ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2009 року м. Київ К-20190/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Гуріна М.І. (суддя-доповідач)
суддів Амєліна С.Є.
Головчук С.В.
Кобилянського М.Г.
Юрченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
У липні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з червня 2006 року.
Постановою Первомайського міського суду Луганської області від 31 липня 2007 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2007 року скасовано постанову Первомайського міського суду Луганської області від 31 липня 2007 року, позов задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 8 мінімальних пенсій - 2872 грн. та додаткову пенсію у розмірі - 269,25 грн. з червня 2006 року.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2007 року, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є інвалідом ІІ групи і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на отримання державної та додаткової пенсій на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
30 червня 2006 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області з заявою про перерахунок пенсії, на що отримав відмову.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 50 цього Закону передбачено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи призначається у розмірі - 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Стосовно державних пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, то їх розміри в усіх випадках, не можуть бути нижчими, зокрема по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком (частина четверта статті 54 Закону).
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (стаття 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Законом України "Про Державний бюджет на 2006 рік" (3235-15) затверджено наступні розміри прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць: з 01.01.2006 року - 350 грн.; з 01.04.2006 року 359 грн.; з 01.10.2006 року - 366 грн. Законом України "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16) затверджено наступні розміри прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць: з 01.01.2007 року - 380 грн.; з 01.04.2007 року 406 грн.; з 01.10.2007 року - 411 грн.
Крім того, частиною третьою статті 62 Закону України"Про Державний бюджет на 2007 рік" установлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410, 06 грн. та 415, 11 грн.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд апеляційної інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Однак, суд апеляційної інстанції у своєму рішенні, помилково зазначивши розмір державної та додаткової пенсії, яка має бути нарахована позивачу та сплачуватись щомісячно, позбавив його можливості отримувати пенсію в іншому розмірі, в разі якщо будуть зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в Законі України про державний бюджет на наступні роки, а тому постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2007 року в цій частині підлягає зміні.
Зважаючи на те, що обставини справи встановлені повно і правильно, але судом апеляційної інстанцій порушені норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення в частині, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає за необхідне рішення суду апеляційної інстанції змінити в частині, а в іншій - залишити без змін.
Керуючись статтями 160, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області задовольнити частково.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2007 року змінити. Пункт четвертий резолютивної частини постанови викласти в такій редакції:
"Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області провести перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII та частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року 1058-IV, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, починаючи з 30 червня 2006 року."
В іншій частині постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадків, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
(підпис)
М.І. Гурін
Судді
(підпис)
С.Є. Амєлін
(підпис)
С.В. Головчук
(підпис)
М.Г. Кобилянський
(підпис)
В.В. Юрченко