ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" вересня 2010 р. м. Київ К-21510/07
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Юрченка В.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Кобилянського М.Г., Заїки М.М., Ліпського Д.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні в порядку касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Служби безпеки України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої суми пенсії за касаційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2007 року,
в с т а н о в и л а:
В січні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що наказом голови Служби безпеки України від 20 листопада 2006 року № 1798-ос був звільнений в запас Служби безпеки України за пунктами 65 "а", 67 "б" (за станом здоров’я) Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби у Службі безпеки України. Наказом командира військової частини А 4596 від 7 грудня 2006 року № 36-ос позивач був виключений із списків особового складу з 7 грудня 2006 року. Вислуга років ОСОБА_1 станом на 7 грудня 2006 року складала 24 роки 5 місяців 24 дні. Позивачу з 8 грудня 2006 року була призначена пенсія в розмірі 62% від суми грошового забезпечення в розмірі 1522,42 грн. Вважає, що розрахунок пенсії є неправильний та проведений з порушенням вимог частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"в редакції від 4 квітня 2006 року, яким передбачено обчислення пенсій особам офіцерського складу з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Відповідачем в грошове забезпечення для обчислення пенсії не включена щомісячна доплата в розмірі 50%, встановлена особам, які мають право на пенсію за вислугу років і залишені в інтересах справи на службі. Просив визнати неправомірними дії управління Служби безпеки України в Харківській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 1522,42 грн., зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію за вислугу років з 8 грудня 2006 року відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"згідно грошового атестату, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням з урахуванням усіх надбавок.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Харкова від 4 липня 2007 року позов ОСОБА_1 було задоволено повністю.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2007 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було задоволено, постанову Орджонікідзевського районного суду м.Харкова від 4 липня 2007 року скасовано, в задоволенні позову ОСОБА_1 було відмовлено.
Вказуючи на допущені, на думку представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2, судом апеляційної інстанції порушення норм чинного процесуального та матеріального законодавства, що призвело до постановлення неправильного судового рішення, представник позивача просить скасувати постановлене судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Під час розгляду справи по суті судом першої інстанції встановлено, що наказом голови Служби безпеки України від 20 листопада 2006 року № 1798-ос ОСОБА_1 був звільнений в запас Служби безпеки України за пунктами 65 "а", 67 "б"(за станом здоров’я) Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби у Службі безпеки України. Наказом командира військової частини А 4596 від 7 грудня 2006 року № 36-ос позивач був виключений із списків особового складу з 7 грудня 2006 року. Вислуга років ОСОБА_1 станом на 7 грудня 2006 року складала 24 роки 5 місяців 24 дні. Згідно довідки військової частини А 4596 від 26 грудня 2006 року № 232 грошове забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2006 року складає 2522,97 грн. з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 50%, встановленої особам, які мають право на пенсію за вислугу років і залишені в інтересах справи на службі. Відповідно до протоколу № 4434 про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1, затвердженого 26 грудня 2006 року заступником начальника управління Служби безпеки України в Харківській області, позивачу призначено пенсію за вислугу 24 роки з 8 грудня 2006 року в розмірі 62% грошового забезпечення згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького ї рядового складу органів внутрішніх справ" (2262-12) (ст.ст.12,13 "а"). Відповідно до зазначеного протоколу про призначення пенсії грошове забезпечення ОСОБА_1 складає 2160,35 грн. без урахування пенсійної надбавки в розмірі 50%, основний розмір пенсії в місяць складає 1339,42 грн., загальний розмір пенсії –1522,42 грн.
Пунктом 30 статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"дію частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб"зупинено на 2006 рік.
Статтею 40 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"встановлений порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, згідно з яким до грошового забезпечення враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому при обчисленні пенсій у розрахунок грошового забезпечення не включаються щомісячні надбавки (доплати), встановлені особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі.
Підпунктом "а"пункту 3 Указу Президента України від 4 жовтня 1996 року № 926/96 (926/96) було надано право керівникам органів внутрішніх справ, у межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів, установлювати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків від суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців"від 4 квітня 2006 року (3591-15) назву Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12) викладено в такій редакції: "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також викладено в новій редакції й деякі положення Закону (2262-12) , зокрема, статтю 43.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12) , та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Вказані зміни набули чинності з 29 квітня 2006 року. Текст частини 3 статті 43 Закону змін не зазнав.
Проте встановлений статтею 40 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, та вимоги пункту 30 статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"щодо зупинення на 2006 рік дії частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб"не були скасовані й підлягали застосуванню.
Суб’єкт владних повноважень, вирішуючи у грудні 2006 року питання про призначення й обчислення пенсії позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , правильно застосував чинне законодавство з урахуванням вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" (3235-15) .
За таких обставин апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції, прийшов до обґрунтованого висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Крім того, за змістом правової норми щодо встановлення особам рядового і начальницького складу, які мають право на пенсію за вислугу років згідно з чинним законодавством і залишені за їхньою згодою в інтересах справи на службі, щомісячна доплата у розмірі від 25 до 50 відсотків від суми пенсії, яка могла бути їм нарахована, не може бути включена до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ для обчислення розміру пенсії, оскільки ця доплата по своїй суті вже є частиною пенсії, обчисленою відповідно до положень статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", яка могла виплачуватися зазначеним особам при умові залишення їх на службі та при наявності асигнувань, виділених на утримання цих органів.
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для його скасування відсутні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні касаційної скарги.
Керуючись статтями 210, 220-1, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2007 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Юрченко В.В. Судді Амєлін С.Є. Кобилянський М.Г. Заїка М.М. Ліпський Д.В.