ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" жовтня 2010 р. м. Київ К-7595/07
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів: Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Заїки М.М.,
Загороднього А.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на рішення Київського районного суду м. Одеси від 09.06.2004 та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 21.12.2004 у справі за скаргою ОСОБА_4 на неправомірні дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси,
в с т а н о в и л а:
У лютому 2004 року ОСОБА_4 звернулася до Київського районного суду м. Одеси зі скаргою на неправомірні дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси.
Рішення Київського районного суду м. Одеси від 09.06.2004 скаргу ОСОБА_4 було задоволено. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії держаного службовця ОСОБА_5 з врахуванням суми надбавки за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з врахуванням доплати за ранг; надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, встановлену Указом Президента України "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби"від 20.06.2002 № 575 (575/2002) та матеріальної допомоги.
Ухвалою апеляційного суду Одеської області від 21.12.2004 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси було залишено без задоволення, а рішення Київського районного суду м. Одеси від 09.06.2004 –без змін.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення Київського районного суду м. Одеси від 09.06.2004 та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 21.12.2004, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовити.
Перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 працювала в державній податковій інспекції у Київському районі м. Одеси. Під час роботи в органах державної податкової служби позивач отримувала винагороду за вислугу років, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання"від 12.09.97 № 1013 (1013-97-п) у розмірі 40% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. З 09.04.2002 ОСОБА_4 призначено пенсію державного службовця на підставі Закону України "Про державну службу" (3723-12) . При цьому при обчисленні розміру пенсії їй було враховано відповідно до частини 5 статті 33 Закону України "Про державну службу"надбавку за вислугу років у розмірі 25% посадового окладу та надбавки за ранг.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу"передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом (3723-12) відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу"заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31.05.2000 № 865 (865-2000-п) та від 23.04.2003 № 581 (581-2003-п) .
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 (865-2000-п) із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" (3723-12) мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15) . Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 № 581 (581-2003-п) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15) заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12) , визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені. Указом Президента України "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби"від 20.06.2002 № 575 (575/2002) , було встановлено надбавку за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання або ранг державного службовця і надбавки за вислугу років посадовим особам та іншим державним службовцям органів державної податкової служби з 01.01.2003.
Оскільки надбавка, передбачена Указом Президента України від 20.06.2002 № 575 (575/2002) , не включалася в заробіток ОСОБА_4 для обчислення пенсії у зв’язку з тим, що вона фактично їй не виплачувалася і на момент виходу на пенсію взагалі не існувала і обов’язкове відрахування з цих сум до Пенсійного фонду України не здійснювалося, то суди першої та апеляційної інстанцій дійшли не вірного висновку задовольнивши позовні вимоги ОСОБА_4 зобов’язавши управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси включити до заробітку для перерахунку пенсії надбавку за вислугу років, надбавку за особливі умови роботи, кваліфікацію і інтенсивність праці. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.97 № 1013 (1013-97-п) затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці.
Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
Таким чином, з наведеного вбачається, що винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Стаття 33 Закону України "Про державну службу"визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 35% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Задовольняючи вимогу позивача про врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця середньомісячного розміру матеріальної допомоги, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу"пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів"від 13.12.99 № 2288 (2288-99-п) в межах встановленого фонду оплати і праці надано право керівникам надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Проте з такими висновками судів попередніх інстанцій погодитись не можна.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу"визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Стаття 1 Закону України "Про оплату праці"визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону (108/95-ВР) відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині. При цьому за правилами пункту 4 частини 1 статті 223 цього Кодексу у випадку зміни рішення суду першої інстанції, рішення апеляційного суду підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси задовольнити частково.
Ухвалу апеляційного суду Одеської області від 21.12.2004 скасувати, а рішення Київського районного суду м. Одеси від 09.06.2004 змінити. Виключивши з резолютивної частини зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії держаного службовця ОСОБА_4 з врахуванням суми надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, встановлену Указом Президента України "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби"від 20.06.2002 № 575 (575/2002) та матеріальної допомоги.
В іншій частині рішення Київського районного суду м. Одеси від 09.06.2004 залишити без змін.
постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак судді: С.В. Білуга О.І. Гаманко М.М. Заїка А.Ф. Загородній