КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 5/333 
Головуючий у 1-й інстанції: Кочан В.М.
Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" листопада 2010 р. м. Київ
( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду м. Києва (rs12603084) ) ( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs26470152) )
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Данилової М.В., Троян Н.М.,
при секретарі: Приходько Є.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МЕТРО Кеш Енд Кері України"до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання недійсним рішення, –
В С Т А Н О В И Л А :
ТОВ "МЕТРО Кеш Енд Кері України"звернулись до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання недійсним рішення №229 від 12.12.2007 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2010 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в позові. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з’ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, незаконність, необґрунтованість та необ’єктивність оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з’явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що вона підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:
Окружний адміністративний суд м. Києва в своєму рішенні прийшов до висновку про задоволення позову.
Апеляційна інстанція не погоджується з такими доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області було проведено перевірку дотримання TOB "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна"порядку встановлення та застосування цін на олію соняшникову відповідно до вимог розпоряджень голови облдержадміністрації від 09.07.2003 року № 381 "Про тимчасове державне регулювання цін на окремі види продовольчих товарів".
Перевіркою було встановлено, що позивачем у період з 19.10.2007 року по 30.10.2007 року здійснювалась реалізація оптом олії соняшникової торговельних марок "Щедрий Дар", "Чумак-Золота"та "Олейна"за цінами, сформованими із застосуванням постачальницько-збутових надбавок від 5,3% до 9,9% при установленому граничному розмірі 5,0% до цін товаровиробника внаслідок чого підприємством необґрунтовано одержана виручка про що складено акт №10499 від 02.11.2007 року.
На підставі винесеного акту відповідачем було прийнято рішення № 229 застосування до TOB "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна"економічних санкцій в сумі 8587,83 грн. за порушення державної дисципліни цін.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
Згідно статті 6 ЗУ "Про ціни і ціноутворення" в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів (ст. 7 ЗУ "Про ціни і ціноутворення").
Частинами 1 та 2 статті 8 ЗУ "Про ціни і ціноутворення" встановлено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
В разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 вказаного Закону державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач здійснив перевірку на підставі Закону України "Про ціни і ціноутворення" (507-12) , Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519 (z1047-01) (далі - Інструкція), та у межах повноважень, визначених Положенням про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою КМУ від 13.12.2000 року № 1819 (1819-2000-п) .
Перевірка Торговельного центру № 19 філії TOB "Метро Кеш Енд Кері Україна"з питання дотримання діючого порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів проводилась у період з 29.10.2007 по 02.11.2007 на підставі посвідчення від 26.10.2007 №10499. За результатами якої складено акт від 02.11.2007 № 10499, який підписано із запереченнями.
Позивачем листом від 06.11.2007 року №116/11-07 надано письмове заперечення на акт перевірки, в якому висловлено незгоду з висновками перевірки, мотивуючи тим, що TOB "МЕТРО Кеш Енд Кері України"має право займатися оптово-роздрібною торгівлею продовольчими та непродовольчими товарами. Жодного зауваження щодо кількості та цін реалізації олії соняшникової у запереченні не було.
Судом першої інстанції безпідставно зроблено висновок, що при здійсненні розрахунку суми необґрунтовано отриманої виручки відповідач користувався надуманими цифрами придбання та реалізації товару, які не підтверджені жодним документом первинного бухгалтерського обліку або іншим документом, що спростовується наступним.
Відповідно до пункту 3.2 Інструкції (z1047-01) в актах перевірки, зокрема визначається сума необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми, з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.
Розрахунок необґрунтовано одержаної виручки зроблено у Довідці про суму необґрунтовано отриманої виручки філією TOB "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна" торгівельним центром №19 у м. Луганськ в результаті неправильного застосування цін (знижок) на продукцію, що відпускається за період з 19.10.2007 року по 30.10.2007 року та реалізовану центром, яка є додатком до акту перевірки. У вказаній Довідці є посилання на документи первинного бухгалтерського обліку, а саме: накладну №РН-015385 від 19.10.2007 року, накладну №000029039 від 19.10.2007 року, накладну №000032141 від 26.10.2007 року, також зазначено: найменування продукції, ціну закупки, артикул, одиницю виміру, кількість реалізованої продукції, ціну, по якій реалізовувалась продукція, вартість реалізованої продукції, ціна по якій треба було реалізовувати продукцію згідно із законодавством.
Крім того, на сторінках 3, 4 акту перевірки також мітяться посилання на документи первинного бухгалтерського обліку.
Довідка про суму необґрунтовано отриманої виручки філією TOB "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна" Торгівельним центром №19 у м. Луганськ в результаті неправильного застосування цін (знижок) на продукцію, що відпускається за період з 19.10.2007 року по 30.10.2007 року та реалізовану центром, підписано позивачем без зауважень.
В зазначеній довідці про суму необґрунтовано одержаної суми виручки є посилання на накладну TOB "ПКФ "ДІЛ"№000032141 від 26.10.2007 року, яка була надана під час проведення перевірки позивачем. Вказана накладна є податковою накладною, а не товарною як вказано судом першої інстанції. В податковій накладній №000032141 від 26.10.2007 року у розділі "Умови поставки" зазначено товарну накладну № ОС/ОО 000029547.
Реалізація олії соняшникової рафінованої дезодорованої 1 л ТМ "Щедрий Дар" (артикул 13254) у кількості 163 ящика підтверджено реєстром реалізації масла рослинного в ТЦ TOB "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна", завіреним підписом уповноваженої особи та печаткою торговельного центру № 19 м. Луганськ, TOB "Метро Кеш енд кері Україна".
Ціну реалізації олії соняшникової рафінованої дезодорованої 1 л ТМ "Щедрий Дар" (артикул 13254) 139,00 грн., зазначеної у Довідці про суму необґрунтовано одержаної суми виручки, підтверджено Реєстром цін реалізації на масло рослинне в ТЦ № 19 "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна"(115,83 грн. х 1,2 (ПДВ) = 138,996 грн.).
Розрахунок суми необґрунтовано одержаної позивачем виручки підтверджуються документами, завіреними підписом уповноваженої особи та печаткою торговельного центру № 19 м. Луганськ TOB "МЕТРО Кеш Енд кері Україна", які були надані в ході перевірки, а саме: реєстр цін реалізації на масло рослинне в ТЦ № 19 "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна"; залишок масла рослинного в ТЦ TOB "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна"; реєстр реалізації масла рослинного в ТЦ TOB "МЕТРО Кеш Енд Кері Україна".
Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 198 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду та постановлення нової про відмову в позові.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів, –
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області –задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2010 року –скасувати.
Постановити нову постанову, якою в позові відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 29.11.2010 року.