ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" жовтня 2010 р. м. Київ К-40825/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів Білуги С.В.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.,
Юрченка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13.05.2009 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.08.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни " (2195-15) , -
встановила:
У грудні 2008 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсій згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) .
Постановою Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13.05.2009, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.08.2009, було частково задоволено позов.
Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області подало касаційну скаргу, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням статті 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"відповідно до пункту 12 частини першої статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"було призупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) , пункт 12 статті 71 та статтю 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов’язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в редакції закону від 18.11.2004.
Аналогічні правовідносини склалися і в 2008 році, оскільки зміни до статті 6 вищезазначеного Закону, що внесені пунктом 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28.12.2007 року (107-17) , визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року (v010p710-08) № 10-пр/2008.
Вихідним критерієм обрахунку доплати до пенсії дітям війни виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (1058-15) , не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Отже, вирішуючи даний спір суди першої та апеляційної інстанції дійшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку розміру доплати до пенсії, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Водночас суд першої інстанції у своєму рішенні не зазначив дату, з якої необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії, таку помилку не було виправлено судом апеляційної інстнації.
Відповідно до вимог статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Оскільки обставини справи встановлено повно і правильно, але тільки в частині помилково застосовано матеріальний закон, то відповідно до частини 4 статті 223 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а судове рішення суду першої інстанції –зміні.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню. Із урахуванням наведених обставин ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.08.2009 підлягає скасуванню, а постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13.05.2009 необхідно змінити, зобов’язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 26.12.2007 року.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
постановила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська задовольнити частково.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.08.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни " (2195-15) скасувати.
Постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13.05.2009 змінити, зазначивши дату, з якої необхідно зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 26.12.2007.
В решті постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13.05.2009 залишити без змін.
постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
В.І. Співак
С.В. Білуга
А.Ф. Загородній
М.М. Заїка
В.В. Юрченко