ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2010 року м. Київ К-41305/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів: Білуги С.В.,
Гуріна М.І.,
Заїки М.М.,
Загороднього А.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії,
в с т а н о в и л а:
У серпні 2008 року ОСОБА_4 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 24.09.2008 позовні вимоги ОСОБА_4 було задоволено. Визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона щодо відмови у виплаті ОСОБА_4 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона здійснити виплату ОСОБА_4 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 01.01.2006 по 31.12.2007.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2009 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона було задоволено частково. Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 24.09.2008 скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона здійснити виплату ОСОБА_4 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 09.07.2007 по 31.12.2007.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2009
та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_4 у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді –доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 –229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
для зміни чи скасування судового рішення.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 17 статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"зупинено на 2006 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Законом України від 19.01.2006 № 3367-IV (3367-15)
внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" (3235-15)
, відповідно до яких виключено пункт 17 статті 77, а стаття 110 викладена в іншій редакції. Зокрема установлено, що державна соціальна підтримка дітей війни, передбачена статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджується у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Оскільки Кабінет Міністрів України у 2006 році не визначив порядку нарахування та виплати надбавки до пенсії, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", то суди першої та апеляційної інстанції дійшли до правильного висновку, що вимоги позивача стосовно такої виплати у зазначеному році задоволенню не підлягають.
Дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням статті 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"відповідно до пункту 12 частини першої статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"було призупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, пункт 12 статті 71 та стаття 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 відповідач був зобов’язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в редакції закону від 18.11.2004.
Вихідним критерієм обрахунку доплати до пенсії дітям війни виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Отже, вирішуючи даний спір суди першої та апеляційної інстанції дійшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку розміру доплати до пенсії, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак
судді: С.В. Білуга
М.І. Гурін
М.М. Заїка
А.Ф. Загородній
Суддя В.І. Співак