ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2010 року м. Київ К-14468/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,
Гашицького О.В.,
Малиніна В.В.,
Рецебуринського Ю.Й.,
Штульмана І.В.,
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_6 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області (далі –УПСЗН) про визнання дій неправомірними, стягнення недоплачених сум допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною,
встановив:
У травні 2008 року ОСОБА_6 звернулась до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що маючи на утриманні малолітню доньку звернулась до УПСЗН за виплатою одноразової допомоги при народженні дитини і щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (2811-12)
. Одноразова допомога була їй виплачена в меншому розмірі, чим передбачено законом, а щомісячна допомога виплачується в розмірі меншому ніж прожитковий мінімум для дітей у віці до 6 років. У виплаті недонарахованих сум УПСЗН відмовило, посилаючись на Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік' (489-16)
яким призупинена дія окремих норм Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (2811-12)
та Закон "Про Державний бюджет на 2008 рік" (107-17)
.
Просила визнати дії УПСЗН неправомірними та стягнути на її користь суми недоотриманої одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 1963,80 гривень, суми заборгованості по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 2007-2008 роки в сумі 1482,50 грн. Крім того, просила відшкодувати на її користь моральну шкоду у розмірі 1000 грн. та стягнути всі понесені нею судові витрати.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12 червня 2008 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії УПСЗН. Стягнуто з УПСЗН на користь ОСОБА_6 недоотриману суму допомоги при народженні дитини у сумі 1963,80 грн. Стягнуто з УПСЗН на користь ОСОБА_6 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1482,50 грн. У задоволенні решти вимог відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2009 року постанову суду першої інстанції скасовано в частині стягнення на користь позивача заборгованості з виплат одноразової допомоги при народженні дитини, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та сум судових витрат. Прийнято в цій частині нову постанову. Зобов’язано УПСЗН нарахувати та виплатити ОСОБА_6 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми"за період з 4 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням виплачених сум. Стягнуто з бюджету м. Павлограда на користь ОСОБА_6 судові витрати в розмірі 3,40 грн. У задоволенні решти вимог відмовлено. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі УПСЗН, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить рішення судів скасувати в частині задоволення позову та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
отримує одноразову державну допомогу при народженні дитини та державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", одноразова допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово в дев’ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта протягом наступних 12 місяців у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу зазначена допомога виплачувалась у відповідності із ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", з урахуванням приписів ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) такі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
: пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення " Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В той же час, відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", допомога при народженні здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3 400 гривень, решта –протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
.
В зв’язку з тим, що Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
положення статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в цій частині не визнавались не конституційними і тому діяли в часі на час виникнення таких спірних правовідносин, а також враховуючи те, що Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
за часом прийнятий пізніше Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру державної допомоги при народженні дитини та порядку її виплати слід керуватись саме положеннями абзацу 2 частини 2 статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", а тому правильно скасував в цій частині постанову суду першої інстанції та відмовив у задоволенні зазначених позовних вимог.
Щодо ж до вимог позивача про покладення на відповідача зобов’язання виплатити певну суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, колегія суддів зауважує, що призначення і порядок виплати цієї допомоги передбачені статтями 3, 13- 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 зазначеного встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Однак дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
було призупинено пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня –434,00 гривень, з 01 квітня –463,00 гривень, з 01 жовтня –470,00 гривень.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
на 2007 рік.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційним).
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення позовних вимог про зобов’язання відповідача надати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку, відповідно до Закону № 2811 –Х11 (2811-12)
з 04.11.2007 р.- дня звернення позивача за її призначенням по 31.12.2007 р.
Пунктом 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
частину першу статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"було викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
викладено в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року (v010p710-08)
положення пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
щодо внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
у період з січня по вересень 2008 року такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) не визнавались.
Отже, з 01.01.2008 р. позивач не мала права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"у зв’язку із дією положень пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
.
За таких обставин суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що з 01.01.2008 року позивач має право щомісячно отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України № 2811-ХІІ.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суд апеляційної інстанції дав правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірив обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення конкретних сум, відповідність їх розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством, і дійшов обґрунтованого висновку щодо часткового скасування постанови суду першої інстанції.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги зроблених судами попередніх інстанцій висновків не спростовують.
Оскаржуване рішення апеляційного суду, а також рішення суду першої інстанції в частині, яка залишена без змін судом апеляційної інстанції, ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для їх скасування чи зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області залишити без задоволення, а постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12 червня 2008 року у не скасованій частині і постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2009 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Суддя М.О. Сорока