ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2010 року м. Київ К-24882/10
( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (rs8991246) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Васильченко Н.В., Леонтович К.Г., Цуркана М.І., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 листопада 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року у справі № 2а-7917/09/12/0170 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та стягнення переплати пенсії, -
в с т а н о в и л а :
У липні 2009 року Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим звернулося в суд з позовом до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, в якому просило визнати неправомірними дії відповідача щодо видачі довідки від 25.02.2008 р. №095882, а також стягнути з відповідача 1122,51 грн. переплати пенсії.
Постановою окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 листопада 2009 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року, позовні вимоги задоволені.
Справа № К-24882/10 Доповідач: Леонтович К.Г.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідачем на адресу позивача 25.02.2008 р. на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року (1294-2007-п) "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу"була надана довідка № 095882 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, в якій зазначено, що надбавка за особливі умови служби становить 35% і в грошовому еквіваленті складає 325,00 грн.
На підставі зазначеної довідки ГУ ПФУ в АР Крим було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року з урахуванням надбавки у розмірі 35% . Пенсія у новому перерахунку виплачувалася ГУ ПФУ в АР Крим ОСОБА_1 в період з 01.01. 2008 року по 31.05.2009 року.
Відповідачем була надана нова довідка № 095882 від 21.04.2009 року щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2008 року, в якій визначений розмір надбавки ОУС - 25%, що у грошовому еквіваленті становить 232,50 грн.
Суди вірно зазначили, що довідка з таким розміром грошового забезпечення повинна була бути подана до Пенсійного фонду ще на початку 2008 року після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу№.
Таким чином, за період з 01.01.2008 року по 31.05.2009 року ОСОБА_1 пенсія виплачувалась в розмірі більшому, ніж встановлено чинним законодавством, у зв'язку з чим розмір безпідставно виплачених коштів (переплати пенсії) ОСОБА_1 за зазначений період становить 1122,51 грн.
Перерахунок грошового забезпечення військовослужбовця, яке враховується для призначення пенсії, відповідачем проведено у зв'язку із роз'ясненням Департаменту фінансів Міністерства оборони України, наданим в листі від 26.05.2008 року №248/6/С/618-Д.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Обов'язок щодо перерахунку пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України на підставі ст. 99 Закону України від 19.12.2006 року №489-У "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Згідно п. 1 Порядку №45 (45-2008-п) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно абз. 3 п. 2 Порядку №45 (45-2008-п) Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Суди вірно зазначають, що відсутність у відповідача інформації щодо виду надбавки яку отримував ОСОБА_1 є необґрунтованими, оскільки ця обставина не надає право відповідачу видавати довідки, які не відповідають діючим нормативно-правовим актам. У разі відсутності відповідної інформації відповідач мав право звернутися до позивача або відповідної військової частини, де проходив службу ОСОБА_1 із запитом про надання відповідної інформації.
Враховуючи викладе, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку, що Військовим комісаріатом Автономної Республіки Крим помилково проведений розрахунок сум грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1, що призвело до переплати пенсії органом Пенсійного фонду України у розмірі 1122,51 грн. у зв'язку з чим є підстави для визнання протиправними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Військового комісаріату Автономної Республіки Крим –відхилити.
Постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 листопада 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року –залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав передбачених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
К.Г. Леонтович