ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ К-13305/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Бим М.Є. (доповідач), Гордійчук М.П., Кравченко О.О., Матолича С.В., Розваляєвої Т.С.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 14 квітня 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 18 червня 2008 року у справі №2-29/17014-2007А за позовом Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим до Красноперекопського районного відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Автономній Республіці Крим про зобов’язання вчинити дії та стягнення 12170грн., -
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2007 року Контрольно-ревізійне управління в Автономній Республіці Крим звернулось до суду з позовом до Красноперекопського районного відділу ГУ МНС України в АР Крим про зобов'язання виконати обов'язкові вказівки Контрольно-ревізійного відділу в м. Красноперекопську та Красноперекопському районі від 24 квітня 2007 року за № 34-14/503 та стягнення до Державного бюджету 12 170 грн.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 14 квітня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 18 червня 2008 року, в задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати зазначені вище судові рішення судів, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судом, Контрольно-ревізійним відділом в м. Красноперекопську та Красноперекопському районі була проведена документальна ревізія фінансово-господарської діяльності Красноперекопського районного відділу ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим за період з 01 жовтня 2005 року по 01 березня 2007 року, якою були виявлені факти порушення фінансово-господарської діяльності, порядку ведення бухгалтерського обліку та незаконних витрат державних коштів на суму 12 790 грн.
24 квітня 2007 року Контрольно-ревізійним відділом в м. Красноперекопську та Красноперекопському районі у відношенні Красноперекопського районного відділу ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим були винесені обов'язкові вказівки та направлені на адресу Красноперекопського районного відділу ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим.
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" № 2939-ХП від 26.01.1993 року, Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Ревізією наявності фактів покриття видатків, пов'язаних з наданням платних послуг, за рахунок коштів загального фонду кошторису в 2006-2007 роках встановлено, що окремі працівники Красноперекопського районного відділу ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим (інспектори) у свій основний робочий час виконували роботу на платній основі (проводили експертизи стану пожежної безпеки об'єктів), при цьому оплата їх праці здійснювалась лише за рахунок коштів загального фонду кошторису.
Красноперкопським районним відділом ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим не здійснювались видатки на заробітну плату працівників з коштів спеціального фонду, залежно від обсягу виконаної роботи, що проводилась за рахунок цих коштів.
Відповідно до пункту 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року за № 228 (228-2002-п)
, під час визначення обсягів видатків та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.
Формування засобів спеціального фонду здійснюється на основі спеціального положення.
Засоби спеціального фонду формуються за рахунок відповідних джерел.
Джерело утримання особового складу зазначено штатом МНС України і затверджено МНС України.
У зв'язку з цим, механізм складання штатної розстановки з розрахунком фонду оплати праці передбачено постановами КМУ України від 17 листопада 2001 року №1539 (1539-2001-п)
, від 27 січня 2005 року №139, від 21 грудня 2005 року №431, від 16 січня 2006 року №10.
Функціональні обов'язки по наданню платних послуг безпосередньо пов'язані з виконанням основних обов'язків. До того ж, надання платних послуг передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 15.05.2000р. №798 "Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися підрозділами Державної пожежної охорони Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи" (798-2000-п)
.
Крім того, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних організацій" від 17 травня 2002 року № 659 (659-2002-п)
, надходження за платні послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх функціональними повноваженнями, направляються на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням платних послуг.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року №996-ХІУ, метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Судом встановлено, що при проведенні документальної ревізії фінансово-господарської діяльності відповідач надав позивачу усі необхідні документи, що підтвердили правомірність його діяльності.
Надання платних послуг передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 15 травня 2000 року №798 "Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися підрозділами Державної пожежної охорони Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи" (798-2000-п)
. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 року №659 (659-2002-п)
затверджено перелік груп власних надходжень бюджетних установ, плата за послуги, що надаються бюджетними установами використовується на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням зазначених у підгрупі послуг.
Засобами спеціального фонду Красноперекопського районного відділу ГУ МНС України в Автономній Республіці Крим є засоби, отримані від здійснення платних послуг, згідно наказу. Засоби спеціального фонду прямують в процентному відношенні від прибуткової частини кошторису на фінансування витрат по придбанню послуг, матеріальних цінностей і нематеріальних активів, необхідних для виконання робіт і надання послуг на платній основі.
Грошове забезпечення, відповідно пункту 1.3 Тимчасового положення про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МНС України, затвердженого наказом МНС України від 27 квітня 2005 року №139 (v0139666-05)
, виплачується в межах асигнувань, визначених у кошторисі доходів і видатків органу управління на грошове забезпечення особою складу.
За таких обставин, суди дійшли правильного висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим відхилити, а постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 14 квітня 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 18 червня 2008 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді
з оригіналом згідно.
Суддя М.Є. Бим