ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ К-19841/09
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бившева Л.І., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А., Шипуліна Т.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу приватного підприємства "Стасія"(далі –ПП "Стасія")
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2008
у справі № 15/159-07-3957А (22а-893/2008)
за позовом ПП "Стасія"
до державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси (далі –ДПІ)
про визнання частково незаконним та скасування рішення.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Позов (з урахуванням уточнення до нього) подано про визнання незаконним та скасування рішення ДПІ від 05.12.2006 № 0005152330/0 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 24302,50 грн.
Постановою господарського суду Одеської області від 16.07.2007 позов задоволено з тих мотивів, що:
перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу ПП "Стасія"має статус планової перевірки, яку було проведено податковим органом з порушенням вимог чинного законодавства України;
фактично діяльність з організації дискотеки та, відповідно, продаж білетів за вхід здійснює суб’єкт підприємницької діяльності –фізична особа ОСОБА_1 (далі –СПД ОСОБА_1.), що виключає правомірність застосування до позивача заходів відповідальності за порушення правил здійснення розрахунків під час реалізації цих білетів.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2008 назване рішення місцевого суду скасовано; у позові відмовлено. У прийнятті цього судового акта суд апеляційної інстанції виходив з того, що спірна перевірка за своєю юридичною природою є позаплановою та її було проведено відповідачем з дотриманням законодавчо визначеної процедури, тоді як зафіксовані в акті перевірки порушення ПП "Стасія"(директором якого є ОСОБА_1.) підтверджуються документально та позивачем не спростовано.
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України ПП "Стасія"просить скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення господарського суду Одеської області. В обґрунтування касаційних вимог скаржник зазначає про незаконне скасування апеляційним судом правильної по суті спору постанови суду першої інстанції.
Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні в порядку статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України (далі –КАС).
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, надання правової оцінки обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що:
- згідно з планом-графіком перевірок відділу оперативного контролю управління контрольного-перевірочної роботи Державної податкової адміністрації в Одеській області на листопад 2006 року, затвердженого головою Державної податкової адміністрації в Одеській області Лаврешовим А.Ю., на підставі направлень від 14.11.2006 № 267123-6017, від 14.11.2006 № 267023-6017 та від 24.11.2006 № 3004/23-6017 працівниками відповідача ОСОБА_2., ОСОБА_3. та ОСОБА_4. було проведено перевірку господарської одиниці –бару "Сайгон", який розташований у м. Одесі по вул. Терешковій, 15 та належить ПП "Стасія";
- в ході цієї перевірки було виявлено:
факт реалізації товару на суму 455,50 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій (далі –РРО) та без видачі відповідного розрахункового документа;
непроведення через РРО готівкових коштів за вхід до дискоклубу "Сайгон"у сумі 4405 грн.;
незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків, позаяк фактично Z-звіт за 24.11.2006 було роздруковано лише 25.11.2006;
відсутність торгового патенту на момент проведення перевірки;
- за наслідками цієї перевірки ДПІ було прийнято оспорюване рішення, згідно з яким до ПП "Стасія"застосовано штрафні санкції у сумі 24642,50 грн., з яких позивачем оспорюється штраф у сумі 24302,50 грн., накладений в порядку пунктів 1, 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій";
- поясненнями бармена дискоклубу "Сайгон"ПП "Стасія"Скрипки Андрія Володимировича підтверджується факт непроведення розрахункової операція з продажу товару на суму 455,50 грн. через РРО та несвоєчасний друк Z-звіту.
Згідно зі статтею 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні":
позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: … (частина шоста);
позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
, "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
, а в інших випадках - за рішенням суду (частина сьома).
Таким чином, як правильно зазначено апеляційним судом, позаплановими перевірками є перевірки, що проводяться з підстав, наведених у частині шостій статті 111 названого Закону, а також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
. Тобто у будь-якому разі перевірки щодо додержання суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) мають статус позапланових у розумінні статті 111 "Про державну податкову службу в Україні", однак їх проведення не пов’язано з обставинами, переліченими у частині шостій цієї статті.
Відтак в даному разі слід погодитися з висновком апеляційного суду про законність та правомірність спірної перевірки.
Відповідно пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Невиконання цього припису тягне за собою застосування до суб’єкта господарювання штрафу у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) (пункт 1 статті 17 цього Закону).
Аналогічно у разі порушення вимог пункту 4 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яким встановлено обов’язок щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, до суб’єкта підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 4 статті 17 Закону).
Суд апеляційної інстанції правильно зазначив, що викладені в акті перевірки факти не спростовано позивачем. Зокрема, ПП "Стасія"не надано будь-яких доказів, які б свідчили про здійснення діяльності з організації дискоклубу (та, відповідно, справляння плати за вхідні білети) СПД ОСОБА_1. (а не позивачем у справі).
В силу ж пункту 1.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 № 327 (z0925-05)
, за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка. Акт –це службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Отже, в даному разі з огляду на з’ясовані судовими інстанціями фактичні дані, а саме –виконання позивачем друку фіскального звітного чека за 24.11.2006 лише наступного дня та непроведення ним через РРО операції з продажу товару на суму 455,50 грн., а також з реалізації вхідних білетів до дискоклубу на суму 4405 грн. –слід погодитися з наданою апеляційним судом правовою оцінкою про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 24302,50 грн. згідно з оспорюваним рішенням.
Згідно з частиною третьою статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 220, 2201, 223, 230, 231 КАС, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу приватного підприємства "Стасія"відхилити.
2. Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2008 у справі № 15/159-07-3957А (22а-893/2008) залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом 1 місяця з дня виявлення цих обставин.
Головуючий суддя М.І. Костенко