ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" червня 2009 року м. Київ К-13047/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Карася О.В., Шипуліної Т.М.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції,
на постанову господарського суду Хмельницької області від 02 березня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2007 року
у справі №15/3-НА
за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 (надалі - ПП ОСОБА_1)
до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області (надалі - Шепетівська ОДПІ)
про визнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій, -
встановив:
У січні 2007 року позивач звернувся до господарського суду Хмельницької області з позовом про визнання протиправними та скасування рішення Шепетівської ОДПІ №0002842303/0/10342 від 26.12.2005р. про застосування фінансових санкцій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення про застосування фінансових санкцій прийнято на підставі акта перевірки № 000659 від 15 грудня 2005 року, проте дана перевірка була проведена незаконно і без відповідних на це підстав, з грубим порушенням порядку проведення перевірок та Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12) .
Постановою господарського суду Хмельницької області від 02 березня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2007 року, позовні вимоги було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Шепетівської ОДПІ №0002842303/0/10342 від 26.12.2005р., стягнуто з Державного бюджету України на користь ПП ОСОБА_1 судові витрати в сумі 3,40грн..
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанцій, з яким погодився суд апеляційної інстанції, на підставі наявних у справі матеріалів справи дійшов висновку, оскільки контролюючим органом не дотримана передбачена чинним законодавством України процедура проведення планових та позапланових перевірок, підлягає застосуванню ст. 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" з якої вбачається, що будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням вимог податкового законодавства, вважається незаконним та не підлягає виконанню.
Не погоджуючись з рішенням попередніх судових інстанцій Шепетівська ОДПІ звернулася із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
15.12.2005р. податковим органом було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, про що складено акт №000659. З акта вбачається, що контролюючим органом здійснено перевірку магазину "Подолянка", розташованого у м.Шепетівка по Проспекту Миру 46, який належить суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1.
Висновками зазначеного акта перевірки встановлено порушення п.1, 5 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме, проведення реалізації пляшки пива "Чернігівське біле" без видачі розрахункового документа, а також зазначено, що на час перевірки відсутня книга обліку розрахункових операцій та розрахункові книжки.
За наслідками перевірки прийнято рішення від 26.12.2005р. №0002832303/0/10342 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340,00грн..
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач надав суду план перевірок торгових об'єктів на грудень 2005 року, з якого вбачається, що проведена перевірка позивача була визначена як планова (а.с.19).
Позивач, згідно свідоцтва про сплату єдиного податку серії В № 01183 від 1 січня 2005 року протягом року перебував на спрощеній системі оподаткування, і подання ним річного податкового звіту (декларації) повино було відбутись в січні 2006 року, а перевірку було здійснено 15 грудня 2005 року.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню.
Положеннями ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №510-ХІІ визначено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Згідно з положеннями п.3 Указу Президента України "Про деякі заходи дерегулювання підприємницької діяльності" №817/98 (817/98) позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи контролюючого органу і проводиться за наявність хоча б однієї з обставин, передбачених у п.п."а". "б", "в", "г", "д", "е" цього ж пункту.
Відповідачем не було повідомлено позивача про проведення перевірки за 10 днів як це вимагає стаття - 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Статтею - 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
- направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; - копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Діяльність органів влади відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України повинна грунтуватись лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суди попередніх судових інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, постановили обгрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції - залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Хмельницької області від 02 березня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2007 року - залишити без змін.
Скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 09 листопада 2007р. про зупинення постанови господарського суду Хмельницької області від 02 березня 2007р. по справі №15/3-НА.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий (підпис) Судді (підписи)
З оригіналом згідно:
Секретар Прудка О.В.