозволу з порушенням вимог цього Порядку (608-2009-п)
;
13) припинення робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а якщо дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів;
14) коли суб'єкт господарювання протягом двох років, а щодо нафтогазоносних надр - протягом 180 календарних днів з початку дії дозволу не приступив до користування ділянкою надр без поважної причини.
У зв'язку з викладеним, судова колегія зазначає, що доводи апеляційних скарг спростовуються матеріалами справи, оскільки законодавством наданий вичерпний перелік умов, при наявності яких анулюється дозвіл, наданий на користування надрами, підстави анулювання спеціальних дозволів на користування надрами ЗАТ "Кримський ТИТАН"№ 3640 на видобування циркон-рутил-ільменітових руд Малишевського родовища у Дніпропетровській області; № 3643 на видобування титанових руд на Північно-Західній, Задорожній і Південно-Східних ділянках Лемненського родовища у Житомирській області; № 3645 на видобування ільменіту на ділянках: Середня, Емілівська, Юрська, Лосинова, Буківська Межирічного родовища у Житомирській області, вказані у наказі Міністерства навколишнього природного середовища України від 11.12.2009р. № 668 "Про анулювання спеціального дозволу на користування надрами"не передбачені ані ст. 26 Кодексу України "Про надра", ані п. 20 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009р. № 608 (608-2009-п)
.
Окрім того, посилання апелянтів на ті обставини, що сплив строк дії оренди цілісного майнового комплексу ДП "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат"та ДП "Іршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат", які були передані в оренду ЗАТ "Кримський ТИТАН"згідно Указу Президента України від 07.07.2004р. № 765/2004р. (765/2004)
"Про заходи щодо забезпечення розвитку виробництва двоокису титану та підвищення ефективності використання виробничих потужностей підприємств із видобутку ільменітової руди", встановлений у договорах до 05.09.2009р., у зв’язку з чим позивач на момент анулювання не мав виробничих потужностей для видобування корисних копалин, є необґрунтованими та безпідставними, оскільки вказані підстави не передбачені законодавством як такі, що припиняють дію дозволу на користування надрами, а крім того сплив дії договорів оренди цілісних майнових комплексів, на думку судової колегії, не свідчить про відсутність потужностей для видобування корисних копалин.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Прокуратури АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.04.10 у справі № 2а-15024/10/8/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п’ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом (2747-15)
, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 31 січня 2011 р.
|
Головуючий суддя
Судді
|
В.А.Омельченко
Г.М. Іщенко
З.І.Курапова
|