ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" листопада 2010 р. м. Київ К-29058/06
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого –судді Кобилянського М.Г.
суддів: Амєліна С.Є., Загороднього А.Ф., Ліпського Д.В., Юрченка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про перерахунок пенсії
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову апеляційного суду Одеської області від 26 липня 2006 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2004 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про перерахунок наукової пенсії з 01.03.2004 року, виходячи із заробітної плати за 1975 -1979 роки.
Рішенням Малиновського районного суду міста Одеси від 11 травня 2005 року позов задоволено. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по заробітній платі за період 1975-1979 р.
Постановою апеляційного суду Одеської області від 26 липня 2006 року скасовано рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 11 травня 2005 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову апеляційного суду Одеської області від 26 липня 2006 року, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи касаційної скарги та правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах, визначених ч. 2 ст. 220 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для залишення без задоволення касаційної скарги, а оскаржуваного судового рішення - без змін з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 отримує наукову пенсію відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" (1977-12) .
Звернувшись до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №16 від 18 лютого 2004 року за період з 01.01.1975 р. по 31.12.1979 р., отримав відмову. Відповідач, зокрема, посилався на те, що в результаті перевірки було встановлено: вказані в довідці суми відображені лише на підставі даних партійного квитка позивача.
Задовольнивши позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відмова управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси в перерахунку пенсії ОСОБА_1. на підставі поданих ним документів є незаконною.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивач не надав належних відомостей щодо його заробітної плати за вказаний період.
Так, відповідно до положень статті 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність"( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
У разі подання науковим (науково-педагогічним) працівником для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати величина середньої заробітної плати за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу). У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує (передують) зверненню за призначенням пенсії.
Відповідно до пункту 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за № 22-1 (z1566-05) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (z1566-05) , довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не можуть служити документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси, відмовляючи в перерахунку пенсії позивачу, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що посилання позивача в касаційній скарзі на порушення судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судом повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішенні, яке належним чином мотивоване і за своїм змістом та формою відповідає вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 230 КАС України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову апеляційного суду Одеської області від 26 липня 2006 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
ГОЛОВУЮЧИЙ : Кобилянський М.Г. СУДДІ : Амєлін С.Є. Загородній А.Ф. Ліпський Д.В. Юрченко В.В.