ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" квітня 2010 р. м. Київ К-31677/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.
суддів Білуги С.В.
Гаманка О.І.
Загороднього А.Ф.
Заїки М.М.
при секретарі Маркосян А.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області на постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 07 квітня 2009 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и л а:
У лютому 2009 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про перерахунок пенсії.
Постановою Новоазовського районного суду Донецької області від 07 квітня 2009 року позов задоволено в повному обсязі. Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії по інвалідності (основної та додаткової) з 05 березня 2007 року. Зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, виходячи з розміру 75% мінімальної пенсії за віком з 05 березня 2007 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2009 року скасовано постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 07 квітня 2009 року і ухвалено нову постанову, якою позов задоволено частково. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, виходячи з розміру 75% мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично здійснених виплат за період з 05 березня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року у відповідності до вимог частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", частини 3 статті 28, частини 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".У задоволенні решти вимог відмовлено.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, просить скасувати судові рішення у справі та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача та перевіривши судові рішення у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225- 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
Відповідно до частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Отже, правильними є висновок суду апеляційної інстанції про те, що положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суди прийшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Суд апеляційної інстанції вірно зазначив дату, з якої необхідно робити перерахунок пенсії. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, пункт 28 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28 грудня 2007 року (107-17)
щодо внесення змін до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, як правильно зазначено судом апеляційної інстанції, відповідач був зобов’язаний з 22 травня 2008 року зробити ОСОБА_4 перерахунок основної пенсії виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, що передбачено Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
.
Виходячи з наведеного, апеляційний суд правильно скасував рішення суду першої інстанції, а тому вимоги відповідача, зазначені в касаційній скарзі, щодо скасування постанови Новоазовського районного суду Донецької області від 07 квітня 2009 року є безпідставними, оскільки вона юридично вже скасована.
За таких обставин рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим, підстав для його скасування немає.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів –
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про перерахунок пенсії –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий Співак В.І.
Судді Білуга С.В.
Гаманко О.І.
Загородній А.Ф.
Заїка М.М.