ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2009 року
Київ
к-9157/08
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого судді
Панченка О. Н.,
суддів
Весельської Т. Ф.,
Розваляєвої Т. С. (доповідач у справі),
Чумаченко Т. А.,
Штульмана І. В.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Дільничної виборчої комісії № 168 на постанову Чернігівського районного суду Чернігівської області від 18 квітня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1до Дільничної виборчої комісії № 168 про визнання недійсним протоколу комісії від 13 квітня 2008 року,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Дільничної виборчої комісії № 168 про визнання недійсним протоколу Дільничної виборчої комісії № 168 про підрахунок голосів від 13 квітня 2008 року.
Постановою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 18 квітня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2008 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою на них, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати.
Заперечень на касаційну скаргу позивачем не надано.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процессуального права, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 13 квітня 2008 року на Дільничній виборчій комісії № 168 по одномандатному виборчому округу № 14 Улянівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області було проведено голосування пропозиції про відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1
Розділом V Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (93-15) регулюється питання щодо відкликання депутата місцевої ради.
Так, частиною 1 статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що відповідна територіальна комісія у десятиденний термін після одержання відповідного рішення ради чи складення протоколу про результати збирання підписів приймає рішення про призначення у відповідному виборчому окрузі голосування пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, визначає день голосування.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 42 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" підготовка і проведення голосування пропозиції про відкликання депутата місцевої ради здійснюється дільничними комісіями відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (14/98-ВР) з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. При цьому окружні комісії не утворюються, а їх функції виконує відповідна територіальна виборча комісія. Дільниці для голосування і дільничні комісії утворюються відповідно на третій і на п'ятий день після прийняття територіальною комісією рішення про призначення голосування. При відкликанні депутата місцевої ради дільниці для голосування і дільничні комісії утворюються відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (14/98-ВР) .
Форми протоколів дільничної та територіальної комісій про результати голосування пропозиції про відкликання депутата місцевої ради встановлюються відповідною територіальною виборчою комісією і містять: назву ради, до складу якої обрано депутата; число, місяць і рік проведення голосування; прізвище, ім'я, по батькові депутата, про відкликання якого проводиться голосування; дані відповідно по виборчій дільниці чи виборчому округу в цілому про загальну кількість виборців; кількість виборців, які одержали виборчі бюлетені; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; кількість голосів, поданих "за", і кількість голосів, поданих "проти" відкликання депутата; кількість бюлетенів, визнаних недійсними (ч. 1 ст. 44 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").
Результати голосування по виборчій дільниці розглядаються на засіданні дільничної комісії і заносяться до протоколу. Протокол підписується головою, заступником голови, секретарем і членами комісії та направляється до відповідної територіальної виборчої комісії. Територіальна виборча комісія на підставі протоколів дільничних комісій (протоколу дільничної комісії) визначає результати голосування про відкликання депутата місцевої ради і заносить їх до протоколу про результати голосування. Протокол підписується головою, заступником голови, секретарем і членами територіальної виборчої комісії. Про результати голосування територіальна виборча комісія повідомляє місцеву раду, відповідного депутат і виборців округу (ч. ч. 5, 6 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (93-15) ).
Згідно статті 46 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" рішення, дії або бездіяльність виборчої комісії, окремих осіб, які входять до її складу, можуть бути оскаржені в порядку, встановленому статтею 22 Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Закон України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (14/98-ВР) втратив чинність з 01 жовтня 2005 року згідно з Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (1667-15) .
Згідно частини 1 статті 21 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" територіальна виборча комісія формується відповідною радою.
Дільнича виборча комісія утворюється відповідною територіальною виборчою комісією у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії (ч. 3 ст. 22 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів").
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" дільнича виборча комісія утворюється у складі:
1) для малих дільниць - 10 - 18 осіб;
2) для середніх дільниць - 14 - 20 осіб;
3) для великих дільниць - 18 - 24 особи.
На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох інших членів комісії.
Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень є постійно діючим органом, який забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів ( ч. 1 ст. 24 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів").
Відповідно до п. п. 8), 9) ч. 2 ст. 25 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" дільнича виборча комісія здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці, складає протоколи про підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці.
Рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії можуть бути оскаржені до суду ( ч. 5 ст. 30 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів").
Судами встановлено, що 13 квітня 2008 року відбулось голосування пропозиції про відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1, за результатами проведення якого Дільничною виборчою комісією № 168 було складено та підписано протокол про підрахунок голосів виборців.
Посилаючись на те, що голосування було проведено з грубим порушенням норм чинного законодавства, а саме: кількісний склад виборчої комісії не відповідає вимогам ч. 3 ст. 22 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", - позивач просила визнати недійсним протокол Дільничної виборчої комісії № 168 про підрахунок голосів від 13 квітня 2008 року.
Як вбачається з протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 168, кількість виборців, внесених до списку виборців, на момент закінчення голосування складає 67 осіб.
Між тим, до складу дільничної виборчої комісії входили лише голова, секретар та 3 члени комісії, хоча, як зазначено в ч. 3 ст. 22 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", мінімальний склад для малих дільниць становить 10 - 18 осіб.
Відповідно до ч. 16 ст. 26 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" рішення дільничної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку відповідною територіальною виборчою комісією або судом.
За таких підстав суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Дільничної виборчої комісії № 168 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського районного суду Чернігівської області від 18 квітня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2008 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 239 КАС України.
Головуючий суддя
Панченко О. Н.
судді
Весельська Т. Ф.
Розваляєва Т. С.
Чумаченко Т. А.
Штульман І. В.