ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2010 року №12967/09/9104
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs20891612) )
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Богаченка С.І., Старунського Д.М.,
при секретарі судового засідання Ткач О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.02.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги,
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2008 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги.
Позивачка посилалась на те, що вона є матір’ю малолітньої дитини та здійснює за нею догляд. Згідно з ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", їй як матері малолітньої дитини, що здійснює догляд за дитиною, повинна надаватися допомога в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом. Проте, зазначена грошова допомога виплачувалась їй відповідачем у неповному розмірі, оскільки п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено на вказаний рік дію частини 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", що суперечить рішенню Конституційного Суду України № 6- рп/2007 від 09 липня 2007 (v0a6p710-07) року.
Зазначеним рішенням визнані неконституційними положення п.14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 12, ст. 15 та п.3 розділу V111 "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Проте, в порушення вимог вказаного Закону виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році позивачці була здійснена не в повному обсязі.
Позивачка просила зобов’язати відповідача виплатити їй недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за 2007 рік.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.02.2009 року позов задоволено частково.
Визнано дії управління праці та соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року – неправомірними.
Зобов’язано управління праці та соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року допомогу у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Постанову суду першої інстанції оскаржило управління праці та соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, зазначена постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, такою, яка винесена з порушенням норм матеріального права.
Апелянт звертає увагу на те, що за 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1призначена та виплачена вірно відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) .
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в тій частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України (254к/96-ВР) , Бюджетного кодексу України (2542-14) та Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) .
Апелянт просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.02.2009 року та прийняти нову постанову, якою позивачці в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що вона є матір’ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та фактично здійснює за нею догляд.
Розмір отриманої позивачкою у 2007 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не відповідає вимогам Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) і сума заборгованості перед ОСОБА_1, виходячи із законодавчо встановлених розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за 2007 рік підлягає виплаті управлінням праці та соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та обставинам по справі.
Колегія суддів відзначає, що згідно з вимогами ст.ст. 13, 14 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї, по догляду за якими надається допомога.
Згідно з вимогам ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років становить: з 1 квітня 2007 року – 463 грн., з 1 жовтня 2007 року – 470 грн. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 (v0a6p710-07) визнані неконституційними положення п.14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якими було зупинено дію ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане рішення Конституційного України (254к/96-ВР) має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Колегія суддів звертає увагу на те, що дії відповідача щодо виплати на користь позивачки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році в значно меншому розмірі ніж це передбачено ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", є протиправними, оскільки ч.2 ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 в 2007 році відповідачем була нарахована невірно та виплачена не в повному обсязі.
Колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої грошової допомоги з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з врахуванням виплачених сум.
Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості перерахування та виплати недоплаченої грошової допомоги позивачці за 2007 рік, згідно ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.02.2009 року по справі № 2а-8876/08 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та згідно із вимогами Закону України №1691-IV (1691-15) від 18.02.2010 року може бути оскаржена до Верховного Суду України у порядку цивільного судочинства протягом двох місяців шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий:
Судді :
В.М. Багрій
С.І. Богаченко
Д.М. Старунський
Повний текст виготовлено 23.04.2010 року