ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ К-17056/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Бим М.Є. (доповідач), Гончар Л.Я., Харченка В.В., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державного закладу "Херсонська обласна санітарно-епідеміологічна станція"на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2009 року у справі № 15/131-АП-07 за позовом Державного закладу "Херсонська обласна санітарно-епідеміологічна станція"до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання протиправним рішення про застосування економічних санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А :
У квітні 2007 року позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом та просив визнати протиправним та скасувати рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області від 11 грудня 2006 року №147 про стягнення з Херсонської обласної санітарно-епідеміологічної станції до бюджету суми порушення 118 901, 26 грн. та штрафу.
Постановою господарського суду Херсонської області від 09 листопада 2007 року позов було задоволено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2009 року постанова господарського суду Херсонської області скасована, прийнята нова постанова, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати зазначене вище судове рішення суду апеляційної інстанції, як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та залишити в силі постанову суду першої інстанції, яку вважає законною та обґрунтованою.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судом, в період з 24.10.2006р. по 14.11.2006р. Держінспекцією з контролю за цінами в Херсонській області проводилась перевірка Херсонської портової санітарно-епідеміологічної станції з питань дотримання нею вимог чинного законодавства державної дисципліни цін при формуванні та застосуванні тарифів на роботи (послуги), що надаються за плату закладами державної санітарно-епідеміологічної служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 (1351-2003-п) за період з 01.11.05р. по 01.06.06р., за результатами якої позивачем складено акт від 14 листопада 2006р., в якому зазначено, що Херсонська портова СЕС, яка є платником ПДВ, надає платні послуги за договорами та разовими замовленнями. При розрахунках за надані послуги СЕС застосовувала націнку до фіксованих тарифів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.03р. № 1351 (1351-2003-п) , шляхом нарахування на них ПДВ.
Також, з 19.10.2006 р. по 11.11.2006 р. Інспекцією проводилась аналогічна перевірка Херсонської міської санітарно-епідеміологічної станції м. Херсона за період її роботи з 01.11.2005 р. по 01.11.2006 року, на підставі якої було складено акт перевірки від 15.11.2006р., в якому зазначено, що міською СЕС з цих же самих причин зі споживачів за період з 01.11.20005 р. по 10.05.2006р. надлишково стягнуто 39503,30 грн. А за період з 11 по 31 травня 2006 року –3651,19 грн.
Крім того, з 23.11.06р. по 01.12.06 р. Інспекцією проведена перевірка Херсонської обласної санітарно-епідеміологічної станції за період її діяльності з 01.11.2005р. по 01.06.2006р., на підставі якої було складено акт від 01.12.2006 року, в якому зазначено, що загальна сума надлишково стягнутих коштів із споживачів шляхом нарахування ПДВ на тарифи, в яких воно вже було враховано, стягнуто 46 144,79 грн. ( за період до 10.05.2006 р. –33634,82 грн., та за період з 11 по 31 травня 2006 р.- 12479,97 грн.).
Загальна сума надлишково отриманих коштів шляхом збільшення ціни по наданих послугах на 20% складає 118931,26 грн.
На підставі наведених вище актів перевірок Держінспекцією з контролю за цінами прийнято рішення від 11.12.2006р. № 147 про застосування до Херсонської обласної санітарно-епідеміологічної станції за порушення державної дисципліни цін, яким вилучено у облСЕС до Держбюджету сума завищення 118901,26 грн. та штраф.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення"державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) та граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Згідно ст. 9 Закону державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
На підставі ст. 4 названого Закону визначення переліку продукції, товарів і послуг, державних фіксованих та регульованих цін і тарифів віднесено до повноважень Кабінету міністрів України.
Статтею 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" передбачено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" оплата послуг у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, що не відносяться до медичної допомоги населенню, здійснюється за тарифами та прейскурантами, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003р. № 1351 (1351-2003-п) затверджено тарифи (прейскуранти) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби.
При визначені тарифів враховано витрати на розвиток закладів та установ державної санітарно-епідеміологічної служби в розмірі 10% та податок на додану вартість - 20 % згідно чинного законодавства (оскільки у постанові не було зазначене протилежне).
Відповідно до статті 117 Конституції України постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковими для виконання .
Частина 1 статті 10 Закону України "Про ціни та ціноутворення" передбачає, що зміна рівня державних фіксованих та регульованих цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг здійснюється в порядку і в строки, що визначаються тими органами, які відповідно до даного Закону затверджують або регулюють ціни (тарифи). Постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2006 року № 662 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2002 року № 1544 і від 27 серпня 2003 року № 1351" (662-2006-п) внесено зміни до тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби.
Внесені зміни набули чинності з 31 травня 2006 року та Інспекцією застосовано санкції за період до 31.05.2006р.
За таких обставин апеляційний суд дійшов правильного висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що апеляційним судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державного закладу "Херсонська обласна санітарно-епідеміологічна станція"відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
З оригіналом згідно.
Суддя М.Є. Бим