ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ К-6707/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддіів:
Гордійчук М.П., Васильченко Н.В., Кравченко О.О., Розваляєвої Т.С.,
Матолияча С.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 05 грудня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про зобов’язання провести перерахунок пенсії та доплат, -
В С Т А Н О В И Л А :
09 серпня 2007 року позивач ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання відмови відповідача у перерахунку додаткової пенсії відповідно з діючим законодавством України протиправною та зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, зобов’язати відповідача здійснити підвищення пенсії в розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у відповідності до вимог ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, затверджених на 2007 рік ст. 62 Закону України "Про Держаний бюджет на 2007 рік".
Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідач усупереч зазначеному Закону (796-12) не провів відповідне нарахування додаткової пенсії.
Постановою Краснолуцького міського суду Луганської області від 05 грудня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2008 року, позовні вимоги ОСОБА_6 задоволені частково.
Визнано дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України у місті Красний Луч Луганської області, які виразилися у відмові здійснити перерахунок розміру пенсії за заявою ОСОБА_6, неправомірними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у місті Красний Луч Луганської області здійснити перерахунок розміру державної пенсії ОСОБА_6 - інваліду II групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком у відповідності до вимог ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, затверджених на 2007 рік ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік".
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у місті Красний Луч Луганської області здійснити перерахунок розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_6 - особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду II групи, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком у відповідності до вимог ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, затверджених на 2007 рік, ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік".
Відмовлено позивачу в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України у місті Красний Луч Луганської області здійснити підвищення пенсії ОСОБА_6 - інваліду II групи в розмірі 40 відслтків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до вимог ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, затверджених на 2007 рік ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", внаслідок безпідставності та необґрунтованості.
Перерахунок розміру пенсії позивача здійснити з часу його звернення з заявою до управління Пенсійного фонду України у місті Красний Луч Луганської області.
В разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, затвердженого Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, управління Пенсійного фонду України у місті Красний Луч Луганської області зобов'язане здійснювати перерахунок розміру пенсії з дня його встановлення.
В касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України у м. Красний Луч Луганської області просить скасувати зазначені вище судові рішення, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та відмовити в задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Судами попередніх інстанцій встановлено, і це не заперечують сторони, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом 2 групи.
Положеннями статті 14 Закону № 796-ХІІ його віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно до частини першої статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Тобто, відповідно до Закону № 796-ХІІ (796-12) позивач має право на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (254к/96-ВР) (частини 2 статті 46 Конституції України).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України (254к/96-ВР) , закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суди попередніх інстанцій дійшли до правильного висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону № 796-ХІІ, а не постанова Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" (1-2002-п) , яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Також судами попередніх інстанцій правильно не взято до уваги посилання відповідача на частину п’яту статті 54 Закону № 796-ХІІ, якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом (796-12) . Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону (796-12) , в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.
Зі статті 50 Закону № 796-ХІІ випливає, що під час визначення розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
З огляду на викладене, правильним є висновок суду першої та апеляційної інстанції щодо не взяття до уваги положень частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (1058-15) , оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону № 796-ХІІ.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (2017-14) (надалі –Закон України №2017), визначаються правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України (254к/96-ВР) та законами України основних соціальних гарантій.
Відповідно до вимог статей 5, 6 Закону України № 2017, основним державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, на підставі якого встановлюються та визначаються державні гарантії та стандарти в усіх сферах життєдіяльності населення, в тому числі й щодо дотримання соціальних гарантій та стандартів підтримки інвалідів, осіб похилого віку.
Статтею 17 зазначеного Закону основні державні соціальні гарантії встановлюються законами України, з метою забезпечення конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень. До таких гарантій віднесено і мінімальний розмір пенсії за віком та мінімальний розмір заробітної плати, які не можуть бути меншими від прожиткового мінімуму встановленого законом.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень (зокрема рішення № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005р. (v008p710-05) по справі № 1-21/2005, № 10-рп/2008 від 22 травня 2008року (v010p710-08) по справі № 1-28/2008), і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
У рішеннях Конституційного Суду України зазначається, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Отже, задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що відповідач повинен здійснити нарахування додаткової пенсії позивачеві виходячи з розміру, встановленого Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , та обґрунтовано визнали протиправною відмову відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії позивачеві, та правильно зобов’язали відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії з врахуванням наведених вище розмірів.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді заяви неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, –
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Красний Луч Луганської області відхилити, постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 05 грудня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.П. Гордійчук