СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
12.10.10
м. Севастополь
Справа № 2а-1402/10/2770
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs20891597) ) ( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (rs10792307) )
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Курапової З.І.,
Єланської О.Е.
секретар судового засідання Ковінська Т.Г.
за участю сторін:
представник позивача, Кафедри підготовки спеціалістів з питань Цивільної оборони у Севастопольському університеті ядерної енергії та промисловості- не з'явився, до початку судового засідання надав суду заперечення в яких зазначив про розгляд справи у його відсутність,
представник відповідача, Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі- Чернова Юлія Миколаївна, довіреність № 27-25-17-17/2593 від 01.10.10
представник відповідача, Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі- Бербікова Валентина Михайлівна, довіреність № 27-25-17-17/1361 від 16.06.10
представник відповідача, Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі- Хомякова Віра Олександрівна, довіреність № 27-25-17-17/2693 від 11.10.10
розглянувши апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя ' Довідник ' Майсак О.І. ) від 11.08.10 по справі № 2а-1402/10/2770
за позовом Кафедри підготовки спеціалістів з питань Цивільної оборони у Севастопольському університеті ядерної енергії та промисловості (вул. Курчатова, 7, місто Севастополь, 99015)
до Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі (вул. Будіщева, 9, місто Севастополь, 99001)
про визнання дій неправомірними та визнання частково недійсним вимог Контрольно-ревізійного управління про усунення порушень, -
ВСТАНОВИВ:
Кафедра підготовки спеціалістів з питань Цивільної оборони у Севастопольському університеті ядерної енергії та промисловості звернулася до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі та з урахуванням уточнених позовних вимог, просила визнати неправомірними дії Контрольно-ревізійного управління в м.Севастополі під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Кафедри підготовки спеціалістів цивільної оборони у Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості за період з 01.01.2008р. по 31.12.2009р. з питань перевірки порядку нарахування заробітної плати; визнати недійсними положення п.п.4, 6; підпунктів А, Б, В, Г, Ж пункту 7, вимог Контрольно-ревізійного управління в м.Севастополі № 27-03-14-14/758 16.04.2010р. про усунення порушень та скасувати їх.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ту обставину, що 12.01.2010 року апаратом Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Кафедри підготовки спеціалістів з питань цивільної оборони у Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року. За результатами перевірки складено акт № 03-21/69 від 31.03.2010 року. На адресу позивача надійшли вимоги КРУ за № 27-03-14-14/757 від 16.04.2010 року про усунення порушень. На думку позивача при перевірці ревізія прийшла до помилкового висновку, що позивач в своїй діяльності керується не тим законодавством, яке на думку службових осіб КРУ поширюється на навчальний заклад, що призвело до неправильного порядку нарахування заробітної плати та як слідство –зайвим виплатам.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 11.08.10 позов Кафедри підготовки спеціалістів з питань Цивільної оборони у Севастопольському університеті ядерної енергії та промисловості до Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі про визнання дій неправомірними та визнання частково недійсними вимог КРУ про усунення порушень - задоволено частково.
Визнані протиправними та скасовані вимоги Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі № 27-03-1414/758 від 16.04.2010 року щодо застосування норм наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи "Про впорядкування умов оплати праці та встановлення схем тарифних розрядів працівників бюджетних установ, закладів та організацій МНС України"від 10.07.2006 року № 431 (z0892-06) .
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, Контрольно-ревізійне управління в м. Севастополі звернулося до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга мотивована невідповідністю постанови фактичним обставинам справи та нормам діючого законодавства України.
Представники відповідача апеляційну скаргу підтримали, просили скасувати рішення суду першої інстанції з мотивів, викладених в апеляційній скарзі.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином та своєчасно. Надав заперечення на апеляційну скаргу, вважає, що постанова суду першої інстанції є законною і обґрунтованою, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 12.01.2010 року по 31.03.2010 року апаратом Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Кафедри підготовки з питань цивільної оборони у Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості (далі - Кафедра) за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року.
За результатами ревізії було складено акт ревізії фінансово-господарської діяльності Кафедри підготовки з питань цивільної оборони у Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року.
На підставі акту ревізії Контрольно-ревізійним управлінням в м. Севастополі Кафедрі були виставлені вимоги від 16.04.2010 року № 27-03-14-14/758 про усунення порушень.
Відповідно до підпункту 1.2 пункту 1 Статуту Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 203 від 23.04.2007 року (далі –Статут), Університет діє як вищий навчальний заклад державної форми власності та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України (а.с.179).
Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Статуту основними напрямами діяльності Університету є: підготовка згідно з державним замовленням і договірними зобов’язаннями висококваліфікованих фахівців для Міністерства палива та енергетики України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства освіти Автономної Республіки Крим; підготовка фахівців за замовленням і договірними зобов'язаннями для ін ших галузей, господарства України та інших країн; науково-дослідницька діяльність у галузі технічних наук; енергетика, ядерна фізика та ядерно-хімічні технології.
Пункт 5 Статуту визначає, що Університет має право створювати в установленому порядку структурні підрозділи.
Відповідно до підпунктів 1.2., 1.3., 1.4 пункту 1 Положення про кафедру підготовки спеціалістів з питань цивільної оборони (у Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості), затвердженого Міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 25.01.2006 року (далі –Положення) кафедра підготовки спеціалістів з питань цивільної оборони (далі –кафедра) є навчальним підрозділом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та структурним підрозділом Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості (далі -СНУЯЕтаП).
Кафедра є правонаступником військової кафедри підготовки офіцерів запасу - спеціалістів з питань цивільної оборони при СНУЯЕтаП, створеної 1 вересня 1996 року відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 2 серпня 1996 року № 884 "Про створення Севастопольського інституту ядерної енергії та промисловості" (884-96-п) з метою підготовки спеціалістів з питань цивільної оборони. Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 травня 2005 року № 159-р "Про утворення Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості" (159-2005-р) на базі СНІЯЕтаП створено Севастопольський національний університет ядерної енергії та промисловості. Наказом МНС України від 12.12.2005 № 386 "Про здійснення організаційно-штатних заходів у структурах МНС України" кафедру переведено на штат №89/10 "Кафедра підготовки спеціалістів з питань цивільної оборони (у Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості)".
Згідно з підпунктами 1.6., 1.7 Положення, кафедра безпосередньо підпорядковується керівнику кадрової служби центрального апарату МНС України через його структурний підрозділ, на який покладено функції підготовки кадрів, а з питань навчальної та методичної роботи - ректору СНУЯЕтаП.
Кафедра є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України і повним найменуванням кафедри, штат, розрахунковий рахунок в органах Державного казначейства, свою символіку та володіє відособленою частиною державної власності відповідно до штату. Дислокується при СНУЯЕтаП та на його фондах.
Пункт 4 Положення визначає, що кафедра є структурним навчально-науковим підрозділом СНУЯЕтаП і МНС України та в своєму складі має: управління, основні підрозділи та підрозділи забезпечення. Чисельний склад кафедри визначається відповідно до штату, який розробляється на підставі вимог нормативних документів.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про вищу освіту"№ 2984-III від 17.01.2002 року структурні підрозділи вищого навчального закладу створюються відповідно до законодавства. Структурні підрозділи можуть мати окремі права юридичної особи.
Структурними підрозділами вищого навчального закладу третього і четвертого рівнів акредитації є кафедри, факультети, інститути, філії, бібліотека тощо.
Кафедра - базовий структурний підрозділ вищого навчального закладу (його філій, інститутів, факультетів), що проводить навчально-виховну і методичну діяльність з однієї або кількох споріднених спеціальностей, спеціалізацій чи навчальних дисциплін і здійснює наукову, науково-дослідну та науково-технічну діяльність за певним напрямом. Кафедра створюється рішенням Вченої ради вищого навчального закладу за умови, якщо до її складу входить не менше ніж п'ять науково-педагогічних працівників, для яких кафедра є основним місцем роботи, і не менше ніж три з яких мають науковий ступінь або вчене звання.
Керівництво кафедрою здійснює завідуючий кафедрою, який обирається на цю посаду за конкурсом Вченою радою вищого навчального закладу строком на п'ять років (для національного вищого навчального закладу - строком на сім років). Із завідуючим кафедрою укладається контракт.
Факультет - основний організаційний і навчально-науковий структурний підрозділ вищого навчального закладу третього та четвертого рівнів акредитації, що об'єднує відповідні кафедри і лабораторії. Факультет створюється рішенням Вченої ради вищого навчального закладу за умови, якщо до його складу входить не менше ніж три кафедри і на ньому навчається не менше ніж 200 студентів денної (очної) форми навчання.
Рішення про створення факультету поза місцем розташування вищого навчального закладу державної форми власності приймається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі освіти і науки, іншими центральними органами виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні вищі навчальні заклади.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про вищу освіту"№ 2984-III від 17.01.2002 року, вищий навчальний заклад - освітній, освітньо-науковий заклад, який заснований і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує відповідно до наданої ліцензії освітньо-професійні програми вищої освіти за певними освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями, забезпечує навчання, виховання та професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та нормативних вимог у галузі вищої освіти, а також здійснює наукову та науково-технічну діяльність; вищий навчальний заклад державної форми власності - вищий навчальний заклад, заснований державою, що фінансується з державного бюджету і підпорядковується відповідному центральному органу виконавчої влади.
На підставі вищевикладеного, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо необґрунтованості доводів представників відповідача, що Кафедра не є структурним підрозділом Університету, та не має статусу національного учбового закладу, оскільки такі твердження спростовуються вказаними вищи нормативними актами та статутними документами, а саме: статутом Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 203 від 23.04.2007 року та Положенням про кафедру підготовки спеціалістів з питань цивільної оборони (у Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості), затвердженим Міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 25.01.2006 року.
Наказом № 2101 від 29 грудня 2009 року у зв’язку з початком фінансового 2010 року та на підставі Наказу ректора № 2073/ок від 28.12.2009 року наказано вести в дію з 01.01.2010 року структурну схему Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості згідно з Додатком 2. Постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002 року "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" (228-2002-п) встановлено, що типова форма штатного розпису установи затверджується Мінфіном. У разі потреби міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з Мінфіном можуть установлювати форму штатного розпису для відповідної галузі. Штатний розпис установ затверджується у порядку, визначеному відповідним міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади. Наказом Міністерства освіти і науки України № 557 від 26.09.2005 року "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ" (z1130-05) затверджено розміри розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці, згідно з додатком 1 до наказу; схеми тарифних розрядів посад (професій) керівних, науково-педагогічних, педагогічних, наукових працівників, професіоналів, фахівців та інших працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ згідно з додатками 2 - 20 до наказу.
Керівникам навчальних закладів, установ освіти та наукових установ у межах затвердженого фонду заробітної плати з 1 вересня 2005 року встановити працівникам навчальних закладів, установ освіти та наукових установ конкретні розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) відповідно до затверджених цим наказом схем тарифних розрядів.
Посадові оклади проректорів, заступників керівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, заступників керівників структурних підрозділів навчальних закладів, установ освіти та наукових установ установлювати на 5 - 15 відсотків, головних бухгалтерів - на 10 - 30 відсотків, помічників керівників - на 30 - 40 відсотків нижче, ніж посадовий оклад відповідного керівника, визначений за схемами тарифних розрядів, затвердженими цим наказом. Постановою Кабінету Міністрів України № 1298 від 30.08.2002 року "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (1298-2002-п) затверджено єдину тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери (далі - Єдина тарифна сітка) згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів посад керівних, наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників, професіоналів, фахівців та інших працівників бюджетних установ, закладів та організацій згідно з додатком 2; схему тарифних розрядів посад (професій) професіоналів, фахівців, керівників інших структурних підрозділів і технічних службовців, загальних для всіх бюджетних установ, закладів та організацій, згідно з додатком 3; схему тарифних розрядів посад (професій) робітників, загальних для всіх бюджетних установ, закладів та організацій, згідно з додатком 4; ставки погодинної оплати праці працівників усіх галузей економіки за проведення навчальних занять згідно з додатком 5.
Установити, що посадові оклади проректорів, заступників керівників бюджетних установ, закладів та організацій, заступників керівників структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій встановлюються на 5 - 15 відсотків, головних бухгалтерів - на 10 - 30 відсотків, помічників керівників - на 30 - 40 відсотків нижче ніж посадовий оклад відповідного керівника, визначений за схемами тарифних розрядів, затвердженими цією постановою.
Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, а також галузевим академіям наук у місячний термін розробити і затвердити за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів конкретні умови оплати праці та розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників підвідомчих бюджетних установ, закладів та організацій відповідно до Єдиної тарифної сітки з урахуванням складності, відповідальності та специфіки їх роботи.
Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від № 431 від 10.07.2006 року (z0892-06) "Про упорядкування Умов оплати праці та установлення схем тарифних розрядів працівників бюджетних установ, закладів та організацій МНС України"затверджено Умови оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій МНС України (далі - Умови), що додаються.
Керівникам установ, закладів та організацій МНС України в межах затвердженого фонду заробітної плати установити працівникам посадові оклади (тарифні ставки), доплати та надбавки, виходячи з розмірів, передбачених цими Умовами.
У разі, коли згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2006 року № 172 (172-2006-п) зменшується в окремих працівників розмір заробітної плати (без урахування премій), працівникам виплачується різниця між діючим та новим розміром заробітної плати. Для окремих категорій працівників бюджетної сфери, для яких цією постановою не визначено тарифні розряди, посадові оклади (ставки заробітної плати) змінюються пропорційно підвищенню розміру мінімальної заробітної плати згідно з чинним законодавством.
Судом встановлено наявність штатного розпису Кафедри підготовки спеціалістів з питань Цивільної оборони у Севастопольському університеті ядерної енергії та промисловості № 89/10, який затверджено Наказом МНС України № 386 від 12.12.2005 року. Відповідно до пункту 2 вказаного штатного розпису тарифікацію посад працівників проведено відповідно до наказу Міністерства освіти та науки України від 26.09.2005 року № 557 (z1130-05) . Штатний розпис звірено у передбаченому порядку на протязі 2006 та 2009 років. Змін до нього Міністерством надзвичайних ситуацій внесено не було.
Позивач є структурним підрозділом Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості та навчальним підрозділом МНС. Тому, на нього не розповсюджується дія наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від № 431 від 10.07.2006 року (z0892-06) "Про упорядкування Умов оплати праці та установлення схем тарифних розрядів працівників бюджетних установ, закладів та організацій МНС України", яким затверджено Умови оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій МНС України . Це підтверджується також згодою МНС України щодо застосування позивачем норм наказу Міністерства освіти і науки України № 557 від 26.09.2005 року "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ" (z1130-05) , про застосування якого йдеться у штатному розпису та листі МНС України від 15.02.2010 року.
На підставі викладеного, висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позову є правомірним.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, ст.ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 11.08.2010 року у справі № 2а-1402/10/2770 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п’ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 18 жовтня 2010 р.
Головуючий суддя
Судді
підпис М.А.Санакоєва
підпис З.І.Курапова
підпис О.Е.Єланська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва