ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2009 року Київ №К-10521/08
Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Бим М.Є. (доповідач), Гончар Л.Я., Матолича С.В., Харченка В.В., Черпіцької Л.Т.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою відкритого акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2008 року у справі №2-а-2322/07 за позовом Управління Пенсійного фонду України у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до відкритого акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" про стягнення 21403,51грн., -
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2006 року УПФУ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя звернулось до суду з позовом до ВАТ "Металургійний комбінат "Азовсталь" про стягнення 21403,51грн. різниці між сумою призначеної і виплаченої пенсії колишньому працівнику відповідача ОСОБА_1 як науковому працівнику державного не бюджетного підприємства згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) та суми пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Справа судами розглядалась неодноразово.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2008 року, позов задоволено.
В касаційній скарзі ВАТ "Металургійний комбінат "Азовсталь" просить скасувати зазначені вище судові рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 працював у відповідача з 08.02.1971 до 10.08.2001 року. Наказом №320/к від 10.08.2001р. його звільнено з роботи за власним бажанням у зв'язку з переходом на пенсію за науково-технічну діяльність відповідно до ст. 38 КЗпП України.
У серпні 2001 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя з заявою про призначення йому пенсії на підставі Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) і йому була призначена пенсія в розмірі 4244,23грн., виходячи з середньомісячного заробітку за останні 24 місяці перед звільненням, за період роботи з 01.08.1999р. до 31.07.2001р.
Згідно постанови Правління ВАТ "МК "Азовсталь" від 27.12.2001р. №68 з Управління ПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя відкликана надана довідка для призначення пенсії ОСОБА_1 як науковому працівнику, яка була видана з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1571 від 22.11.2001року (1571-2001-п) щодо переліку посад наукових працівників, які мають право на призначення пенсії на підставі Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) .
Відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності і не є бюджетною установою до 25 числа не перераховував позивачеві зазначену у повідомленнях суму як різницю між сумою, призначеної пенсії за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник.
На підставі п.2 ч.5 ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" №1977-XII від 13.11.1991р. (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників бюджетних установ і організацій за рахунок державного бюджету, а для наукових (науково-педагогічних) працівників інших підприємств і організацій - за рахунок коштів цих підприємств і організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Цей же пункт вказаної статті Закону в редакції з 20.11.2003року визначає, що різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ і організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ і організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим( науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Пунктами № 3, 8 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1826 (1826-2000-п) (який діяв до прийняття постанови КабМіну №372 від 24.03.2004р.) визначено, що фінансування витрат на виплату різниці у розмірі пенсії працівникам державних небюджетних підприємств і організацій здійснюється за рахунок коштів цих підприємств і організацій, які сплачують Пенсійному фонду кошти на виплату зазначеної різниці. Розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних небюджетних підприємств і організацій визначається в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсій згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) , про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації. Суми, що підлягають сплаті, обчислюються підприємством, організацією самостійно у розмірі, що відповідає місячному розміру витрат на виплату різниці у розмірі пенсії.
Пунктами № 5, 6 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) , та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004р. №372 (372-2004-п) визначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається з розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) , про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації або заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного Фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Зауважень щодо розрахунку суми різниці пенсії відповідачем не надано.
Враховуючи наведене, суди дійшли правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Оскаржувані судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ч.3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2008 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: