У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2009 року м. Київ К- 10641/09
Колегія суддів Вищого
адміністративного суду України у складі:
головуючого:
Смоковича М.І.
суддів:
Весельської Т.Ф.
Горбатюка С.А.
Мироненка О.В.
Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 28 листопада 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міськоі ради про перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому зазначала, що відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" вона має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, яку у 2007 році у відповідних розмірах не отримувала, оскільки відповідач нараховував зазначену допомогу не у відповідності з цим Законом, а на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , що призвело до порушення її прав.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 28 листопада 2008 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нездійснення належних виплат у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку ОСОБА_1
Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за 2007 рік у розмірі 1982,60 грн.
В решті позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2009 року постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 28 листопада 2008 року залишено без зміни.
Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями, управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції і постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 доньки ОСОБА_2 позивач відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зазначені обставини визнані сторонами.
Разом з цим, при нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги, відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) .
А тому у 2007 році виплата зазначеної допомоги проводилась відповідачем в таких розмірах: в квітні, травні, червні, липні – по 129,03 грн., в серпні – 132,64 грн., у вересні – 134,45 грн., в жовтні – 136,13 грн., в листопаді – 140,05 грн., в грудні – 144,10 грн.
Постановляючи рішення про часткове задоволення позову, суди виходили з того, що бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" була протиправною за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року.
З таким висновком погоджується колегія суддів Вищого адміністративного суду України з огляду на наступне.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначаються такі види допомоги: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші види допомоги.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" визначено умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня – 434 гривні, з 01 квітня – 463 гривні, з 01 жовтня – 470 гривень.
Водночас, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році, то пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року (v0a6p710-07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , в тому числі і пункт 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до вимог 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За таких обставин суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з того, що в період з 01.04.2007 року до 09.07.2007 року, позивач не мала права на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в заявленому у позові розмірі, оскільки норма, якою передбачено це право, була зупинена.
В той же час, суди дійшли вірного висновку, що з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України відмова управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради у виплаті позивачу допомоги в розмірах, встановлених ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" є протиправною та безпідставною.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суди дали правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірили обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення конкретних сум, відповідність їх розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством, і дійшли обґрунтованого висновку про часткове задоволення позову.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків, наведених в судових рішеннях.
Постановлені у справі судові рішення є законними та обґрунтованими, і підстави для їх зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 28 листопада 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міськоі ради про перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як у порядку та з підстав, передбачених статтями 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: