ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2009 року № К-19414/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Брайка А.І.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.09.2007 року
у справі № 2-11/10489-2007А господарського суду Автономної Республіки Крим
за поданням Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
до Приватного підприємства "Перекоп Основа"
про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 15.08.2007 року задоволено подання Красноперекопської ОДПІ та продовжено повний адміністративний арешт активів платника податків ПП "Перекоп Основа" на термін 1440 годин.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.09.2007 року постанову місцевого господарського суду скасовано, в задоволенні подання Красноперекопської ОДПІ про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів ПП "Перекоп Основа" відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду апеляційної інстанції, Красноперекопська ОДПІ оскаржила його в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі, з посиланням на порушення судом норм матеріального права, ставиться питання про скасування постанови Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.09.2007 року та залишення в силі постанови господарського суду Автономної Республіки Крим від 15.08.2007 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити з таких підстав.
Судами встановлено, що 08.08.2007 року на підставі наказу Красноперекопської ОДПІ № 213 від 07.08.2007 року та направлення № 283/230 від 07.08.2007 року, посадовими особами останньої здійснено вихід на позапланову виїзну перевірку ПП "Перекоп Основа" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 30.06.2007 року.
Підставою для проведення перевірки є порушення з боку ПП "Перекоп Основа" пункту 1 статті 11 та пункту 3 частини 6 статті 11-1 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" (далі – Закон № 509-ХІІ (509-12)
), а саме: виявлення недостовірності даних, які містяться в податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надає пояснень та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
На виконання вимог Закону № 509-ХІІ (509-12)
, Красноперекопською ОДПІ було направлено запит від 18.06.2007 року № 2587/10/15-2, в якому від ПП "Перекоп Основа" запрошувалися відомості і їх документальне підтвердження про економічне обгрунтування рівня договірних цін на товари, що реалізовувалися і формування суми податкових зобов'язань по операціях продажу цих товарів згідно пункту 4.1 статті 4 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
ПП "Перекоп Основа" у відповіді № 16 від 21.06.2007 року на запит податкового органу відмовлено в наданні вищезазначеної інформації, мотивуючи тим, що Красноперекопська ОДПІ не наділена правом надсилати такого виду запити, оскільки це можливо лише під час проведення документальної перевірки. Крім того, зазначено, що в укладених договорах, договірні ціни відповідають рівню звичайних цін, які визначені сторонами договору, відповідно до вимог абзацу 1 підпункту 1.20.1 пункту 1.20 статті 1 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств".
08.08.2007 року посадовим особам Красноперекопської ОДПІ в наданні документів для проведення перевірки та допуску для проведення позапланової виїзної перевірки було відмовлено, про що складено відповідний акт № 83/23-0/32561723 від 08.08.2007 року.
Рішенням Красноперекопської ОДПІ № 8 від 09.08.2007 року застосований повний адміністративний арешт активів платника податків - ПП "Перекоп Основа".
Вказане рішення вмотивовано тим, що платник податків не допустив посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки при наявності законних підстав для її проведення.
Таким чином, за висновком суду першої інстанції, за наявності обставини, передбаченої підпунктом "г" підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі – Закон № 2181-ІІІ (2181-14)
), подання Красноперекопської ОДПІ про продовження повного адміністративного арешту активів платника податків ПП "Перекоп Основа" на термін 1440 годин підлягало задоволенню.
Севастопольський апеляційний господарський суд не погодився з позицією господарського суду Автономної Республіки Крим та залишив подання Красноперекопської ОДПІ без задоволення, виходячи з того, що податковим органом не надано доказів, які підтверджують загрозу знищення або зникнення активів у випадку звільнення їх з-під арешту.
Колегія суддів погоджується з вказаною правовою позицією суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Згідно підпункту "г" підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону № 2181-III, арешт активів може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов’язані з отриманням інших об’єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп’ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 9.3.3 пункту 9.3 статті 9 Закону № 2181-ІІІ керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням.
Тобто, дана норма закону передбачає обов’язкову умову продовження строку адміністративного арешту - загроза знищення або зникнення активів платника податків.
З огляду на зазначене, у висновку суду апеляційної інстанції вірно зазначено, що будь-яких доказів цієї обставини (факту існування загрози знищення або зникнення активів платника податків) податковий орган суду не надав.
Суд касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції стосовно того, що посилання податкового органу на акт огляду та зняття печатки транспортного засобу від 16.08.2007 року та акт передачі товару на відповідальне збереження від 16.08.2007 року, не можуть бути прийняті як докази загрози знищення або зникнення активів платника податків, оскільки вказані дії вчинені після винесення постанови судом першої інстанції про продовження строку адміністративного арешту активів.
Таким чином, викладене вище дає підстави колегії суддів погодитись з висновком Севастопольського апеляційного господарського суду, що податковим органом не надано доказів, які підтверджують існування загрози знищення або зникнення активів у випадку звільнення їх з-під арешту і що підстав для продовження строків адміністративного арешту активів ПП "Перекоп Основа" немає.
За таких обставин, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.09.2007 року у даній справі такою, що прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до її зміни чи скасування.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим відхилити, а постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.09.2007 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Брайко А.І.
Голубєва Г.К.
Карась О.В.
Федоров М.О.