ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"12" жовтня 2010 р. м. Київ К-33506/09
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, судді
Горбатюка С.А.
(доповідач)
Суддів
Весельської Т.Ф.
Гашицького О.В.
Мироненка О.В.
Смоковича М.І.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду (далі –УПФ) України в Василівському районі Запорізької області про зобов’язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії за касаційною скаргою УПФ України в Василівському районі Запорізької області на постанову Василівського районного суду Запорізької області від 20 лютого 2009 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У січні 2009 року ОСОБА_1 у Василівському районному суді Запорізької області пред’явила позов до УПФ України в Василівському районі Запорізької області про зобов’язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона відноситься до категорії громадян з правовим статусом "діти війни" та відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Посилаючись на те, що таке підвищення до пенсії їй не виплачувалось, просила визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов’язати здійснити відповідні перерахунки та виплати за період з 01 січня 2007 року по день розгляду справи в суді.
Постановою Василівського районного суду Запорізької області від 20 лютого 2009 року, залишеною без зміни ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2009 року, позов ОСОБА_1 до УПФ України в Василівському районі Запорізької області про зобов’язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії частково задоволено.
Визнано дії УПФ України в Василівському районі Запорізької області протиправними.
Зобов’язано УПФ України в Василівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії згідно статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 22 травня 2008 року по 20 лютого 2009 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
У касаційній скарзі УПФ України в Василівському районі Запорізької області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, просить судові рішення скасувати та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01 січня 2006 року, набула правового статусу особи, передбаченого цим Законом.
Отже, відповідно до положень вказаного Закону пенсія позивача повинна виплачуватись із збільшенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 12 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з урахуванням статті 111 цього Закону визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними).
Також згідно з пунктом 41 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було змінено. Статтею 6 (в новій редакції) цього Закону передбачалося, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08)
року, у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР)
(конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР)
(конституційності) положень статті 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційним) положення пункту 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
.
Відповідно до вимог статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на всій території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Отже, в період з 01 січня 2007 року по 09 липня 2007 року та з 01 січня по 22 травня 2008 року ОСОБА_1 не мала права на щомісячне підвищення до пенсії, оскільки норми відповідного Закону, якими було передбачено це право, були зупинені та змінені.
Суди попередніх інстанцій правильно вказали на те, що з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України бездіяльність суб’єкта владних повноважень є протиправною.
За таких обставин, позивач до 09 липня у 2007 році та до 22 травня у 2008 році не мала права на підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, а мала його лише з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
Відповідно до статті 71 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України у 2009 році надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Проте, на виконання вищезазначеної норми Кабінетом Міністрів України не приймалося окремої постанови щодо встановлення у 2009 році розміру підвищення до пенсії особам, віднесеним до категорії "дитина війни". Пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 (530-2008-п)
"Про деякі питання соціального захисту окремих категорії громадян" передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
та "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14)
) до пенсії щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня –48,1 грн., з 01 липня - 48,2 грн. та з 01 жовтня - 49,8 грн. Розмір підвищення до пенсії з 01 січня 2009 року цією постановою визначений та змін стосовно цього питання у 2009 році у вищезазначену постанову не вносилося.
Таким чином, стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 01 січня 2009 року по дійсний час є діючою в наступній редакції "дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком."
Статтею 99 КАС України встановлений річний строк для звернення до суду з адміністративним позовом.
Також, згідно статті 100 КАС України пропуск зазначеного строку є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.
Судом першої інстанції було встановлено, що строк звернення до суду за захистом порушених прав з 01 січня 2006 року по 26 січня 2008 року пропущений позивачем без поважних причин, а тому, суд дійшов вірного висновку про відсутність підстав для поновлення цього строку, а відповідно й позовних вимог про зобов’язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку суми надбавки до пенсії за вказаний період.
Щодо розміру мінімальної пенсії за віком, з якої має обчислюватись зазначене підвищення до пенсії, то апеляційний суд обґрунтовано визнав, що розрахунок необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновок судів першої та апеляційної інстанцій та встановлених обставин справи.
Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення – без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Василівського районного суду Запорізької області від 20 лютого 2009 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про зобов’язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії –без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених статтями 235- 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Судді
|
Горбатюк С.А.
Весельська Т.Ф.
Гашицький О.В.
Смокович М.І.
Мироненко О.В.
|