ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" квітня 2010 р. м. Київ К-36689/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Заїки М.М.,
Загороднього А.Ф.,
при секретарі Мудрицькій Ю.В.,
за участю представника ОСОБА_4 –ОСОБА_5,
представника позивача ОСОБА_6,
представника Державної інспекції з енергозбереження ОСОБА_7,
представника Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів Казловцевої О.А.,
розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4, Державної інспекції з енергозбереження, Кабінету Міністрів України на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2009 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2009 у справі за позовом ОСОБА_9 до Кабінету Міністрів України, Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, Державної інспекції з енергозбереження, третьої особи –ОСОБА_10 про визнання неправомірним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 1256-р (1256-2008-р) про звільнення з роботи, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
встановила:
У жовтні 2008 року ОСОБА_9 звернувся до окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, Державної інспекції з енергозбереження, третьої особи –ОСОБА_10 про визнання неправомірним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 1256-р (1256-2008-р) про звільнення з роботи, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2009 позов ОСОБА_9 було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 1256-р (1256-2008-р) "Про звільнення ОСОБА_9 з посади першого заступника Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів –начальника Державної інспекції з енергозбереження –головного державного інспектора з енергозбереження". Поновлено ОСОБА_9 на посаді першого заступника Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів –начальника Державної інспекції з енергозбереження –головного державного інспектора з енергозбереження з 29.09.2008, про що зобов’язано Кабінет Міністрів України видати розпорядження. Стягнуто з Державної інспекції з енергозбереження на користь ОСОБА_9 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 29.09.2008 по 26.01.2009 в розмірі 50 131,82грн. Постанова суду в частині поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за один місяць в розмірі 12 825, 45грн. звернута до негайного виконання. В задоволенні решти позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2009 апеляційні скарги Кабінету Міністрів України, Державної інспекції з енергозбереження, Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, ОСОБА_11 задоволено частково, постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2009 змінено. Доповнено постанову наступним абзацом. Визнано незаконним та скасовано наказ Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів від 29.09.2008 № 203 про звільнення ОСОБА_9 з посади першого заступника Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів –начальника Державної інспекції з енергозбереження –головного державного інспектора з енергозбереження. Цю ж постанову змінено в частині стягнення з Державної інспекції з енергозбереження на користь ОСОБА_9 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 29.09.2008 по 26.01.2009 в розмірі 50 131,82грн. Стягнуто зазначені кошти на користь ОСОБА_9 з Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів. В решті постанову суду залишено без змін.
ОСОБА_4 та Державна інспекція з енергозбереження подали касаційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просять постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2009 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2009 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Кабінет Міністрів України подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2009 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2009 скасувати, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши наведені доводи в касаційних скаргах, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 555-р (555-2007-р) позивача було призначено на посаду першого заступника Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів –начальника Державної інспекції з енергозбереження –головного державного інспектора з енергозбереження. 24.09.2008 Кабінетом Міністрів України видано розпорядження № 1256-р про звільнення ОСОБА_9 з цієї посади. Підставою для звільнення стало подання Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, згідно якого за неналежне виконання посадових обов’язків ОСОБА_9 не відповідає займаній посаді. Оскільки на думку позивача оскаржуване розпорядження Кабінету Міністрів України є протиправним, так як правові підстави для звільнення відсутні, він звернувся до суду.
Відповідно до пункту 3 частини 7 статті 23 Закону України "Про Кабінет Міністрів України"та пункт 6 Положення про державну інспекцію з енергозбереження (1039-2000-п) Кабінет Міністрів України призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів першого заступника Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів –начальника Державної інспекції з енергозбереження –головного державного інспектора з енергозбереження.
Згідно пункту 14 Порядку розгляду питань, пов’язаних з призначенням на посади та звільненням з посад керівників центральних органів виконавчої влади, торгівельно-економічних місій у складі закордонних дипломатичних установ України, державних підприємств та їх об’єднань, керівників самостійних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2007 № 880 (880-2007-п) , у разі внесення пропозиції щодо звільнення з посади у поданні обґрунтовуються причини неможливості перебування особи на займаній посаді. До подання додаються проект рішення про звільнення з посади, завізований керівником відповідного органу, заява особи про звільнення за власним бажанням або пояснення особи, що звільняється за порушення трудової дисципліни, у разі потреби - матеріали службового розслідування, медична довідка, інші документи, що безпосередньо стосуються справи.
Правовідносини пов’язані з прийняттям та звільненням з роботи державних службовців, а також підстави для звільнення регулюються законодавством України про працю та Законом України "Про державну службу" (3723-12) .
Загальний перелік підстав для розірвання трудового договору та звільнення службовця з роботи, передбачений статтею 40 Кодексу законів про працю України, додаткові підстави встановленні також статтею 30 Закону України "Про державну службу".
Враховуючи, що ні в поданні Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, ні в розпорядженні Кабінету Міністрів України не наведені обґрунтовані причини неможливості перебування особи на займаній посаді, не має посилання на будь-які обставини, які могли бути підставою для звільнення, передбачені статтею 40 Кодексу законів про працю України, та статтею 30 Закону України "Про державну службу", та беручи до уваги, що будь-яких пояснень у позивача не відбиралося, на момент звільнення службових розслідувань щодо порушень у його діяльності не проводилося, суди першої та апеляційної інстанції дійшли вірного висновку, що оскаржуване розпорядження Кабінету Міністрів України прийнято необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення і не на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Також колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо скасування наказу Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів від 29.09.2008 № 203-к "Про звільнення ОСОБА_9 з посади першого заступника Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів –начальника Державної інспекції з енергозбереження –головного державного інспектора з енергозбереження.
Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи, що однією з позовних вимог ОСОБА_9 було поновлення його на посаді першого заступника Голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів –начальника Державної інспекції з енергозбереження –головного державного інспектора з енергозбереження, та беручи до уваги, що для задоволення цієї позовної вимоги необхідно приведення у відповідність до судового рішення не тільки розпорядження Кабінету Міністрів України, а й інших актів індивідуальної дії, що стосуються ОСОБА_9, суд апеляційної інстанції правомірно прийняв рішення, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційні скарги ОСОБА_4, Державної інспекції з енергозбереження, Кабінету Міністрів України залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2009 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2009 у справі за позовом ОСОБА_9 до Кабінету Міністрів України, Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, Державної інспекції з енергозбереження, третьої особи –ОСОБА_10 про визнання неправомірним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 1256-р (1256-2008-р) про звільнення з роботи, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
В.І. Співак
С.В. Білуга
О.І. Гаманко
М.М. Заїка
А.Ф. Загородній