ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" лютого 2010 р. м. Київ К-16215/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого –судді Леонтович К.Г.,
суддів: Васильченко Н.В., Гордійчук М.П., Кравченко О.О., Розваляєва Т.С.,
секретаря –Нагорного М.В.,
за участю представників: Фонду державного майна України Уланова І.В., Генеральної прокуратура України Турлової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційними скаргами Київської міської ради, товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2009 року у справі №22-а-21198/2008 за позовом Фонду державного майна України до Київської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс" про визнання нечинним рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2007 року Фонд державного майна України звернувся в суд з позовом до Київської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс" про визнання нечинним рішення Київської міської ради №130/791 від 8.02.2007 р. про продаж земельної ділянки площею 3,514 га товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс" для будівництва, експлуатації та обслуговування автовокзалу, торговельно-
Справа № К-23999/08, К-24028/08, К-24029/08 Доповідач: Леонтович К.Г.
розважального, виставково-готельного-офісного комплексу з паркінгами та житловими будинками на Кільцевій дорозі, 1 у Голосіївському районі м.Києві.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2007" (489-16)
були внесені зміни у Закон України "Про розмежування земель державної і комунальної власності" (1457-15)
. Відповідно до п.10 ст.6 вказаного Закону не можуть передаватися до земель комунальної власності, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти незавершеного будівництва. В порушення вимог чинного законодавства Київською міською радою було прийняте рішення про відчуження на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс" спірної земельної ділянки - об’єкта державної власності, що привело до порушення прав держави в особі позивача щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою під об’єктом незавершеного будівництва, що підлягає приватизації, тому, відповідно до ч.1 ст. 155 Земельного кодексу, такий акт підлягає визнанню недійсним.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 10 квітня 2008 року в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2009 року постанова суду першої інстанції скасована, визнане нечинним рішення IV сесії V скликання Київської міської ради від 08 лютого 2007 року №130/791 (ra0130023-07)
"Про продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс".
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції Київська міська рада, товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс" звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких Київська міська рада просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції і прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову; ТОВ "Торговий Дім "Фенікс просить скасувати постанову суду апеляційної інстанцій та залишити в силі постанову суду першої інстанції, при цьому касатори посилаються на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що рішенням IV сесії V скликання Київської міської ради від 08 лютого 2007 року №130/791 (ra0130023-07)
"Про продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс", відповідачем продана Товариству земельна ділянка площею 3,5140 га для будівництва, експлуатації та обслуговування автовокзалу, торговельно-розважального, виставково-готельного-офісного комплексу з паркінгами та житловими будинками на Кільцевій дорозі, 1 у Голосіївському районі м.Києва. Позивачем оскаржене вказане рішення, посилаючись на ті обставини, що на даній земельній ділянці знаходиться об’єкт незавершеного будівництва –автовокзал "Теремки", який підлягає приватизації, тому відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
, п.10 ст. 6 Закону України "Про розмежування земель державної і комунальної власності", п.ж ст.84 ЗК України земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти незавершеного будівництва, не можуть передаватися до земель комунальної власності. При прийнятті рішення про продаж спірної земельної ділянки порушені права держави в особі позивача щодо розпорядження, користування та володіння даною земельною ділянкою.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог послався на ті обставини, що на час прийняття оскаржуваного рішення, об’єкт незавершеного будівництва не знаходився в переліку об’єктів, що підлягають приватизації в 2007 році, тому відповідач, приймаючи рішення №130/791 (ra0130023-07)
від 08 лютого 2007 року діяв в межах наданих повноважень.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нову постанову про задоволення позовних вимог, послався на ті обставини, що відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про приватизацію державного майна" державні органи приватизації у порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України, здійснюють продаж земельних ділянок державної власності (яким є спірний об’єкт), на яких розташовані об’єкти, які підлягають приватизації, відповідно до п.ж ч.3 ст. 84 Земельного Кодексу України, землі державної власності не можуть передаватися у комунальну власність, на яких розташовані об’єкти незавершеного будівництва, тому рішення відповідача прийняте в порушення чинного законодавства.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з наведеними висновками суду апеляційної інстанції з наступних підстав.
Згідно обставин справи Київська міська рада 8 лютого 2007 року прийняла рішення №130/791 (ra0130023-07)
про продаж земельної ділянки ТОВ "Торговий Дім "Фенікс" площею 3,5140 га для будівництва, експлуатації та обслуговування автовокзалу, торговельно-розважального, виставково-готельного-офісного комплексу з паркінгами та житловими будинками на Кільцевій дорозі, 1 у Голосіївському районі. На вказаній земельній ділянці знаходиться об’єкт незавершеного будування - автовокзал "Теремки", який перебуває у державній власності та включений до переліку приватизації відповідно до діючого наказу ФДМУ №136 (v0136224-06)
від 27.01.2006 р.. Наведені обставини сторонами не оскаржуються.
Статтею 84 ч.3 п.ж Земельного Кодексу України (2768-14)
, яка діяла на час спірних правовідносин, передбачено, що землі державної власності не можуть передаватися у комунальну власність, на яких розташовані об’єкти незавершеного будівництва. Згідно п.10 ст.6 Закону, України "Про розмежування земель державної і комунальної власності при розмежуванні земель державної та комунальної власності", не можуть передаватися до земель комунальної власності, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти незавершеного будівництва. Відповідно п.12 перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність і земель, на яких, зокрема, розміщені об’єкти незавершеного будівництва та законсервовані об’єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі норми, земельні ділянки, на яких розміщені об’єкти незавершеного будівництва, не можуть передаватися в комунальну власність.
Відповідно ст.17-1 ЗК України до повноважень державних органів приватизації у галузі земельних відносин належить: розпорядження земельними ділянками, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації.Згідно п.34 ч.1ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради відноситься розпорядження землями територіальної громади міста та передача земельних ділянок комунальної власності у власність та користування громадян і юридичних осіб. Враховуючи наведені законодавчі норми Київська міська рада наділена повноваженнями розпорядження землями комунальної власності.
Виходячи із встановлених попередніми інстанціями обставин справи Київська міська рада при ухвалені спірного рішення вийшла за межі законодавчо закріплених повноважень та прийняла рішення щодо розпорядження земельною ділянкою, яка не віднесена і не може бути віднесена до комунальної власності.
Враховуючи наведене апеляційний суд прийшов до обґрунтованих висновків, що рішення Київської міської ради від 08.02.2007 року № 130/791 (ra0130023-07)
прийняте з порушенням чинного законодавства. З
Таким чином, постанова апеляційного суду ухвалена з дотриманням норм матеріального і процесуального права, є законною і належним чином обґрунтованою.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстави для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційні скарги Київської міської ради, товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Фенікс" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав передбачених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.