ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Заїки М.М.,
Загороднього А.Ф.,
при секретарі Козаченку О.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.11.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.03.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області про перерахунок пенсії,
встановила:
У вересні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області про перерахунок пенсії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21.11.2007, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.03.2008, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з інвалідності з 01.09.2007 із розрахунку шести прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян. Зобов'язано відповідача з 01.09.2007 перерахувати ОСОБА_1 пенсію з інвалідності відповідно до статті 50, пункту 4 статті 54, пункту 3 статті 67 та статті 71 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку шести прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. В іншій частині позовних вимог позивачу відмовлено.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати, а провадження у справі закрити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225- 229 Кодексу адміністративного судочинства України, для зміни чи скасування судових рішень.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суди першої та апеляційної інстанції дійшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Крім того, на думку колегії суддів, правильним є також висновок судів першої та апеляційної інстанції щодо неможливості зобов'язання відповідача в майбутньому робити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, у відповідності зі змінами чинного законодавства, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивача у майбутньому.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.11.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.03.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області про перерахунок пенсії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий (підпис) В.І. Співак Судді (підписи) С.В. Білуга О.І. Гаманко М.М. Заїка А.Ф. Загородній