У Х В А Л А
22 вересня 2009 року м. Київ К-17677/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: Смоковича М.І.
суддів:
Весельської Т.Ф.
Горбатюка С.А.
Мироненка О.В.
Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ОСОБА_1 як представника ОСОБА_2 на постанову Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 03 вересня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим про анулювання державної реєстрації автомобіля та зобов’язання провести його державну реєстрацію, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим про анулювання державної реєстрації автомобіля та зобов’язання провести його державну реєстрацію.
Постановою Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 13 червня 2008 року позов задоволено.
Постановою Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 03 вересня 2008 року постанову Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 13 червня 2008 року скасовано. Прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями судів, ОСОБА_1 як представник ОСОБА_2 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить оскаржуване рішення апеляційного суду скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що у травні 2004 року позивач за договором купівлі – продажу придбав автомобіль "Mercedes Benz" державний номер НОМЕР_1, який був зареєстрований в РЕО 8-го МРВ при управлінні Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим з наданням йому свідоцтва про реєстрацію КРС № 393714.
Вподальшому 10.10.2006 року працівниками Державної автомобільної інспекції м.Донецька було встановлено знищення номера кузова і двигуна зазначеного автомобіля, у зв’язку з чим відповідач анулював державну реєстрацію належного позивачу автомобіля.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову апеляційний суд, виходив з того, що дії відповідача щодо анулювання державної реєстрації автомобіля не протирічать вимогам чинного законодавства.
З таким висновком суду апеляційної інстанції погоджується і колегія суддів Вищого адміністративного суду України з огляду на наступне.
Нормами Конституції України (254к/96-ВР) та Закону України "Про власність" (697-12) закріплені гарантії недоторканності приватної власності.
Відповідно до вимог статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно з пунктом 6 статті 4 Закону України "Про власність" діяльність власника може бути обмежена чи припинена у випадках і в порядку, встановлених законодавчими актами України.
Такі обмеження діяльності власника транспортних засобів, враховуючи специфіку експлуатації автомобіля, як джерела підвищеної небезпеки і водночас об’єкта права власності, встановлені Законом України "Про дорожній рух" (3353-12) , "Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок" та "Правилами дорожнього руху", а також Інструкцією про проведення державної реєстрації, перереєстрації й обліку транспортних засобів, оформлення й видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них і здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №335 від 10.04.2002 (z0472-02) року.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація і облік транспортних засобів здійснюється органом Державної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до п. 8 "Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (1388-98-п) , реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості, яка провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку у порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Держпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна і має відповідні документи, відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
При цьому у відповідності до ч.5 п.8 вищезазначених Правил державної реєстрації транспортних засобів реєстрація транспортних засобів скасовується у випадку встановлення факту знищення, фальсифікації чи підроблення ідентифікаційних вузлів і агрегатів.
Згідно з пунктом 14 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх видів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, транспортні засоби із знищеними, фальсифікованими або підробленими ідентифікаційними номерами вузлів і агрегатів реєстрації, перереєстрації та зняттю з обліку не підлягають. Заміна таких вузлів і агрегатів на нові допускається з наявності повідомлення органів внутрішніх справ про те, що транспортний засіб у розшуку у зв’язку з угоном або крадіжкою не перебуває.
Окрім того, Інструкцією про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом МВС України №335 (z0472-02) від 10.04.2002 року встановлено, що до реєстрації не приймаються транспортні засоби зі знищеними, підробленими або фальсифікованими ідентифікаційними номерами вузлів та агрегатів. А внесення змін в ідентифікаційні номери і номерні таблички кузова чи шасі (рами), двигуна транспортного засобу, а також їх знищення (перенесення, закріплення, відновлення) без попереднього узгодження з Державтоінспекцією забороняється.
Враховуючи викладене, апеляційний суд при постановленні рішення про відмову в задоволенні позову обґрунтовано виходив з того, що дії відповідача щодо анулювання державної реєстрації належного Бічевському В.В. автомобіля та відмова в проведенні його державної реєстрації були правомірними.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла вважає, що судом апеляційної інстанції вірно встановлені фактичні обставини справи, дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, а тому оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення – без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права.
Постановлене у справі рішення апеляційного суду є законним та обґрунтованим, і підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 як представника ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 03 вересня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим про анулювання державної реєстрації автомобіля та зобов’язання провести його державну реєстрацію – залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як у порядку та з підстав, передбачених статтями 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: