ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2010 року м. Київ К-26070/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі :
Суддів: Бутенка В.І.,
Лиски Т.О. (доповідач),
Гашицького О.В.,
Малиніна В.В.,
Ситникова О.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 січня 2009 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
У грудні 2008 року ОСОБА_1 звернулась до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 січня 2009 року позов ОСОБА_1 було задоволено частково: дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради з виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, менших ніж встановлено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми"за 2007, 2008 роки визнано протиправними, стягнуто на користь позивачки суму недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада 2007року по грудень 2008року в розмірі 5409грн. 65коп., зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради з 01 січня 2009року сплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми"до внесення відповідних змін у законодавство в установленому законом порядку, в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 січня 2009 року –скасовано, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (2811-12)
за період з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007року визнано протиправними, зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007року по 31 грудня 2007року в розмірі 1863грн. 12коп. за рахунок коштів Державного бюджету України, в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі на вказані судові рішення Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради ставить питання про їх скасування в частині задоволених позовних вимог в зв’язку з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня –434,00 гривень, з 1 квітня –463,00 гривень, з 1 жовтня –470,00 гривень.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційним).
Пунктом 23 частини Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"були внесені зміни, які вступили в силу з 1 січня 2008 року і у відповідності до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Враховуючи те, що Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради в 2008 році виплачувало позивачу допомогу у розмірах, встановлених новою редакцією статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", суд апеляційної інстанції прийшов до вірного висновку щодо правомірності його дій, і що задоволенню підлягають лише вимоги за період з 09 липня по грудень 2007 року.
Отже, вірним є висновок судів попередніх інстанцій, що дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років, з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року є протиправними, а тому недоотримана допомога за цей період підлягає стягненню з відповідача.
Також, Донецьким апеляційним адміністративним судом обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, оскільки відповідно до ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України", в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. А тому перерахунок допомоги позивачці має бути здійснено з 09.07.2007року, тобто з дня прийняття рішення Конституційним Судом України.
Крім того, суд апеляційної інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, щодо зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради з 01 січня 2009 року сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років відповідно до вимог закону, оскільки відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Тобто неможливо зобов’язати відповідача на майбутнє вчинити певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача у майбутньому.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що постанова суду першої інстанції скасована, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, оскільки вона прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради - відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Лиска