ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2010 року м. Київ К-56357/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Федорова М.О.
Шипуліної Т.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2009 року
у справі № 2-а-64/08
за позовом ОСОБА_5
до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області
про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та забезпечити її виплату, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом (з урахуванням уточнення позовних вимог), в якому просила визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області та стягнути на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 3133 грн.
Позивач зазначила, що відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" вона має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, яку за період з 09 липня 2007 року по 01 квітня 2008 року у відповідних розмірах не отримувала, оскільки відповідач нараховував зазначену допомогу не у відповідності з цим Законом (2811-12) , а на підставі Законів України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) та "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) , що призвело до порушення її прав.
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 04 квітня 2008 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області щодо перерахування та виплати ОСОБА_5 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов’язано здійснити перерахунок вказаної допомоги, стягнуто з відповідача на користь позивача 1568,75 грн.
Ухвалою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 07 травня 2008 року виправлено арифметичну описку у постанові Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 04 квітня 2008 року та вказано загальну суму державної допомоги, яка підлягає виплаті - 980,19 грн.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2009 року постанову місцевого суду скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області та зобов’язано відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_5 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку із врахуванням розміру, встановленого статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення, не зазначаючи при цьому, яке саме рішення він просить прийняти, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу не надала.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_5 є матір’ю ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, і має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".
Розмір вказаної допомоги визначений частиною 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня –434,00 грн., з 01 квітня –463,00 грн., з 01 жовтня –470,00 грн.
Водночас, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році, пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом (489-16) було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) на 2007 рік.
Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , в тому числі і пункт 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно зі статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у таких розмірах: з 01 січня –526,00 грн., з 01 квітня –538,00 грн., з 01 липня –540,00 грн. та з 01 жовтня –557,00 грн.
Також, пунктом 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) частину 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Крім того, пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) викладено в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року (v010p710-08) положення пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) щодо внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними) не визнавались.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що з січня 2008 року позивач не мала права на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в заявленому у позові розмірі у зв’язку із дією положень пункту 23 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) .
В той же час, враховуючи приписи частини 2 статті 152 Конституції України, апеляційний суд дійшов вірного висновку, що позивач мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає оскаржуване судове рішення таким, що прийнято з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до його зміни чи скасування.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий Рибченко А.О. Судді Голубєва Г.К. Карась О.В. Федоров М.О. Шипуліна Т.М.