ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" лютого 2010 р. м. Київ К-12076/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої:
Сіроша М.В.
Суддів:
Гончар Л.Я.
Харченка В.В.
Черпіцької Л.Т.
Бим М.Є.
при секретарі : Фурдичко Б.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області на постанову господарського суду Запорізької області від 19 березня 2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2008 року у справі за позовом Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про зобов’язання вчинити дії та скасування Акта, -
в с т а н о в и л а :
Відділ Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про зобов’язання вчинити дії та скасування Акта.
Позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідач провів перевірку з питань дотримання державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на платні послуги, що надаються управлінням Державної автомобільної інспекції УМВС України в Запорізькій області за період з 01.01.05 року по 01.10.06 року. За результатами перевірки складено акт № 001136 від 31.10.2006 року, в якому вказано про порушення з боку відділу ДАІ УМВС України в Запорізькій області державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на платні послуги. Позивач просив суд визнати протиправними дій суб’єкта владних повноважень стосовно порушення термінів та процедури проведення перевірки з питань держдисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на платні послуги, що надавалися Управлінням Державної автомобільної інспекції УМВС України в Запорізькій області та складання Акту № 001136 від 31.10.2006 року. Зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити дії –скасувати Акт перевірки № 001136 від 31.10.2006 року та визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області № 270 від 29.12.2006 року.
Постановою господарського суду Запорізької області від 19 березня 2008 року позов Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення № 270 від 29.12.2006 року Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін". В іншій частині позову відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2008 року апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області залишено без задоволення, а постанову господарського суду Запорізької області від 19 березня 2008 року –без змін.
У поданій касаційній скарзі Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області, з посиланням на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, про відмову в задоволені позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає.
Оскаржувані судові рішення ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють дійсні права і обов’язки сторін у спірних правовідносинах.
Задовольняючи частково позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що стягнення плати за технічний огляд автомобіля та перевірку технічного стану транспортних засобів із застосуванням діагностичного обладнання є обов’язковим. Розміри плати за послуги, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції, затверджені наказом МВС України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 16 липня 2001 року N 549/333/147 "Про затвердження та Порядку її справляння", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 липня 2001 р. за N 612/5803 (z0612-01) .
Розміри плати за послуги, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України та порядку її справляння, затверджені спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 16.07.01р. № 549/33/147, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.07.01р. за № 612/5823 (z0612-01) , яким встановлена плата за технічний огляд автомобіля у розмірі 7,50 грн., плата за перевірку технічного стану транспортних засобів із застосуванням діагностичного обладнання і контрольно-вимірювальних приладів в розмірі 34,00 грн.
Справляння плати за перевірку технічного стану транспортних засобів із застосуванням діагностичного обладнання і контрольно-вимірювальних приладів є обов’язковим, без заяв та звернень громадян та суб’єктів господарювання.
В силу п. 5 Правил проведення державного технічного огляду автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. N 141 (141-93-п) , технічний огляд транспортних засобів проводиться: на діагностичних станціях Державтоінспекції або на пунктах технічного контролю, організованих на територіях Державтоінспекції, в колективних гаражах чи в інших місцях, визначених Державтоінспекцією.
Згідно з п. 1,5 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. N 298/519 (z1047-01) , підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Відповідно до статті 2 Господарського кодексу України учасниками відносин у сфері господарювання поряд з суб’єктами господарювання є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією.
Державним класифікатором України, затвердженим Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 №97 (v0097609-04) , чинний від 01.06.2004, господарська діяльність визначена як діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконування робіт чи надавання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Показником фінансових результатів господарської діяльності є прибуток (доход).
Виходячи з наведених норм права та встановлених по справі дійсних обставин, суди попередніх інстанцій вірно зазначали,, що Міністерство внутрішніх справ України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, ведення боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, охорони та оборони особливо важливих державних об'єктів.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів, що застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, на підставі Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року №298/519 (z1047-01) , є невиправданим.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України, дійшов висновку про те, що судом першої та апеляційної інстанції належним чином з’ясовано обставини справи та дано їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови господарського суду Запорізької області від 19 березня 2008 року та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2008 року не встановлено.
Керуючись наведеним, ст.ст. 223, 224, 230 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області залишити без задоволення, а постанову господарського суду Запорізької області від 19 березня 2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2008 року без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім із підстав, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237 –239 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .