ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" жовтня 2010 р. м. Київ К-43952/09
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Гашицького О.В., Лиски Т.О.,
Мойсюка М.І., Штульмана І.В.,
розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області про зобов’язання нарахувати і виплатити щомісячну соціальну допомогу "Дітям війни",-
в с т а н о в и в :
У квітні 2009 року ОСОБА_6 звернувся до суду із вказаним позовом.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказував, що відноситься до категорії "діти війни"та відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Посилаючись на те, що такі виплати не проводяться у розмірі, встановленому вказаною статтею, позивач просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача та зобов’язати його здійснити перерахунок підвищення до пенсії як дитині війни, починаючи з 09 липня 2007 року.
Постановою Амвросіївського районного суду Донецької області від 13 квітня 2009 року позов задоволено частково та зобов’язано відповідача здійснити позивачу нарахування і виплатити підвищення до пенсії як дитині війни, починаючи з 22 травня 2008 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2009 року це судове рішення змінено та зобов’язано відповідача здійснити позивачу нарахування і виплатити підвищення до пенсії як дитині війни за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року.
В іншій частині судове рішення залишено без змін.
В касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій, позивач є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"і відповідно до ст. 6 цього ж Закону має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"призупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Статтею 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, зокрема, положення статті 71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік"щодо зупинення дії статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"викладено в наступній редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів." Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08)
визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, зокрема, положення п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
.
Зазначені рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими, крім того, вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року спірні відносини регулюються відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"в редакції закону, яка діяла до 01 січня 2007 року.
За таких підстав судами першої та апеляційної інстанцій зроблено правильний висновок про те, що позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача щомісячно підвищувати пенсію у вказаний період є обґрунтованими.
При цьому судами попередніх інстанцій було правильно застосовано положення ст.ст. 99, 100 КАС України щодо позовних вимог про нарахування і виплату підвищення до пенсії у 2007 році і відмовлено у їх задоволенні у зв’язку із пропуском позивачем річного строку для звернення до суду.
Також судами правильно не були взяті до уваги доводи відповідача про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум", прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Колегія суддів також звертає увагу на те, що відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15)
доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується, на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Наведені обставини були враховані судами першої та апеляційної інстанцій, які прийняли правильні рішення про задоволення позову.
В той же час місцевим судом було допущено помилку при визначенні періоду, протягом якого на відповідача покладено обов’язок здійснювати нарахування і виплату позивачу підвищення до пенсії, проте цю помилку виправив суд апеляційної інстанції, змінивши постанову суду першої інстанції у відповідній частині.
Доводи касаційної скарги зроблених судами висновків не спростовують.
Оскаржуване рішення апеляційного суду, а також рішення суду першої інстанції в частині, яка залишена без змін судом апеляційної інстанції, ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для їх скасування чи зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 222, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2009 року та постанову Амвросіївського районного суду Донецької області від 13 квітня 2009 року в частині, яка залишена без змін зазначеною постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2009 року, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
С у д д і :