ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
Іменем України
"24" червня 2009 р. №К-25257/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Сергейчука О.А.
Суддів Бившевої Л.І.
Ланченко Л.В.
Пилипчук Н.Г.
Степашка О.І.
секретар судового засідання Сватко А.О.
за участю представників:
позивача: неявка;
відповідача: Бухта Н.А.;
розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне
на постанову Господарського суду Рівненської області від 06.04.2006 р.
та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2006 р.
у справі №12/77
за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у м. Рівне
про скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, СПД ОСОБА_1) звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовом до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції правонаступником якої є Державна податкова інспекція у м. Рівне (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м. Рівне) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій №0004142343/0/23-235 від 03.10.2005 р.
Постановою Господарського суду Рівненської області від 06.04.2006 р. у справі №12/77 (суддя Шарапа В.М.), яку залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2006 р. (головуючий суддя - Юрченко Я.О., судді Процик Т.С., Галушко Н.А.), позовні вимоги задоволено повністю. Скасовано рішення про застосування штрафних санкцій №0004142343/0/23-235 від 03.10.2005 р.
ДПІ у м. Рівне, не погоджуючись з постановою Господарського суду Рівненської області від 06.04.2006 р. та ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2006 р. у справі №12/77, звернулась з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга ДПІ у м. Рівне підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що 03.10.2005 р. відповідачем прийнято рішення №0004142343/0/23-235, яким на підставі абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3400 грн.
Зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято ДПІ у м. Рівне на підставі акту перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності від 15.09.2005 р. №003249 (далі по тексту - Акт перевірки.).
Предметом даного спору є визнання недійсним прийнятого ДПІ у м. Рівне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи рішення про застосування штрафних санкцій №0004142343/0/23-235 від 03.10.2005 р., виходили, зокрема, з того, що вони ухвалені за результатами перевірки, проведеної з порушенням порядку, встановленого законодавством, органом, який не уповноважений на здійснення перевірок та накладання штрафів за порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
.
Проте, суд касаційної інстанції не може в повній мірі погодитися з такими висновками судів попередніх інстанцій, оскільки вони зроблені без повного та всебічного з'ясування обставин справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено, що до системи органів державної податкової служби віднесено Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України (254к/96-ВР)
та аналогічним вимогам статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.
Згідно з п. 1 ст. 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану з проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво та обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; здійснення заходів щодо вилучення, знищення або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищення тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
За порушення норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами статтею 17 цього Закону встановлено, що посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Зазначивши у судових рішеннях, що ДПІ у м. Рівне не є органом уповноваженим на здійснення перевірок та накладення штрафів за порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
, оскільки вона не є органом уповноваженим видавати ліцензії на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, суди попередніх інстанцій не звернули увагу на те, що ДПІ є іншим органом, якому Законом України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12)
надано таке право.
За вказаних обставин, суд касаційної інстанції не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій відносно перевищення наданих відповідачу Конституцією та Законом України "Про державну податкову службу" (509-12)
повноважень щодо здійснення перевірок та накладання штрафів за порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.
Судами попередніх інстанцій при розгляді справи не були враховані приписи частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України щодо здійснення розгляду і вирішення справ в адміністративних судах на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно, частинами 4 та 5 цієї статті на суд покладається обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи; зобов'язує суд запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Зокрема, судами попередніх інстанцій не було перевірене оскаржене позивачем рішення про застосування фінансових санкцій на законність його прийняття, не витребувані відповідні докази.
Зазначене неповне встановлення обставин справи є суттєвим порушенням ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України та виключає можливість висновку суду касаційної інстанції щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права при вирішенні спору, оскільки передбачені ч. 1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені попередніми судовими інстанціями.
Відповідно до вимог Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судове рішення" (v0011700-76)
рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а при їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Згідно з ч. 2 ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи і не можуть бути усунені судом касаційної інстанції.
Вищий адміністративний суд України зазначає, що оскільки допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення спору та не можуть бути усунені судом касаційної інстанції, то всі винесені судові рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду слід врахувати викладене та вирішити спір відповідно до закону.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне на постанову Господарського суду Рівненської області від 06.04.2006 р. та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2006 р. у справі №12/77 задовольнити частково.
Постанову Господарського суду Рівненської області від 06.04.2006 р. та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2006 р. у справі №12/77 скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
|
(підпис)
|
О.А. Сергейчук
|
Судді
|
(підпис)
|
Л.І. Бившева
|
|
(підпис)
|
Л.В. Ланченко
|
|
(підпис)
|
Н.Г. Пилипчук
|
|
(підпис)
|
О.І. Степашко
|
|
З оригіналом згідно Відповідальний секретар А.О. Сватко